DILEMA PROTISRBSKÝCH SANKCÍ

Naše pohledávky jsou ztracené i bez embarga

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 757 představuje odvážný krok ve výkladu situace či práva podle smyslu, principů. Mezinárodní právo není strnulé, ale vyvíjí se pod tlakem politiky a měnícího se světa. Dřívější i porezoluční bezohlednost profesionálních i samozvaných ozbrojenců i výsměch jejich politiků ukazuje potřebu rozhodnosti. Nová střelba na konvoj Červeného kříže (1 mrtvý, zranění) to potvrzuje. Přístup NATO (či USA?), které se nechtějí vzdát evropské role, proto naznačuje možnost vojenského pokračování, zacíleného už přímo na vykonavatele agrese.

FMZO přeceňuje ztráty

Sankce samy nepomohou okamžitě - Gorbačov odřízl Kubě pupeční šňůru před dvěma lety, a teprve teď se dostal Castrův režim na dno. Sankce jsou jedním ze stupňů systému, který vytváříme pro vlastní obranu, druh mezinárodní ochrany, kterou si tímto způsobem platíme. Bývalá SFRJ je bohužel laboratoří například i pro konflikty na území bývalého SSSR. Nenaučíme-li se je řešit, může nás čekat ne deset tisíc mrtvých a jeden a půl miliónu utečenců, ale mnohonásobně více. Náklady na pomoc a nakonec i na pozdní represi rozhořelých konfliktů pak budou pravděpodobně vyšší.Ztráty ze sankcí je třeba komplexně zvažovat. FMZV je zřejmě přeceňuje. Argumentace našimi pohledávkami je směšná - Srbsko už válce obětovalo téměř všechno, není tedy naděje, že by v dohledné době pohledávky splácelo. Zbylé devizy a zdroje …

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte