0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře20. 3. 19902 minuty

Nic nového

Po vystupení Mariana Čalfy ve FS jsme se dočkali i projevu předsedy české vlády Petra Pitharta v ČNR. Byl to projev prý působivý, alespoň podle nadšených ohlasů v denním tisku.Podle mého mínění se občané nic nového a převratného nedozvěděli.

Jindřich Dohnal

Po vystupení Mariana Čalfy ve FS jsme se dočkali i projevu předsedy české vlády Petra Pitharta v ČNR. Byl to projev prý působivý, alespoň podle nadšených ohlasů v denním tisku.

Podle mého mínění se občané nic nového a převratného nedozvěděli. V projevu p. Pitharta chybělo to podstatné: myšlenky a představy kompetentního činitele, jak z té šlamastyky ven. Nejmarkantnější je to v pasážích týkajících se ekonomiky. Stručně řečeno: něco ještě nefunguje, to, co funguje, je třeba zachovat, atd. atp. Jsou dvě možnosti - obě skličující - buď předseda vlády neví, jak dál, nebo to ví, ale je to tak deprimující, že to zatím před námi tutlá.

Že by myslel vážně, že podmínkou úspěchu ekonomické reformy je oživení činnosti obcí (obec - polis), se mi zdá nepravděpodobné. P. Pithart varuje před destabilizací podnikové sféry; ano, tam je zakopán pes. Dotkl se oněch pověstných „struktur“, a to struktur zděděných, tvořených téměř výlučně členy KSČ. A tyto struktury, jak vyplývá z vystoupení pana premiéra, mají být zárukou úspěšného zavedení ekonomické reformy.

Cílem p. Piharta ve funkci předsedy vlády je tedy tyto podnikové struktury zachovat a pokud možno urychleně upevnit. V praxi tudíž hodlá náš nový premiér postupovat podle návodu či doporučení politologa Zdeňka Mlynáře, s kterým v této otázce ještě na sklonku roku vehementně před zraky miliónů diváků opakovaně nesouhlasil.

Pochopil-li jsem p. Pitharta správně, potom tedy Pánbůh s námi!

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc