To všechno stihl ve svých 22 letech tenhle přemýšlivý člověk, jeden z nejproslavenějších vůdců čínské opozice ŠEN TCHUNG (pozn.1). Džíny, bunda, milé, pozorné chování, živá tvář, blesková formulační schopnost. Svěžest, s jakou vyjadřuje své myšlenky, dělá dojem, jako by je říkal poprvé a ne ten den už popáté, ten měsíc bůhví pokolikáté na té své vysvětlovací cestě světem (pozn.2).

Akční výbor, Olympijský institut

Narodil se v roce pražské naděje, studoval biologii a filosofii na pekingské univerzitě. Brilantní student. Od svých sedmnácti let pracoval ve studentském demokratickém hnutí, účastnil se demonstrací, stávek. V r.l988 stál u založení Akčního výboru, organizace zasazující se o lidská práva, proti které vláda rychle zakročila. Šen Tchung se dostal pod stálý dohled, přesto ho nevyhodili ze studia, vynikající student provedl sebekritiku a mohl zůstat na koleji.

O rok později založí tzv. Olympijský institut, který sehraje v pozdějším vývoji ohromnou roli. Jeho členové volně diskutují o vědeckých disciplinách, píší hodně článků, zdánlivě odtažitých, ve skutečnosti veskrze politických. Všechno podepisují „Olympik“. Příkladem jejich práce je článek přeložitelný zhruba jako „Několik otázek k současnému stavu teoretických disciplin“: stať o přírodních vědách, prakticky však o struktuře vědeckého ústavu, o tom, jak je řízen, strukturován, financován - a to je zase jen metaforický popis celé společnosti. Opět jednou v čínské historii (po…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte