Reklama
 
v20.jpg

1990/20

Koupit vydání
v19.jpg Vydání 18.–25. 7. 1990 v21.jpg Vydání 1.–8. 8. 1990
Domov
Demolice podle plánu Lucie Váchová Těm obyvatelům Prahy, kterým záleží na osudu jejich města, dozajista neuniklo, že v posledních třech týdnech se konají demonstrace před NVP proti pokračující devastaci Prahy, resp. demolicím některých jejích částí. Státní tajemství Zbyněk Petráček "Naším hlavním úkolem bude ochrana armády před únikem utajovaných skutečností, bránit ji před působením cizích zpravodajských služeb," prohlásil v rozhovoru pro Svobodné slovo nový velitel vojenské kontrarozvědky generál Gavlas. Tribuna sedmilhářů? Bohuslav Blažek Neříkat pravdu se dá dvojím způsobem, buď aktivním - tedy lhaním -, nebo pasivním - zamlčováním. Zvláštní formou zamlčování je odstraňování stop nebo likvidace dokladů. Jakou váhu má naše slovo? Vladislav Kvasnička Ještě téměř po dvaadvaceti letech obdivujeme statečnost skromné hrstky sovětských občanů, kteří v srpnu 1968 před Kremlem protestovali proti okupaci Československa.
Zahraničí
Raději na dně Atlantiku! Michaela Freiová Rok 1979 znamenal vzestup kubánského a potažmo sovětského vlivu v karibské oblasti. Ideály, gesta, realita Martin Weiss Je skoro zbytečné opakovat, jak nešťastnými významy je obtěžkána návštěva Václava Havla na salcburském festivalu. A jak nešťastný symbol vytváří v souhře dalších, snad nahodilých událostí, jejichž symbolický význam je nicméně obtížné neutralizovat. Revoluce v jurtách Ivana Grollová Stovky let odváděli araté daně čínským úředníkům, jejichž aparát postupně pohltil i své někdejší přemožitele, jako byl chán Chubilaj. Když se proto mladá mongolská inteligence na počátku dvacátého století nadchla pro ideály nového severního souseda, sovětského Ruska, byla revoluční strana početně nepatrná, ale mohla se spolehnout na nespokojenost venkova.
Komentáře
Monolog z D. A. studia Martin Rajniš Jako skupina jsme se dali dohromady před nějakými pěti, šesti lety. Je nás osm a jsme si rovni po všech stránkách, ne jako v ateliérech, kde je třeba architekt Prager, pak dlouho nic a pak ostatní.
Téma
Útěky I. Jan Koťátko Tento text byl poprvé publikován v samizdatové Revolver revue. Dostal se k nám složitou cestou přes prostředníky, autor se totiž stihl stát recidivistou a v tehdejší době nepřicházela publikace pod vlastním jménem v úvahu.
Ekonomika
Jak zatočit s kverulantem Zdeňka Lehká Dostala jsem stížnost, týkající se provozovny starožitností družstva Soluna v Mostecké ulici v Praze. Stěžovatel uváděl, že si tam zakoupil kachel označený jako Míšeň a teprve doma zjistil, že jde o Rakovník. Místo pár stovek skutečné hodnoty zaplatil 22 tisíc Kčs. Smíchovská mafie Jan Macháček V dubnu se mi dostal do ruky leták KC OF v Praze 5, naléhavě upozorňující na situaci, která vznikla na tamějším národním výboru. Dobře si vzpomínám, jak jsem se tehdy vyděsil. O to více jsem byl zděšen, když jsem 13.července zjistil, že stav se dokonce zhoršil.
Civilizace
Načisto Vratislav Brabenec Několik týdnů po Dnu země, kde jsme podepsali pár peticí nás nalákali na schůzi do indiánské obecní haly v městečku Sechelt v Britské Kolumbii pod záminkou dialogu o záchraně horské lokality Tetrahedron, kde ještě teď rostou tisícileté cypřišky. Průmyslová step Bořek Janovský Ekologická katastrofa na Vyškovsku. Vesnice zaplavená strženou zemí. Katastrofa, která předchází dalším, jako varující memento. Eroze půd je rozšířenější, než se domníváme, a zatím není mnohde patrná na první pohled. Jen pamětníci vědí, jak byla hluboká ornice, kde se táhly remízy, zelené pásy i terasy.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte