Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Estonské perspektivy

"Druhá světová válka pro nás skončila až teď," řekl nám Ago Vilo, předseda Československé společnosti v Estonsku, který byl v minulých dvou týdnech na návštěvě v naší republice. Měl tím na mysli datum 8.5.1990, kdy byl oficiálně obnoven název Estonská republika včetně státních symbolů - obnoven ovšem de jure, nikoliv de facto.

„Druhá světová válka pro nás skončila až teď,“ řekl nám Ago Vilo, předseda Československé společnosti v Estonsku, který byl v minulých dvou týdnech na návštěvě v naší republice. Měl tím na mysli datum 8.5.1990, kdy byl oficiálně obnoven název Estonská republika včetně státních symbolů - obnoven ovšem de jure, nikoliv de facto.

Historie řadí Estonce k nejstarším národům v pobaltském Livonsku. Po staletí dokázali odolávat náporu Rusů i Švédů a teprve ve 13.století podlehli německým křižákům a postupně se ocitli pod nadvládou Dánů, Švédů a od roku 1721 carského Ruska. Ve druhé polovině minulého století zde stejně jako u nás proběhl proces národního obrození, ale až roku 1918 se území Livonska rozdělilo mezi Lotyšsko a Estonsko. V témže roce byla vyhlášena i estonská nezávislost. Přestože byla roku 1920 uzavřena mírová smlouva se sovětským Ruskem, došlo na základě tajné doložky paktu Molotov - Ribbentrop 17.6.1940 k anexi Pobaltí.Představme si těch padesát let analogicky s našimi zkušenostmi - stále existuje Protektorát Böhmen und Mähren, neříká se sionismus, ale židovina, nejsou imperialisté, ale plutokrati, a stále sílí germanizace. To vše v hlubokém míru, desítky let po válce. Ne, že by si Emanuel Moravec a Zdeněk Nejedlý nebyli blízcí, ale zatímco „Únor byl takový náš malý poloříjen“ (Václav Kopecký) a vina podstatné části národa byla nesporná, situace Estonců je - co do způsobu a metod okupace - jednoznačně srovnatelná s Protektorátem.Současná zahraniční…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte