Podivná ochrana čs. státních hranic a lidských práv

Dne 27. května tohoto roku přicestoval do ČSFR osmnáctiletý Andrej Iljinič z SSSR na pozvání manžela své sestry, který je čs. státním občanem. Po překročení hranic byl v Čierné nad Tisou vyveden z vlaku, po celou noc zadržován na celnici a k ránu vyhoštěn z našeho území. Orgány ho šupem poslaly zpět domů jako nežádoucí osobu, a to bez ohledu na skutečnost, že nic nepašoval, měl v pořádku všechny doklady včetně platného pozvání opatřeného. Provinil se pouze tím, že jeho pozvání bylo na starém - a mezitím v dubnu 91 změněném - formuláři. O tom však občané SSSR nevědí a ani vědět nemohou. vyhoštění je ovšem ruskými úřady bráno jako signál, že se provinilec dopustil něčeho velmi vážného. A tím je pro Andreje Iljiniče napříště vyloučena nebo velmi ztížena nejen návštěva sestry, ale prakticky jakákoli cesta do zahraničí. Mimoto se může těšit na pár policejních výslechů. Vždyť to všichni velmi dobře známe z doby před 17. listopadem.

Andrej Iljinič nebyl ovšem sám, koho celníci takto z našeho území vrátili. Snažíme se za každou cenu zabránit přílivu emigrantů z Ruska, ale to nás přece neopravňuje k tomu, abychom porušovali základní lidská práva běžných návštěvníků. Nota bene těch, kteří sem přijíždějí na návštěvu svých příbuzných. Jak je to dávno, co jsme my sami nemohli léta vidět své příbuzné v zahraničí? Že by pro čs. úřady začal být mezinárodní pakt o lidských právech opět…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte