Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Airbnb pro seniory

Klub Freebird nabízí osamělým lidem bezpečné a příjemné cestování

Osamělých lidí přibývá, tak proč je nepropojit. • Autor: Milan Jaroš
Osamělých lidí přibývá, tak proč je nepropojit. • Autor: Milan Jaroš

Motorem sdílené ekonomiky jsou hlavně mileniálové - stejně jako jsou i jejími hlavními spotřebiteli. Ale tenhle cestovní klub si předsevzal zapojit i starší generaci a zároveň při tom řešit ještě jednu sociální otázku.

Nápad založit klub FreeBird Peter Mangan dostal, když začal na Airbnb pronajímat svůj dům ve hrabství Kerry. Peter Mangan si chtěl pronájmem nemovitosti něco přivydělat, ovšem největší prospěch z toho měl nakonec jeho otec, penzionovaný veterán, který se o dům staral, zatímco Peter Mangan pracoval v Dublinu.

„Měl už sedm křížků a nebylo pochyb o tom, že se jen těžko vyrovnává s tím, že nemá co na práci a že je vdovec,“ vypráví Peter Mangan o svém otci. Když se ale začal stýkat s hosty přebývajícími v domě, dostal novou chuť do života. „S několika staršími páry se hned spřátelil, chodil s nimi večer na pivo. Oni ho pozvali do domu na večeři, hráli spolu golf a on je vzal na okružní prohlídku památek,“ líčí Mangan.

A tak se zrodil klub FreeBird. „Napadlo mě, že v tomhle ohledu Airbnb vlastně zůstává na povrchu,“ říká. „Pokud zdůrazníte společenskou stránku a jako hlavní cíl si vytknete poznávání lidí, a ne jen nalezení příjemného místa pobytu, vyřešíte tím některé problémy starších lidí,“ vysvětluje Mangan a pokračuje: „Ti se musí potýkat s osamělostí a izolací, obzvláště po smrti partnera je to skutečná pohroma.“

Klábosit jako kamarádi

Petera Mangana přijali v inkubačním programu Impact Hub Fellowship for Longer Lives, kde prováděl průzkum trhu i šetření v modelových skupinách. Starší lidé mu říkali, že „by rádi víc cestovali, ale že se neodváží, obzvláště pokud žijí sami nebo přišli o partnera“. Na rozdíl od Airbnb pravidla klubu FreeBird vyžadují, aby byl hostitel přítomný, nemůžete jen pronajímat prázdný dům, společenská interakce je tu stejně důležitá jako poskytnutí přístřeší.

U lidí, s nimiž Peter Mangan mluvil, hrály velkou roli bezpečnostní ohledy. Proto také vznikl klub, jehož členové musí platit za členství poplatky. „U Airbnb měli pocit, že může ubytování nabízet kdokoli, a tomu nevěřili. Kdyby šlo o skutečný klub, kde se za členství musí platit, hned by k němu měli větší důvěru,“ podotýká.

Bethia Tooth byla jedním z prvních hostů, kteří se zúčastnili pilotního programu klubu FreeBird. Vydala se ze svého domova v Británii do Kerry v Irsku vůbec poprvé. Přestože do Irska dorazila loni v prosinci, zrovna když zuřila bouře Desmond, paní Tooth si pobyt se svými hostiteli v Killorglinu skutečně užila. „Není to jen nějaký penzion,“ vypráví, „a právě to mě na tom klubu nadchlo. Jako kdyby mě kamarád představil svému kamarádovi,“ dodává. „Vykládala jsem jim o své rodině a oni zase o své rodině, klábosili jsme jako staří kamarádi.“

Poprvé paní Tooth cestovala do Irska s kamarádkou, ale příště už prý klidně pojede sama, na což by předtím neměla ani pomyšlení. „Manžel mi zemřel před šesti lety a před klubem FreeBird by mě ani nenapadlo, že bych sama jela na nějaké neznámé místo,“ dušovala se.

Pro hostitele je tu rovněž společenský bonus, protože podle Mangana mnoho z nich „trpí syndromem prázdného hnízda“. Mary a Barry Fairtcloughovi se stali hostiteli v rámci pilotního programu klubu FreeBird a pronajímali pokoj ve svém domě v Killorglinu. Přijali dva separátní hosty a přišlo jim jako „skvělá“ zkušenost, že u nich bydleli jiní lidé. „Všechny naše děti jsou pryč v zahraničí, my jsme v důchodu a žijeme na krásném místě, tak jsme si mysleli, že by bylo prima podělit se o to s ostatními,“ vysvětluje paní Fairtclough.

Jen ať to vydělává

Tak jako Airbnb i klub FreeBird umožňuje hostitelům účtovat hostům poplatek za ubytování. Ceny nejsou fixní a je na hostitelích, kolik si budou účtovat, obvykle podobnou částku jako místní penzion. Tím získávají dodatečný příjem, což je podle Petera Mangana pro penzisty důležité, protože někdy mohou mít problémy vyjít. „Mnozí se svým důchodem jen tak tak vyjdou a tohle je způsob, jak zpeněžit aktivum, které staří lidé mají – dům se splacenou hypotékou,“ říká.

Klub FreeBird je firma, která vychází vstříc společenské potřebě, a právě to jí pomohlo vyhrát Evropskou soutěž o společenskou inovaci 2015 pořádanou Evropskou komisí. Peter Mangan tvrdí, že její podnikatelská složka je důležitá, protože zvyšuje efektivitu. „Jde o moderní sociální podnik, jehož cílem je dosahovat zisku,“ říká. Věří, že právě tohle firmě umožní mít větší dopad. „Aby rostla, musí být v zisku, jinak nepřiláká investice.“ Zdůrazňuje ale, že společenský étos „je klíčový pro to, co se snažíme dělat“.

Poznámka: Klub FreeBird bude spuštěn na začátku června.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].