Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Posílat ženy k plotně už není přijatelné ani v českém fotbale

Hráči Sparty poslali rozhodčí "ke sporáku" a dočkali se za to kritiky

Lucie Ratajová, asistentka hlavního rozhodčího v zápase Sparty s brněnskou Zbrojovkou • Autor: Profimedia, TEMP Stanislav Kola
Lucie Ratajová, asistentka hlavního rozhodčího v zápase Sparty s brněnskou Zbrojovkou • Autor: Profimedia, TEMP Stanislav Kola

Autorka tohoto textu má upřímnou radost, že může napsat o fotbale, což je jinak činnost, kterou příliš často – tedy přesněji nikdy - neprovozuje. Během uplynulých několika dní jsme však dostali skvělou zprávu o tom, jak se kultivuje prostředí českého fotbalu a tedy české společnosti obecně. Způsob, jakým zareagovali sportovní novináři, fanoušci, vedení klubu i fotbalová asociace na sexistické komentáře dvou hráčů pražské Sparty, je totiž naprosto ukázkový.

Stručně pro připomenutí: Lucie Ratajová, asistentka hlavního rozhodčího v zápase Sparty s brněnskou Zbrojovkou, udělala několik chyb, třeba přehlédla ke konci zápasu ofsajd. Gól, který následně padl do sparťanské branky, připravil letenský klub o vítězství. Místo věcné debaty o hrubých chybách, za které už byla rozhodčí mimochodem potrestána, případně o tom, jak se takovým situacím vyhnout (třeba používáním videozáznamu), ovšem přišla ze strany dvou hráčů Sparty jiná reakce. Brankář Tomáš Koubek a záložník Lukáš Vácha Ratajovou poslali tam, kam podle nich patří – do kuchyně. „Můj názor je takový, že ženy by měly zůstat u plotny, a ne rozhodovat mužský fotbal,“ prohlásil Koubek pro iDnes a Vácha ho doplnil tweetem, v němž fotku rozhodčí doplnit slovy „ke sporáku“.

Autorka textu si fotbalisty za jejich sexistické řeči nakonec nemusela „mazat na chleba“, jak ji k tomu vyzval kolega z Hospodářek Luděk Mádl. Udělali to za ni sportovní novináři (od Blesku po Sport) i fanoušci včetně těch sparťanských. „Chápu, že jsou sparťani na rozhodčí Ratajovou naštvaní. Nicméně točit se zrovna na tom, že je žena, navíc s degradujícími poznámkami o plotně a sporáku, je samozřejmě šovinismus nejhrubšího zrna. Jeden by si naivně myslel, že tyhle nejtrapnější genderové stereotypy máme evolučně za sebou. Jak vidno, v českém fotbale to asi bude ještě chvilku trvat,“ napsal právě kolega Mádl.

S kritikou přišel i sám klub a fotbalová asociace. O trestu rozhodne disciplinární komise, nicméně Sparta navíc hráčům vymyslela „vzdělávací“ kurz - nechá je trénovat s ženským týmem a udělá z nich ambasadory zápasu v Lize mistryň, v němž sparťanky nastoupí.

Rychlost a jednoznačnost reakcí - a také klid, s nimiž byly pronášeny - byla taková, že příjemně překvapila jak znalce českého fotbalového prostředí, tak lidi dlouhodobě sledující tuzemskou debatu o tématech souvisejících s postavením mužů a žen. V obou „prostředích“ se totiž často setkávají s hrubostí, sexismem či osobními útoky. A lidé sledující „genderovou“ debatu navíc vědí z první ruky, že část české společnosti stále vnímá řadu otázek spojených s postavením mužů a žen (od práce přes rodičovství a péči o domácnost po sexuální násilí) velmi konzervativně.

Někteří aktéři nicméně toto příjemné překvapení trochu mírnili: zejména v případě Lukáše Váchy jeho omluva-neomluva ukazuje, jak přemýšlí, když podle svých slov „podporuje ženy v mužských funkcích“. Ve výrocích šéfa fotbalové asociace Miroslava Pelty zase lze vycítit, že jeho distanc je mírně formální a že mu ne zcela nedochází problematičnost situace. Někteří sportovní novináři se pak dvojice zastali, padlo i pár povzdechů nad tlakem „politické korektnosti“. A konečně fakt, že si někteří fanoušci začali z Váchy střílet, že nosí „ženské oblečení“ či růžovou, a tudíž je jako muž směšný, spíše stereotypní uvažování podporuje, než aby s ním bojovalo.

Ale navzdory tomu platí, že celou aféru lze spíše než trpkou ukázku přežívajícího šovinismu vnímat jako doklad, nakolik už je takové chování i v české společnosti nepřijatelné. A je mimořádně cenné, že jasné vymezení těchto hranic přichází ze světa, od nějž to asi úplně nečekáme. Když skutečnost, že se ženy „ve všech ohledech vyrovnají mužům“, jak říkal Masaryk, zdůrazňují pražští intelektuálové a intelektuálky, má to přece jen jiný dopad, než když něco takového jasně zazní z prostředí populárního sportu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].