Ředitel Českého rozhlasu svou instituci oslabuje před politiky
René Zavoral zaútočil na svého předního investigativce Janka Kroupu
To hlavní, čím novinář a jeho redakce disponují vůči svým čtenářům, posluchačům či divákům, je kredibilita. Lidé mu důvěřují, že informace, které jim přináší, jsou správné, pravdivé a ověřené. A na jejich základě pak mohou dělat svá rozhodnutí, například nyní v prezidentských volbách. Vypracovat se v důvěryhodného novináře je náročné a zdlouhavé, naopak přijít o kredit člověk může velmi snadno
Politici to vědí, a když na novináře útočí, míří právě na jejich důvěryhodnost, kterou se snaží zpochybnit. V posledních měsících v Česku podobných napadání přibývá, mezi nejznámější patří útok Andreje Babiše na kritické reportáže o jeho osobě v České televizi. Reportérům ČT vzkázal, že jsou „zkorumpovaná pakáž“ - aniž to něčím konkrétním doložil.
Po takových vyjádřeních může začít veřejnost přinejmenším pochybovat. Není na jeho slovech náhodou něco? Jak vážně máme brát tvrzení reportérů? Babiš a další politici jeho typu to vědí: snaží se vytvářet atmosféru, v níž nic není pravda a všechno je možné. Investigativní odhalení se náhle stávají relativní, ničemu nelze věřit. Pro politiky je to výhodné, pro veřejnost vůbec.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Ředitel spoluhráčem konspirátorů?
Až dosud však bylo zvykem, že v čele útoků stáli představitelé moci. To se nyní změnilo. „Mě tady chodí lidé a říkají, my tady pracujeme desítky let, poctivě, a uráží nás, že Kroupa nadřadil svůj zájem nad zájem Radiožurnálu,“ zaútočil ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na svého předního investigativce Janka Kroupu. Udělal to v pořadu manželky hradního kancléře Vratislava Mynáře.
Jde o dlouhodobější spor, Kroupa odvysílal v ČRo reportáž, v níž informoval o tom, že Babišův Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. Zavoralovi se nelíbilo načasování, rozhlas ji vysílal v den, kdy šel Babiš představit prezidentu Zemanovi nové ministry. A vytýkal svému reportérovi i zpracování tématu.
Nechme teď stranou, že politikům vždy něco vadí; a proč by se o nich nemělo právě teď vysílat? Správné datum neexistuje. Faktem zároveň je, že Zavoral má na kritiku práce svých kolegů právo, zjistí-li skutečně pochybení. Má to však řešit interně a na konci seznámit veřejnost s výsledkem. Zpochybňovat práci svých lidí v mezičase je zcela nepřijatelné - a navíc způsobem, jakým to Zavoral udělal. Posluchačům podsouvá, že Kroupa je nepoctivý novinář a má nečestné zájmy.
Jestli k tomu Zavoral dospěl, měl to dokázat, vyvodit závěry a s Kroupou se rozejít. Špinění bez důkazů na veřejnosti je naopak podlé. A nejde přitom jen o Kroupu. Zavoral tím především kope do instituce, kterou řídí, a předem ji tím oslabuje před politiky, jimž by se veřejnoprávní média měla dívat pod prsty.
Slusne reditel Zavoral naklada Janku Kroupovi na Barrandove. Prej si spory profesionalne vyresi. TV je asi idealni zacatek :)
— Michal Ischia (@ischiam) January 23, 2018
Jen abych si to srovnal.
— martin veselovský (@veselovskyma) January 25, 2018
GŘ ČRo Zavoral dá rozhovor TV Barrandov.
Manželce prezidentova kancléře si stěžuje na svého zaměstnance Janka Kroupu.
Web Rozhlasu o jeho smalltalku sepíše článek s proklikem na Barrandov, ale nezmíní jeho kritiku Kroupy.https://t.co/e2LreoO8cy
😬😬😬
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].