Ján ČARNOGURSKÝ - Miroslav KUSÝ - Slovensko, Bratislavská pětka - věznice - vězení
„Otce jsme pochválili, že mu dietní režim prospívá.“ (Miroslav Kusý a Ján Čarnogurský v roce 1999) • Autor: ČTK

13. srpna 1989 bylo rušné pondělní ráno. Jenom den předtím jsme se vrátili z Prahy, ani vybalit jsme si nestačili. Už před pátou ráno zazvonil zvonek a před dveřmi stálo nastoupené komando k domovní prohlídce. Poslední.

Sestra Saška byla na prázdninách a já jsem se právě chystala k autobusu na pionýrský tábor. Prohlídkové komando vůbec rádo chodilo v době, kdy jsme my děti nebyly doma – možná tak měli méně výčitek svědomí nebo se jim snáze pracovalo, kdoví.

V každém případě přikvačili 13. srpna ráno. Mámu nejvíc rozčílilo, že přišli, když jsme měli roztahané špinavé prádlo. K autobusu mě měl odvést otec, ale bylo jasné, že ho seberou. Vždycky ho z prohlídky brali minimálně na celodenní výslech, většinou ale do 48– nebo 72hodinové vazby na celu předběžného zadržení.

Měla jsem tehdy třináct a domovní prohlídky byly do té doby v podstatě sranda a dobrodružství. Ale během tohoto léta jsem už chápala kontext a měla jsem strach. Po několika hodinách slídění po pokojích, pořád ale ještě ráno, odváděli estébáci otce po schodech. Já jsem stála nahoře na chodbě a bylo mi jasné, že tentokrát to bude asi opravdu zlé. Otci se třásl hlas a v očích měl slzy.

Se slzami v očích jsem ho viděla jenom třikrát v životě, a tehdy to bylo poprvé. Potom už jenom na pohřbu jeho mámy a sestry. Kladl mi na srdce, abych pomáhala mamce, byla jsem statečná a nebála se. Pár dní předtím on, Ján Čarnogurský, Hana Ponická, Anton Selecký a Vladimír Maňák poslali otevřený dopis ÚV KSČ a…

dddd
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

dddd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte