Nový oheň na Balkáně

Srbsko-chorvatské dělení Bosny a Hercegoviny

Válka na Balkáně se přenesla ze Slovinska přes Chorvatsko do Bosny a Hercegoviny, ale odtamtud se může snadno vrátit zpět. Tedy znovu válka v Chorvatsku?Nejprve je nutné krátce připomenout, co se vlastně v Bosně a jejím hlavním městě Sarajevu stalo. Vražda na jedné srbské svatbě, jejíž vyšetřování policie zanedbala, vyvolala rychlou a dobře organizovanou reakci maskovaných Srbů. Ti v noci zcela zablokovali komunikace ve městě i v okolí. Doprava se zastavila a lidé celý následující den zůstali ve svých domovech a poslouchali výzvy z rozhlasu, aby zůstali, kde jsou. Bylo jasné, že jde o detailně vypracovanou a předem naplánovanou akci, která má zvrátit výsledky referenda o nezávislosti Bosny a Hercegoviny a navrátit tohoto posledního uprchlíka do lůna Jugoslávie.

Spekulace s „modrými helmami“

Spolu se zprávami ze Sarajeva se objevila i otázka „modrých helem“: má cenu je poslat pouze do Chorvatska, když vedle právě uhašené sopky se aktivizuje druhá, ještě hrozivější? Očividně nemá, ale východní soused dělá velkou chybu, pokud si myslí, že nyní je zapotřebí původní plán zcela přepracovat, „modré helmy“ poslat do posledního muže do Bosny a Hercegoviny, zatímco Chorvatsko by zůstalo pouze s elegantně oblečenými pozorovateli, zpravodajskými důstojníky a podobně. Skrytým úmyslem srbských vzbouřenců bylo možná soustředit pozornost na Bosnu. Ne proto, aby se naplnily jejich…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte