Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

A teď pro změnu dobré zprávy

Podle dvou knih je budoucnost světlejší, než si myslíme

40A R12 2012 • Autor: Respekt
40A R12 2012 • Autor: Respekt

Laboratoř v čipu (LOC) je malý přístroj s ohromným potenciálem. Během několika minut dokáže provést desítky diagnostických testů z lidské DNA. Stačí jí poskytnout trošku slin nebo kapku krve a ona vám řekne, zdali jste nemocní, a přitom vůbec nebude potřeba posílat vaši DNA do laboratoře. V chudých zemích by LOC mohly nabídnout diagnostické služby milionům lidí, kteří nemají přístup do drahých laboratoří. V bohatém světě by mohly omezit stoupající náklady na zdravotnictví.

Svět poslední dobou stíhá jedna špatná zpráva za druhou, takže se dá snadno zapomenout na malé zázraky jako LOC. Ale dvě dobře načasované nové knihy nám připomínají, že vědci svět nadále vylepšují, přestože se politici snaží o pravý opak. Peter Diamandis a Steven Kotler zvesela předkládají argumenty pro optimismus v knize Abundance: The Future is Better Than You Think (Hojnost: budoucnost je lepší, než si myslíte). Eric Topol zase uvážlivěji líčí, proč se digitální technologie zaslouží o „schumpeterizaci“ medicíny (to je jeho vlastní neologismus). Tyto knihy jsou požehnáním pro všechny, kdo trpí únavou z věčných katastrofických předpovědí. Rovněž nám připomínají, že technologie se i přes neradostný stav ekonomiky dále zlepšují.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].