V právě uzavřeném lidovém referendu se měli srbští občané vyslovit k tomu, zda nejprve uspořádat svobodné volby za účasti více politických stran, jak požaduje opozice, či dříve přijmout novou ústavu, na čemž trvá srbské vedení. Ať už dopadne hlasování jakkoliv, již předem je možné říci, že neotupí národnostní jiskření. Jde totiž především o to, která síla bude u kormidla velkosrbských ambicí: komunisté nebo nacionalisté?

Na rozdíl od Sovětského svazu netmelí Jugoslávii hegemonie jednoho národa, nýbrž vláda nadnárodní strany - Svazu komunistů Jugoslávie. Proto zde selhávají veškeré analogie s Litvou. SSSR může existovat i bez Pobaltí, ale Jugoslávie by se po odchodu byť jedné republiky rozpadla. Proto je tak palčivá otázka konfederace, proto tolik diskusí o Titově odkazu a především z těchto důvodů vytáhla své karty i donedávna tichá srbská opozice. Svým tvrdým postojem sebrala vítr z plachet srbským komunistům, do letošního jara hlavním odpůrcům jakékoliv změny ve státoprávním uspořádání federace.

Srbsko a Kosovo

„Bude-li federativní uspořádání Jugoslávie zavrženo, stane se záležitost srbských hranic otevřenou politickou otázkou,“ prohlásil před týdnem v parlamentu srbský prezident a komunistický vůdce Slobodan Miloševič. V takovém případě by prý Srbsko vzalo v úvahu, že v sousedních republikách žije 2,5 miliónu Srbů. Miloševič dodal, že nová republiková ústava, kterou navrhuje vedení srbských komunistů, omezí autonomii Kosova a…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte