Evropská unie se vytváří okolo peněz, okolo společné měny, a dovršuje postup aplikovaný od padesátých let: dávat jednoznačně přednost integraci v ekonomické oblasti s tím, že politika ji bude volky nevolky následovat. Systematicky se tím vytváří natolik silný ekonomický tlak, že se politická integrace stává nezbytnou, neboť odtržení (jako jediná alternativa) by pro zemi, jíž by se týkalo, znamenalo ekonomickou pohromu. A tu nemůže žádná vláda před vlastním obyvatelstvem riskovat.Evropská zkušenost jasně prokázala, že množina národních států se bez integrujícího prvku časem s matematickou nutností seskupí do nepřátelských aliancí a koalic a vyprovokuje ozbrojený konflikt. Ekonomická integrace je tedy odpovědí na otázku, jak neválčit: propojí-li se např. ekonomiky Německa a Francie, stane se zničení Francie pro Německo nevýhodné, jakož i naopak - obě země mají za těchto okolností zájem na prosperitě souseda.

Místo nepřítele partner

Vynález to není nový: již na úsvitu novověku po ničivých náboženských válkách pomohla ekonomická a technická aktivita (s navazující industrializací, vědeckou revolucí atd.) částečně přesunout lidskou agresivitu do oblasti relativně neškodné. I zde se ovšem ukázalo, že takový přesun může být jen dílčí a nedokonalý - agresivita se od sousedů obrátila navenek (koloniální expanze) a dovnitř (proti zemi, přírodě, vykořisťování zdrojů).

Jde vlastně o rozšířenou verzi liberálního řešení staré lidské otázky - jak to…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte