Když v moskevské Pravdě vyšla za perestrojky první celostránková reklama, psaly o tom noviny na celém větě. Bylo to jako znesvěcení chrámu krámky kupčíků. Vždyť socialistický obchod byl vlastně jen ostudný přežitek, který se vstupem do komunismu zmizí spolu se státem. Učili nás hluboce opovrhovat reklamou i člověkem, který se jí dává vodit za nos.

Reklamu jsme pociťovali jako cosi prázdného a odcizeného. Bodejť by ne - zpotvořenina, jaká zde byla coby reklama tolerována, byla popřením své původní funkce. Co se v reklamě nabízelo: zboží, které už nikdo nechce; zboží, které neseženete, kdybyste se rozkrájeli; zboží, které nemá konkurenci, takže se stejně prodá. Na reklamu byla prostě vyčleněna procenta, podobně jako v panelákové architektuře byla procenta na umění.

Zvláštní kapitolou byla naše reklama filmová a televizní: nejhorší herci, žalostný humor, diletantská režie. Výsledkem byl pocit bezmezného trapasu. Ošklíbat se nad reklamou patřilo proto k základní výbavě vzdělance. Parodie reklamy se stala jedním ze zdrojů estetiky pražských avantgardních divadel.

Když se dnes okolo nás utahuje smyčka zahraničních rozhlasových a televizních stanic, nejsou to už rudí mocipáni, ale disidenští ředitelé, kteří by ďábla reklamy nejradši vyháněli svěcenou vodou. Měřítkem kulturnosti média se stal její co nejmenší podíl.

Tuhle soudružskou udici jsme opravdu spolkli i s navijákem. V opovrhování reklamou vytváříme učiněnou národní frontu. I když se mezitím…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte