Reklama
 
v21.jpg

1990/21

Koupit vydání
v20.jpg Vydání 25. 7. – 1. 8. 1990 v22.jpg Vydání 8.–15. 8. 1990
Téma
Útěky II. Jan Koťátko Třetí útěk byl mnohem snadnější než ty předcházející dva, protože jsem jel načerno vlakem až na Těšnov. Druhý den jsem byl opět ve Spáleňáku, a jelikož nikdo nebyl doma, zaujal jsem svoje místo na skále.
Domov
V zájmu obrany a bezpečnosti Jaroslav Spurný Víc vám o tom říci nemohu, jsem vázán slibem mlčenlivosti. To je odpověď, se kterou se i v dnešních dnech člověk setkává, pokud chce jako novinář přiblížit veřejnosti funkci jednotlivých složek ozbrojených sil. „Údolí dutých hlav” Jiří Tichý "Škola dneška je pro člověka zítřka", hrdě hlásá dosud neodstraněný nápis v mezipatře Vysoké školy SNB v Praze- Lhotce. Obyvatelé Modřan a Lhotky areál této školy kdysi pojmenovali po svém: Údolí dutých hlav. Azyl Respekt Krátce poté, co v Domě sovětské vědy a kultury skončila výstava o porevoluční ruské emigraci v Československu, nazvaná "Zde našli domov svůj", představil Pražanům mnichovský spolek Adalberta Stiftera spolu s bonnskou nadací Friedricha Eberta nevelkou expozici "Přestupní stanice Praha - německá emigrace 1933-1939". Plzeňská konference, zlínské rvačky a marginálie k azylu Jáchym Topol Je zcela zřejmé, že všeobecný východoevropský úprk od komunismu ovlivňuje politické dění v zemích, kde se totalita ohánějící se někdy Marxem, jindy Stalinem a vždy vlastními domácími proroky ráje na zemi ještě drží u moci. Zavřené dveře Jaromír Plíšek V posledním červnovém týdnu přijel do Prahy Crišan Petrescu, třiatřicetiletý malíř z Pitešti, a požádal u nás o politický azyl. Je zřejmě prvním rumunským občanem, který se k takovému kroku odhodlal. Humanita ano, pomoc ne! Ivan Lamper, Jan Brabec Na přelomu února a ledna 1990 došlo na rakousko-české hranici v prostoru obce Horní Dvořiště k zajímavé příhodě. Jistá československá občanka, mimochodem velmi vzácná žena, jedna z vůdčích osobností naší předlistopadové opozice, byla rakouskými orgány zadržena při pokusu o převoz pětičlenné kubánské rodiny na území Rakouské republiky.
Kultura
Poslední soud Andrej Stankovič Letošní filmový festival v Karlových Varech byl nesen duchem retrospektivy, který řečeno s Váchalem "obsedl" celou naši kulturní smetánku. Bude čím se chlubit? Milena Sršňová Máme spoustu komplexů, které nás nutí neustále sobě i jiným dokazovat, jaké udivující schopnosti v nás dřímají a jaký význam a postavení by nám měl svět přiznat.
Rozhovory
Nevěřil jsem, že se toho dožiju Tomáš Pěkný Rozhovor s Avigdorem Daganem.
Zahraničí
Nezbytný pocit jistoty Zbyněk Petráček "Izrael nebude umisťovat židovské přistěhovalce ze Sovětského svazu na okupovaná území západního břehu Jordánu a v pásmu Gazy," prohlásil 24.června před novináři izraelský ministr bytové výstavby Ariel Šaron. Co nového v rudé Číně? Martin Hála "Když se ohlížím po čínské minulosti, vidím dlouhé, temné stíny: Jü Luo-kche, Čang Č'-sin, Ma Mien-čen, Š' Jün-feng ... Jejich krev nebyla prolita nadarmo. Když se dívám do budoucnosti, vidím svůj národ, jak obtížen břemenem historie trpí intrikami a úskoky všemocných klik.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Deformovaně o deformaci Bohuslav Blažek Jednomyslná péče našich orgánů, aby se ani náznakem nenarušil monopol státních médií, to nejsou projevy přežívajícího totalitarismu, ale moudré péče o náš lid, který nesmí být zaplaven "kulturním odpadem komerčně zaměřených západních masmédií". Hnůj, ve kterém vězíme až po krk, Vladimír Talian v Lidových novinách ze 24.7. opomíjí. 1:0 Tomáš Pěkný V moderním světě je sport fenoménem, který pomíjet nelze: ať si o tom myslíme cokoli, zajímají se o něj milióny lidí. Akce B 122 Jan Macháček Je tomu pár let, co začal boj za záchranu Sněžky. Protesty proti plánované stavbě lanovky a hotelu našly prostor i na stránkách tehdejšího oficiálního tisku. Mezitím ale stačil na nemocném těle Krkonoš vyrašit jiný nádor.
Komentáře
Plán návratu do Evropy Egon Lánský Jsa od přírody pesimistou, nikdy jsem příliš nemiloval příjemně znějící hesla o našem návratu do Evropy, o relativně příznivé ekonomické situaci Československa, rychlém přechodu na tržní hospodářství či dosažení dnešní životní úrovně Finska nebo Rakouska do pěti deseti let. Justice po krachu Martin Hála Týdenní stávka obvodních a okresních soudců byla 12.července šťastně odvolána za vlažné pozornosti veřejnosti i médií. Vzhledem k tomu, že tato kuriózní stávka je v celosvětovém měřítku jevem dozajista raritním, ale hlavně vzhledem k závažnosti celého problému by byl asi namístě živější zájem. Nepoučitelný premiér Milena Šindelářová Prohlášením v televizních Aktualitách dne 1.července rozšířil český premiér Petr Pithart počet svých vystoupení, která v nedávné minulosti vzbudila nejednu rozhořčenou reakci veřejnosti.
Diskuse
Trest odnětí svobody Jan Matucha Autor fejetonu "Budu provádět trestnou činnost" (Fórum 25/1990) Vladimír Voves napsal text, který vyhovuje vkusu podprůměrného čtenáře. Zvolil ten nejsnadnější způsob psaní: bezbřehou ironii.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte