K normálně fungující společnosti máme stále ještě daleko - mohli jsme se o tom přesvědčit 25.srpna v denním tisku. Mluvčí federálního ministerstva zahraničních věcí, náměstek Luboš Dobrovský, vyjádřil radovi sovětské ambasády Udalcovovi „politování nad nepodloženými informacemi“ o sovětském velvyslanci v ČSFR Borisi Pankinovi, publikovanými ve 24.čísle Respektu.

Je zajímavé, jak málo lidí si uvědomilo absurditu tohoto činu - představitel státního orgánu se omlouvá za něco, co vůbec nepatří do jeho kompetence. Ať už z přehnané horlivosti, či v očekávání vstřícného postupu Sovětů totiž nepostřehl, že v demokratických poměrech zodpovídá tisk za svá tvrzení sám. Tím překvapivěji pak vyzněl příspěvek „Co dělají na té galéře?“ v Lidových novinách z 15.září: autor Jiří Vančura se zadostiučiněním přizvukuje mluvčímu FMZV, především s ohledem na „Pankinovu úlohu při vytváření nových vztahů k SSSR“.

K objasnění celého případu, především však „nepodložených informací“, uvádíme místopřísežné prohlášení bývalého agenta KGB Pjotra Děrjabina, ve kterém na žádost francouzského listu L'Express odpověděl na položené otázky.

1. Vasilij Romanovič Sitnikov začal pracovat pro KGB zhruba v letech 1941 nebo 1942. Od roku 1949 do roku 1954 sloužil v ústředí KGB v Moskvě na první hlavní správě, která zodpovídá za tajné operace v cizině, a také ve služebnách KGB ve…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte