Vážená redakce,

velice jsem ocenila „odvahu“ pana -jomo- (viz Respekt 8/91), se kterou ve své opožděné recenzi podrobil zdrcující kritice Literární toulky Prahou a Moravou (2.vydání v letech 1988 a 1984). Škoda, že jsme si jeho odvážnou recenzi nemohli přečíst v letech 1978 a 1980, kdy uvedené publikace vyšly poprvé a kdy by to možná mělo nějaký smysl. Dnes jeho příspěvek bohužel působí jako kopání do mrtvol.

Nejsem autor knížek, ani autorova příbuzná. Nejsem ani redaktorka zmíněných publikací. Jen jsem mnoho let podobně jako řada mých kolegů v Albatrosu podstupovala každodenní drobný, ale úmorný boj s tupostí ministerských úředníků a stranických tajemníků. V době, kdy byl zamítnut název leporela pro tříleté děti „Kubo, co tě bolí?“ s odůvodněním, že bychom mohli rozzlobit hlavu spřáteleného ostrovního státu, byla snaha věnovat v knize např.Masarykovi větší prostor než Gottwaldovi pouhou utopií. V době, kdy se o Masarykovi, Durychovi a mnoha dalších nezmiňovaly ani učebnice, jsme považovali za úspěch i těch několik málo řádek. Že původní rukopis dr.Kováříka vypadal jinak než konečná verze, opravená a doplněná lektory z Ústavu marxismu- leninismu, snad není potřeba zdůrazňovat.

Alena Peissertová

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte