Reklama
 
v22.jpg

1990/22

Koupit vydání
v21.jpg Vydání 1.–8. 8. 1990 v23.jpg Vydání 15.–22. 8. 1990
Zahraničí
Irácká karta Zbyněk Petráček Těsně po irácko-íránském příměří v srpnu 1988 odcestovala do Bagdádu kuvajtská delegace, aby tam definitivně urovnala staré hraniční spory. Podivné spojenectví Eugen Mihai Ačkoliv od tragických událostí ve městě Tirgu Mureš uplynulo už více než čtvrt roku, příslušná vyšetřovací komise dosud nepředložila zprávu parlamentu. O slobode a moci Egon Lánský Sovietsky zväz má od nedávna nový tlačový zákon, rušiaci oficiálnu cenzúru a zaručujúci slobodu tlače, práva jednotlivých novinárov a umožňujúci prakticky každému v tlači vydávať a šíriť názory vlastné i cudzie. Irák - Kuvajt: historie a archetypy Jan Mareš Prudký výbuch konfliktu v severním cípu Zálivu (jehož vžité mezinárodní označování jako Perský Arabové šmahem odmítají) rozdmýchal nečekaně spalující výheň letního období přídavným žárem. Tisk pod vlivem KGB ...? Dana Mazalová Sovětský týdeník Moskovskije novosti uveřejnil ve svém 23.čísle článek Fidainy. Tak se v ruštině nazývají oddíly arménské sebeobrany Fidai. Ke vzniku článku daly podnět události, které se odehrály letos koncem května v arménském hlavním městě „Jedna z nepřehledné řady” Respekt Vážení,přečetla jsem si váš článek v Respektu „Jedna z nepřehledné řad” o OIRT. Vybavila se mi vzpomínka na mého velmi dobrého přítele, který je dnes již několik let po záhadném úmrtí.
Kultura
Vetřelec z Hollywoodu Andrej Stankovič Pavel Černý, žijící od roku 1972 v USA a pracující v největším světovém filmovém centru jako produkční, svou tiskovou konferencí na letošním festivalu v Karlových Varech alespoň na chvíli zrušil mrtvolnou idylu, jež tam vládla. Fotografové umírají před čtyřicítkou Ivan M. Jirous Setkali jsme se spolu třikrát. Poprvé jsem potřeboval fotografie z I. beatového festivalu, kde hráli The Primitives Group. Byl jsem u tebe ve sklepním bytě za Jiřího náměstím.
Domov
Na téma dětská onkologie aneb bitvy o profesionalitu Jiří Horský V Lidových novinách z 12.července se dopustil František Růžička v reportáži Bitvy o život postřehů z výstavby dětské onkologie motolské Fakultní nemocnice. Dovolená v Doupovských horách Eduard Janda Letošní dovolenou jsem trávil u rodičů své ženy v Měcholupech u Žatce. V úterý 24.7. jsem se s dvěma malými dětmi, ženou a její matkou vypravil na výlet autem do Karlových Varů. Podle autoatlasu ČSSR z roku 1989 jsem stanovil trasu Podbořany - Buškovice - Nepomyšl - Podbořanský Rohozec - Kyselka - Karlovy Vary. Zneužívání pasů Jaroslav Spurný Do struktury bývalé Státní bezpečnosti patřilo i oddělení pasů a víz. Nebyla to žádná represívní složka, až na to, že její zaměstnanci někdy, a to dost často, někomu svévolně nevystavili nebo zabavili pas či výjezdní doložku. Vojenská doktrína Jan Macháček Československá vojenská doktrína by se měla stát jedním z nejdůležitějších podkladů pro další politický vývoj našeho státu. Stále bez dohledu veřejnosti Jaroslav Spurný Za komunistického režimu byl vývoj Československé armády podřízen tzv. internacionalistickým principům Varšavské smlouvy. To ve skutečnosti znamenalo, že vojska (nejen naše) byla připravována a organizována jako odnož Sovětské armády. Příteli ve zbrani, tvá čest je věrnost! Ivan Lamper Na základě tohoto kulantního protokolu si 18.dubna vyzvedli důstojníci Rudé armády z cely předběžného zadržení ve Vlašské ulici č.3 devatenáctiletého vojína radioteleoperátora, který den předtím dostal v Kanceláři prezidenta republiky příslib, že se o něj tenhle stát postará.
Rozhovory
Návrat starého strachu Jaromír Plíšek V minulém čísle respektu jsme publikovali část rozhovoru s malířem Crišanem Petrescu, jenž u nás jako první rumunský občan požádal o politický azyl.
Komentáře
Kde bychom byli Jiří Moučka Jak říká Karl Kraus, tento stát má podivuhodnou vlastnost: staví nuly před jedničky. Je to v jeho řádu. Náš problém se týká převráceného barevného vidění reprezentativní garnitury sobců, hlupáků, zaslepenců, konjunkturalistů, zlatokopů a lhářů. Vysychají i mozky? Bohuslav Blažek První sníh u nás tradičně "zastihl cestáře nepřipraveny". Kdykoli si příroda troufla chovat se jako po nespočet předchozích tisíciletí, takže v zimě sněžilo, na podzim pršelo a v létě svítilo slunce, byla to pro soudruhy katastrofa. Klíčem je samosráva Miroslav Černík 18.srpna by ČNR měla začít projednávat zákon o obcích a balík s ním souvisejících zákonů včetně zákona o Praze. Veřejnost se o jejich přípravě dozvídá z čím dál nevraživějších stanovisek zúčastněných skupin. Nikdo nic neví? OF Chrudim Okresní sněm Půl roku po listopadové revoluci se naše národy dočkaly svobodných voleb po více než čtyřiceti letech a v nich jasně řekly své ne komunismu a jeho exponentům. Vyjádřily touhu žít v demokratickém právním státě a definitivně zúčtovat s ostudnou minulostí. Strach nad městem Ivan Lamper Na začátku minulého týdne podal demisi mluvčí prezidenta republiky Michael Žantovský. Svůj krok vysvětlil "několika vážnými chybami", kterých se v poslední době dopustil - především mylně interpretovaným rozhovorem pro list Financial Times a poznámkami o svobodě a odpovědnosti novináře na obědě s účastníky tiskového semináře Východ-Západ. Prezident demisi M.Žantovského nepřijal.
Téma
Páni, kmáni a kdo po nich? Milena Šindelářová "Tady to zase zchátralo," utrousil spíš pro sebe starý pán, který se mnou vystoupil z autobusu vedle mohutné budovy zámku. Jediný pohled stačil k ujištění, že pronesená věta není záležitost typicky stařeckého kverulantství, ale léty neotupělé lidské paměti.
Ekonomika
Pomáhat či okrádat Benjamin Kuras Varování "dávejme si pozor, kdo nám chce pomáhat a kdo nás chce okrást", které se od nastolení demokracie v Československu vštěpuje národu a zkoprnělým zahraničním podnikatelům a investorům, prozrazuje hluboké nepochopení samotného smyslu obchodování.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte