Tance kolem ohňů

Boje v bývalém SSSR neutichají

V noci z úterý na středu obsadilo několik set stoupenců bývalého gruzínského prezidenta Gamsachurdii televizní a rozhlasové středisko v Tbilisi. Na jejich výzvu k povstání proti Státní radě však téměř nikdo nereagoval a lidé nevyšli do ulic ani po oznámení, že prezident Gamsachurdia přiletěl z Čečenska do Tbilisi. V těch chvílích už Státní rada zorganizovala ze zbytků Národní gardy, jejíž větší část byla zaměstnána bojem v Jižní Osetii, údernou jednotku, která budovy rozhlasu a televize rychle obklíčila. Očekávaný přílet Gamsachurdii se nekonal, pučisté byli po krátkém boji poraženi a šéf gruzínské vlády Eduard Ševardnadze mohl se zpožděním pouhých dvou hodin odletět za ruským prezidentem Jelcinem do Dagomysu. Povstalci v čele s bývalým poslancem gruzínského parlamentu Valtrem Šurgajem byli zatčeni, na obou stranách padl blíže neurčený počet lidí.

Gruzie: udržet vojáky na uzdě

Trapný průběh posledního pokusu o puč nesvědčí ani tak o autoritě Státní rady, jako spíše o vyčerpanosti sil a prostředků progamsachurdiovské opozice. Státní radě se také v poslední době relativně dařilo získávat mezinárodní prestiž. Svědčí o tom i podpora, s níž krátce po převratu vystoupila mluvčí amerického ministerstva zahraničí. V jihoosetském konfliktu však Ševardnadze neuspěl ani s mírovými rozhovory, ani s použitím síly. Podařilo se mu pouze udržet Rusko v téměř neutrální pozici.Na počátku minulého týdne přišly…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte