Co uvidí i naši vnukové - Co naši vnukové už neuvidí
 

Pod těmito názvy se konají v Maďarské televizi už více než deset let pravidelné pořady o architektuře, urbanismu a památkové péči. Maďarské kulturní středisko v Praze uspořádalo 8.5.1990 besedu s jejich tvůrci. Podnět k besedě dali členové Obce architektů a zamýšleli celou akci především jako námět pro práci našich televizních redaktorů. Ti se dostavili v počtu tří, ale možnost slyšet a shlédnout, jak se taková věc dělá v Maďarsku, využilo několik desítek dalších zájemců.

Autoři pořadů využívají svých profesí a předkládají populárním způsobem divákům zasvěcené a subjektivní pohledy na způsoby a nezpůsoby ve vytváření civilizovaného životního prostředí. Paní Judith Osko je architektka a pracuje jako vedoucí výtvarné redakce MTV. Pan Mihály Ráday je historik umění, kameraman a režisér, předseda Spolku pro ochranu měst a poslanec parlamentu. S pořady začali před lety zvolna, to znamená postupně stále kritičtěji ke sledovaným fenoménům maďarské výstavby nebo údržby stavebních památek. Paní Osko se zabývá současnou maďarskou architekturou jako tématem k diskusi. Staví před obyvatele, odborníky a umělce otázky nebo je nechává otázky a hodnocení vyslovovat. Její cyklus, vysílaný v pozdějších večerních hodinách, sledují hlavně odborníci a informovanější zájemci o novou architekturu. Vedle problému výstavby sídlišť věnuje pozornost ukázkám nevhodných zásahů do historických částí měst a vesnic, představuje díla i názory zajímavých architektů domácích i zahraničních, točí…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte