Reklama
 
v32.jpg

1991/32

Koupit vydání
v31.jpg Vydání 4.–11. 8. 1991 v33.jpg Vydání 19.–26. 8. 1991
Kultura
O zdraví se nesmlouvá Tomáš Škrdlant Stále znovu se vrací představa o hierarchickém a podmíněném vztahu mezi ekonomikou a ekologií, podle níž jen prudký rozvoj první oblasti podmiňuje dobrou funkci druhé. Vzkříšení Smíchova II. Milena Sršňová Od počátku, kdy se na veřejnost dostaly zprávy o chystané spolupráci se zahraničním konsorciem investorů obnovy Smíchova, byly vznášeny a zase vyvraceny pochyby o tom, zda smlouva (resp. Lettre of Intent) je pro nás výhodná.
Zahraničí
Neexistují tu žádná pravidla Teodor Marjanovič 8.srpna 91. V Chorvatsku jsou teď tři ohniska srbských ozbrojenců: kolem Kninu, kolem Gliny poblíž Sisaku u Záhřebu a ve východní Slavonii kolem města Osijeku. Vize nového státu Dimitrij Běloševský Viditelně uspokojený prezident Gorbačov prohlásil 2.srpna v televizi, že všem svazovým republikám byl rozeslán jeho dopis týkající se nové svazové smlouvy, a ta že by se mohla začít podepisovat již 20.srpna. Bazar na děti Věra Murray Restaurace bukurešťského hotelu President, scéna jako ze science-fiction o porodnosti dovedené ad absurdum: pod stropem obtíženým zlacenými štukami a křišťálovými lustry registruji právě tolik nemluvňat jako dospělých. Město bez duše Ole Nyeng Na mapě světa jsou místa, která obzvlášť přitahují: samotným svým jménem, geografickou polohou, bouřlivou minulostí nebo prostě nepřístupností.
Dopisy
Dopisy Milan a Jindra Kalusovi Dopisy od našich čtenářů.
Komentáře
Politikové přivázaní ke stěžni Martin Hybler Politické mravy vymezují to, co se ve veřejném životě považuje za přijatelné chování a co je naopak pociťováno jako nepřípustné. Jsou jakoby obranným reflexem sociálního organismu jako celku, týkají se jak vládnoucích, tak občanů. Nadějná cesta do beznaděje Jiří Kabele Česko-slovenská vzájemnost se pomalu stává chronickým neduhem. Je proto načase, aby se politický dialog o této záležitosti konečně přenesl tam, kam patří, tedy do parlamentu a posléze do volební kampaně. Sami nebo v trojici Petr Janyška Máme se upínat v zahraničních vztazích výhradně na západní Evropu, snažit se o co nejrychlejší přidružení k Evropskému společenství sami, jako jednotlivá země? Nebo spíš usilovat o výraznější provázanost se sousedy ze střední Evropy a té západní se přibližovat souběžně s nimi? Assad se nemění Alžběta Hévrová Minulý týden dal syrský prezident H.Assad v Damašku interview americkému týdeníku Newsweek a deníku Washington Post. Novináři mu třikrát v různých obměnách položili otázku, zda je ochoten konečně akceptovat existenci státu Izrael. Assad se třikrát vyhnul odpovědi.
Ekonomika
Spor o kupóny Jan Macháček Federální vláda oznámila před časem prostřednictvím sdělovacích prostředků, že kupónová privatizace začne v lednu příštího roku. Bude tomu opravdu tak? Pokud ne, jaké to bude mít politické a ekonomické důsledky? Rozpojené spoje Vladimír Mlynář V minulém čísle Respektu jsme psali o neudržitelné situaci, která vznikla převedením zakladatelských práv spojových podniků na republiky. Je tím ohrožena připravovaná privatizace a v důsledku i jednotnost spojových sítí, nervového systému federace.
Domov
Operace Delta Benjamin Kuras Minulý týden proběhla tiskem zpráva, že poslanec FS Jan Kavan podal trestní oznámení na neznámého pachatele, který "ke škodě státu spáchal vyzvědačství v souběhu se zneužíváním pravomoci veřejného činitele". Útěk ze šachty č.14 Karel Kukal V neděli 15.října 1951 se 10 politických vězňů v koncentračním táboře XII na Horním Slavkovsku rozhodlo, že utečou z noční směny ze šachty č.14. Já jsem byl mezi nimi. Sovětský plán Zbyněk Petráček V povědomí naší společnosti je jakžtakž uloženo, že uranový boom z počátku padesátých let nějak souvisel s vlnou politických procesů. Dnešní turista si však na první pohled sotva uvědomí, že prakticky každá šachta byla ještě před třiceti lety obehnána ostnatým drátem a koridorem spojena s pracovním táborem. Co nás stál uran Jan Brabec Po únoru 1948 se z Jáchymova, Horního Slavkova a Příbrami stala zvláštní území s přísným režimem utajení: byly to oblasti bohaté na uran. Původní obyvatelé byli vystěhováni a kolem těžních věží vyrostly nízké baráky koncentračních táborů. Sen o kanálu Pavel Křivka Po listopadu 1989 se řada odpůrců betonové totality domnívala, že budování kanálu Dunaj-Odra-Labe je odzvoněno. O akciové společnosti Ekotrans Moravia pak tiše předpokládali, že se sama rozpustí.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte