Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Naše drama. Den, kdy se nikdo nesmál ani radám Donalda Trumpa

O požáru katedrály Notre-Dame očima pařížské novinářky

Notre-Dame den po požáru • Autor: AP/ČTK
Notre-Dame den po požáru • Autor: AP/ČTK

Když jsem v pondělí v televizi sledovala plameny, které pohltily Notre-Dame, vzpomněla jsem si na spor, který zuřil v Československu na počátku 90. let kolem návratu Sv. Víta do vlastnictví katolické církve. Tváří v tvář zmatenému Václavu Havlovi komunisté křičeli „Lid ji postavil! Patří lidu! " Čeho se bojí? Že církev prodá katedrálu Vatikánu? Myslela jsem si tenkrát. Ta bezútěšná diskuse trvala mnoho let a stala se jedním z jevů, které zahraniční novináři obtížně překládali svým čtenářům.

Při pohledu na padající útlou věž Notre-Dame od Violleta Leduca jsem jako mnozí Francouzi mé generace vyrostlí na Charlie Hebdo žertovala, že puristé, kteří vždy kritizovali tento architektonický přírůstek 19. století, nakonec vyhráli. Pak jsem viděla, jak se krovy ze 13. století halí do kouře a ze severní věže katedrály stoupá dým - a najednou jsem se zalekla, že Notre Dame úplně zmizí. Že druhý den ráno bude náš Ground Zero uprostřed Paříže na Ile de la Cité. Hrůza!

Jakmile pařížští hasiči vydali první optimističtější zprávy, šla jsem ven a nasedla na kolo, abych viděla Notre-Dame na vlastní oči. Policie zakázala přístup do bezprostředního okolí katedrály, ale lidé se volně pohybovali po okolních mostech a ulicích; všichni pozoruhodně tiše. Někteří se modlili nebo zpívali, hodně fotili, pak šli domů. S výjimkou jednoho opilce, který řval: „Bůh nemá rád Macrona!“ - potěšený svým bonmotem, ale jinak lhostejný.

Kontrast mezi bezmocí, tísní a mediální hysterií, ve které se Francie koupala už několik dní, nemohl být větší. Vše se točilo okolo projevu Emmanuela Macrona, který měl být odvysílán v televizi ve stejný den večer a v němž se čekalo oznámení vládních reforem po „velké národní debatě“ - v reakci na protesty žlutých vest.

V pondělí oněměla nejen Paříž, ale i zbytek světa. Dokonce ani absurdní radě Donalda Trumpa nalít na křehkou katedrálu tuny vody z letadel se nikdo nesmál. "Notre drame” – tedy Naše drama - stálo v úterý ráno na titulní straně několik francouzských deníků. Opět vybuchl jen Charlie Hebdo. Na titulce přinesl kresbu, která ukazuje Macrona v křečovitém smíchu a s katedrálou v plamenech na hlavě, jak říká: “Reformy: Začínám s krovy.”

Autorka je reportérkou politického týdeníku Marianne

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].