Reklama
 
v31.jpg

1991/31

Koupit vydání
v30.jpg Vydání 29. 7. – 5. 8. 1991 v32.jpg Vydání 12.–19. 8. 1991
Editorial
Smíchov: partajní klub nebo kultura? Zdeněk Lukeš Ve středu 31. 7. proběhla v prostorách divadla Ženských domovů na pražském Smíchově tisková konference Pražského kulturního centra.
Kultura
Spor o krajinu Milena Sršňová Před měsícem jsme uveřejnili několik zásadních námitek k připravovanému zákonu o ochraně přírody a krajiny (Nežijeme v Sámově říši, Respekt 26/1991). Článek zapadl a nevzbudil větší zájem. Pražský výtvarný kaleidoskop Olaf Hanel "Pocta Československu" španělského umělce Antoni Tapiése v Míčovně Pražského hradu je výstava, na jakou čekala Praha dlouho.
Zahraničí
Propast mezi Němci Pavel Uttitz Východní a západní část "nového" Německa se dnes neliší geograficky či politicky, ale především na poli ekonomiky a emocí. Ještě loni v létě hlásila zelená vlna německého rozhlasu nepolevující dopravní zácpy na všech hlavních tazích mezi oběma německými státy. Armáda brání teroristy Teodor Marjanovič, Věra Krincvajová První místo, kam se vydáváme, je chorvatský Sisak, město asi 40 km vzdálené od Záhřebu. V noci chceme přespat v autě v nějaké vesnici. Běsnící tygři Jaroslav Holman Šrí znamená šťastný, krásný. U ostrova Lanky (dříve Cejlonu) vyznívá dnes tento oslavný přídomek výsměšně: v zemi, kde na rozloze o něco větší než Slovensko žije 17 miliónů lidí, se od roku 1983 téměř nepřetržitě navzájem pobíjejí Sinhalci a Tamilové. Strany volebního typu Vladimír Mlynář Zhruba před rokem, v době, kdy se vyhrotily spory v OF, začali někteří politici prosazovat model tzv. stran volebního typu, aniž přesně uvedli, jak by si jej v praxi představovali.
Domov
Krev není zboží Antonín Hradilek V České republice je za rok provedeno asi 400.000 odběrů krve. O málo větší množství stačí bez velkých obtíží pokrýt potřeby 10 miliónů obyvatel v jiných zemích (500.000 odběrů v Británii, 520.000 v USA). Lustrace za poplatek Jaroslav Spurný Bitva o spoje Vladimír Mlynář Spoje jsou nervový systém každého státu. Navíc - v době branného ohrožení země a při živelných pohromách - mají strategickou roli. Je těžké si vůbec představit, že se centrální orgány nebudou moci v případě nutnosti spojit s druhým koncem státu. V dnešním Československu to však už není jen teoretická představa. Z centra hrozí demokracia Štefan Klimek Pred rokom, v čase parlamentných volieb, sa označenie "separatista" používalo na Slovensku ako nadávka. Dnes používa bývalý premiér Mečiar ako nadávku výraz "federalista". Studená amnestie pro válečné zločince Zbyněk Petráček Problém není v agresi Martin Weiss Při svém hledání podoby česko-slovenského soužití probírá Bohuslav Blažek nejdříve dva modely psychologické - rozvod a útěk z domova - a zavrhuje je, protože oba vzbuzují u jedné ze stran pocit uraženosti. Gabčíkovo István Lékó Články v maďarských a slovenských novinách týkající se Gabčíkova představují komplikovanou směs informací, indiskrétnosti a ordinérnosti.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte