Nebude-li vyhnutí, budeme bojovat

Dočasný klid zbraní v Náhorním Karabachu

Minulé pondělí byla podepsána dohoda mezi Arménií a Ázerbájdžánem o zastavení palby v Náhorním Karabachu a klid zbraní je víceméně dodržován. Po dvou měsících krvavých bojů to je nesporně příznivá zpráva. Rozhodně ale nelze přikládat tomuto příměří zásadní význam, alespoň ne takový, jaký mu přisuzují zahraniční ohlasy. Někteří politici i členové mezinárodních misí, které si v Zakavkazsku doslova podávají dveře, považují konflikt za klasickou válku a s tímto vědomím se snaží i navrhnout řešení. V Náhorním Karabachu ale úvahy o osvědčených postupech selhávají. Spíše než o válku jde o oboustranný teroristický akt. Boje mají živelný charakter, ani na jedné straně neexistuje jednotné vedení, chybí důsledná koordinace. V takových podmínkách se o příměří ani o vyhlídkách na řešení zatím prakticky jednat nedá.Výzvy hlav států a světových organizací vládám v Baku a Jerevanu se omezují na konstatování nutnosti okamžitého zastavení bojů a znějí už poněkud monotónně. Mise mají zatím význam jen jako proklamace solidarity a vůle pomoci, nic víc. Přiznal to i zmocněnec generálního tajemníka OSN Cyrus Vance: hned na počátku své cesty do oblasti prohlásil, že nepřijel nic řešit, že jeho cesta má čistě informativní charakter.

„Konečné řešení“ otázky Karabachu

Často se objevuje otázka, která strana je více v právu, kdo je kdo ve válce o Karabach. Odpověď je velmi složitá, krveprolití…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte