Na londýnském summitu sedmi nejvyspělejších zemí světa se jednalo mimo jiné o rozsahu a druhu pomoci Sovětskému svazu. Jedním z podkladů pro rozhodování byla studie The Economy of the USSR, kterou v prosinci loňského roku publikovaly Mezinárodní měnový fond, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, Světová banka a Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj. Padesátistránková zpráva se zabývá jak nynějším stavem sovětského hospodářství, tak i navrhovanou strategií reforem a kritérií pro poskytnutí západní pomoci. Představuje názornou ukázku toho, jak Západ hodnotí stupeň transformace ekonomiky, a proto není bez zajímavosti ani pro nás.

Úvodem je třeba konstatovat, že zmíněná studie vychází především ze sovětských statistických pramenů. V minulém čísle Respektu hovořil Václav Klaus o tom, jak špatná je vypovídací schopnost statistického výkaznictví u nás. Lze si snadno představit, jak nefunkční je ekonomické výkaznictví v Sovětském svazu. K tomu je třeba říci, že některé údaje jsou v SSSR dosud tajné či záměrně zkreslené. Přestože se sovětští představitelé ve vlastním zájmu jistě snažili předat údaje co nejbližší realitě, odhady některých západních specialistů jsou mnohem pesimističtější. I tak je zmíněná studie výmluvná.

Hospodářský pokles

Sovětské hospodářství je v hluboké krizi. Perestrojka mu nedodala dynamiku, naopak, právě v druhé polovině osmdesátých let se zpomalil růst čistého materiálního produktu. (NMP je na Západě neznámý…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte