0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Stalo se11. 5. 20072 minuty

Zahradil se probouzí

Jednou to přijít muselo. To, že zmocněncem Topolánkovy vlády pro otázky euroústavy se stal Jan Zahradil, který se netají odporem vůči tomuto typu smlouvy, nikdy nevzbuzovalo v táboře koaličních partnerů nadšení. Teď se ale schyluje k otevřenému konfliktu.

Jednou to přijít muselo. To, že zmocněncem Topolánkovy vlády pro otázky euroústavy se stal Jan Zahradil, který se netají odporem vůči tomuto typu smlouvy, nikdy nevzbuzovalo v táboře koaličních partnerů nadšení. Teď se ale schyluje k otevřenému konfliktu. Zeleným vadí, že vyslanec v cizině mluví o návrzích, které nejsou součástí společné vládní pozice, a že se tedy stalo to, čeho se obávali – nebere ohled na jejich názor.

Na vznikající spor v kabinetu upozornily v pátek Hospodářské noviny: na nedávném jednání v Německu Zahradil prosazoval něco, čemu se v euroústavní hantýrce říká „červená karta“ – jde o právo národních parlamentů za určitých podmínek odmítnout unijní zákony či rozhodnutí. Výsledkem by byla vícerychlostní Evropa, a právě tento model europoslanec dlouhodobě prosazuje jako východisko ze situace, do níž se Unie dostala po francouzském a nizozemském NE ústavě. „Těm zemím, které by se chtěly integrovat úžeji, by v tom taky nikdo neměl bránit. A zároveň není dobré k tomu tlačit země, které to nechtějí. Jediné východisko z toho je vícerychlostní Evropa nebo Evropa více jader,“ říká Zahradil. Europoslanec ostatně navrhoval princip červené karty už před pěti lety při přípravě původního návrhu euroústavy v Konventu, dnes je mu spojencem Polsko.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Podle šéfa sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Lišky se však koalice na takových detailních návrzích nedohodla. „Tohle jde výrazně za jeho mandát. V pozici vlády nic takového nevidím,“ říká Liška. Ve společném prohlášení, za něž si vysloužila pochvalu hlavně ODS za vstřícnost, se obecně píše, že vláda nedopustí zhoršení českých pozic oproti současnému stavu.

Zahradil se opírá právě o tohle a tvrdí, že vše, co dnes dělá, vychází z vládního stanoviska. Jeho návrhy se nelíbí ani sociálním demokratům. „Je to komplex destruktivních opatření jednoznačně zacílených proti integračním procesům v Evropské unii,“ říká poslankyně ČSSD Ladislava Zelenková. Zahradil svou představu „udržování české pozice“ zatím předestřel na neoficiální půdě. Češi mají na vyjasnění detailů čas až do ústavní porady naplánované na červnový summit Unie.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].