Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Stávkové hnutí

Bělorusko ještě v březnu vypadalo, že se v něm socialismus zastavil na věčné časy.

Bělorusko ještě v březnu vypadalo, že se v něm socialismus zastavil na věčné časy. Zdejší výsledky svazového referenda patřily mezi nejpříkladnější vůbec. Běloruská SSR proto byla v Kremlu zapsána lépe než republiky středoasijské - v nich přece jen čas od času docházelo ke konfliktům, byť sice „jen“ národnostním. Den po letošním květnovém Dni vítězství mě v běloruském hlavním městě Minsku přivítala mamutí cedule hlásající slávu komunismu a KSSS jako jindy, leč atmosféra neochvějné jistoty zaběhaných pořádků doznala od března velkou trhlinu v podobě stávek. Minskem projížděly řady obřích traktorů značky Bělorus, mezi nimi pochodovaly desetitisíce dělníků. Nepožadovaly jen zvýšení cen a kompenzací. Daleko hlasitěji provolávaly PRYČ S NADVLÁDOU KOMUNISTICKÉ STRANY.

S celosvazovým zdražováním se původně počítalo už v únoru. Lednové separátní zdražení v Pobaltí mělo posloužit jako příčina krvavých zásahů ve Vilniusu a v Rize. Zdražení tak bylo nakonec odloženo až na 2.duben.

Komunisté, kteří v Bělorusku dosud drželi všechny posty bezpečně v rukou, začali náhle svalovat vinu na Kreml. Prohlašovali, že celosvazovým zdražením bylo Bělorusko oklamáno, neboť o něm nebylo předem zpraveno. Tak směšná výmluva samozřejmě nemohla zabrat. Lavina stávek se tou dobou navíc začala řítit veškerým svazovým důlním průmyslem. Horníci se už jednou nechali umluvit - před dvěma roky - a k ničemu to nevedlo. I v Bělorusku začalo být jasné, že tato metoda nepomůže. Začalo se proto…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte