Moda14_repro Milan Bureš

„Nová doba nenechala na pokoji jedinkou věc. Postavila vkus předešlé doby na hlavu. (…) Nastala revoluce ve stavbě budov a ve výrobě popelníčků právě tak jako v šití bot a tesaření skříně. Dogmatu nové doby podléhají máselničky a hrnečky stejně jako železné lokomotivy. Žádá se od nich především, aby sloužily svému účelu. (…) Totéž platí i o šatech.“

To napsala Milena v časopise Pestrý týden v roce 1926. Křestním jménem podepisovala své články o módě novinářka Milena Jesenská. Popisuje v nich šaty, ale i vkus.  Vše má být účelné, kvalitní, nepodléhající výstřelkům, bez samoúčelných ozdob a „zbytečných nervosit“. Jako moderní doba sama. Anglické kostýmy, sportovní pull-overy a dámská pyjama, to byly ideály převedené do oblečení.

V anketě časopisu Eva z roku 1930 oslovená paní Brumlíková, manželka obchodníka, rovněž vyzdvihuje „racionelní pěstění šatníku“, v němž nemá žádné zbytečnosti. Nejoblíbenější položkou je „sportovní kostym“ a turistická hůl. Ostatní respondentky odpovídají ve stejném duchu: samostatná inteligentní dáma nepodléhá módnímu diktátu. Na stránkách téhož časopisu najdeme i článek zděšený z toho, že by se snad měly znovu nosit účesy z dlouhých vlasů, což je označeno za „ztrátu času“ a rovnou „módní nesmysl“. Naopak chváleny jsou kožichy, které mají kožešinu ne jako okázalou parádu navenek, nýbrž uvnitř – jsou „logičtější“.

„Proti úkladům přírody, která velí, aby i moderní žena stárla, bojuje se výtvarnictvím v obličeji, krátkými…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1311

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte