Často se mi zdá, že o situaci v Československu informuje daleko přesněji a přehledněji zahraniční tisk než domácí noviny. Zkusme se proto kriticky podívat na některé typické zdejší postupy v žánru, ve kterém opravdové noviny vynikají: v informativních, čistě novinářských článcích. Až na pár světlých výjimek vládne zde dodnes pohodlnost a nízká profesionální úroveň.

K základním technikám novinářského řemesla patří to, čemu novináři slangově říkají princip obrácené pyramidy. Princip je to jednoduchý: to, co je důležité a nové, musí být řečeno hned na začátku článku. Musí to také být prezentováno v nadpisu. Další části článku se potom zabývají popisem okolností, zpřesňováním atd. Tím se žurnalistický text liší např. od vědeckého článku, který autor pečlivými detaily a podrobnostmi vede k závěrečné pointě.Obrácených pyramid je v čs.denním tisku zoufale málo; chudák čtenář (kterému redaktoři zřejmě přisuzují moře času) čte a čte, aby se dostal k tomu hlavnímu. To ale najde velmi často až na konci článku. Jako kdyby četl detektivku a ne noviny.České noviny píší např. o nějakém novém průzkumu veřejného mínění (většinou pod nic neříkajícím názvem „průzkum veřejného mínění“) o tom, kdo bude koho volit. Na začátku se dlouho referuje o tom, kdo průzkum prováděl, kdy se uskutečnil, kolik se ho účastnilo respondentů, kolik je to procent obyvatelstva atd. Až potom otisknou - bez dalšího komentáře - tabulku. To je přesně onen „vědecký“ přístup. Noviny jinde ve světě by jako…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte