Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Překročení hranic

Překročení hranic

(dopis z Francie)

Jean-Maria Le Pen, předák francouzské extrémní pravice, byl nedávno odsouzen k pokutě 150.000 franků, protože prohlásil, že plynové komory v koncentrácích jsou jen „historickým detailem“. Nic mu nepomohlo, když se s pomocí slovníků hájil tím, že slovo „detail“ neznamená nic jiného než „část celku“ a že tedy svým výrokem myslel jen to, že plynové komory jsou součástí historie jako všechny ostatní události. Peníze dostaly jako odškodnění židovské spolky a sdružení pro lidská práva, které ho žalovaly.Když před rokem neznámí pachatelé zhanobili židovský hřbitov v Carpentras, veřejnost reagovala bezprostředně mohutnou protestní manifestací, které se vedle prezidenta a předsedy vlády bok po boku zúčastnily i prakticky všechny politické strany od komunistů po konzervativce. Týž J.M.Le Pen žaloval při této příležitosti pro urážku na cti noviny, které jeho hnutí dávaly do spojitosti s událostí.Otázka hranic toho, co je ve veřejném mínění přípustné a co ne, je velmi ošidná a přitom důležitá. V demokracii nejde přirozeně o hranice vnucené, ale o určitá tabu, o skrupule, které se vytvářejí samy sebou jako výraz převažujícího koncensu ohledně zachování demokracie a představy člověka jako bytosti úctyhodné. Je to blízké otázce vkusu spojené s úctou a sebeúctou: kdo se chce sám respektovat, nesmí jít pod svou úroveň, nesmí si zadat s věcmi hnusnými. Musí se umět stydět.Svoboda funguje v tom smyslu, že vše je sice formálně možné,…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte