Jak je ti Slovensko?

Národní vyzrání anebo národní socialismus

Rok a půl jsme bombardováni příběhem-teorií o tom, jak národy podobně jako mládež dospívají a jejich maturitou je založení samostatného státu. Tuto teorii, kterou bez uzardění vyslovují politici i politologové, postupně přijímají stále vlažnější obhájci federace v obou republikách. Druhé vysvětlení slovenských záhad vykřičel světu nejprve poslanec Strýko a později poslanec a ministr Bakšay. Jedná se podle nich o nástup národního socialismu. Jsou tedy Slováci na dosah ruky od vrcholu svých národních aspirací, anebo se pohybují nad propastí nicoty, zvůle a těžko odpustitelné hanby? Těžko říci.

Vytvoření samostatného státu jako rituál přechodu

Příběh národního završení ve státu je přijímán všemi jako samozřejmý právě proto, že si půjčuje syžet z obecné zkušenosti dospívání a dovolává se nepochybného práva na sebeurčení. Podlehnou-li jeho sugestivitě velká společenství, mění se v sebesplňující předpověď. Lidé se začínají cítit oloupeni o národní důstojnost. Selektivní pozornost je vede k přesvědčení, že soužití ve společném státě je pro ně kulturně, politicky a ekonomicky nevýhodné. Roste jejich touha po vlivných místech a začínají podceňovat vnitřní i vnější nebezpečí. Svým jednáním podkopávají důvěru, která je potřebná ke společnému a vždy také trochu všednímu a strastiplnému soužití. Velmi prostá a velmi agresívní teorie národního vyzrávání skrytě odsuzuje mnohonárodní…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte