Moving furniture
Vzpomínky ze stěhování se ukládají do paměti silněji než jiné. • Autor: Alamy, Profimedia

Určitě znáte rčení, že vyhořet je lepší než se stěhovat. Rozhodli jsme se ho ověřit. Prozkoumali jsme dostupná vědecká fakta, názory psychologů, stěhováků i světoběžníků, kteří v životě měnili bydliště mnohokrát. Závěr? Tradované úsloví není pravdivé. Stěhovat se je rozhodně lepší než vyhořet. Ale jen o málo.

Stres v krabicích

Bydliště představuje pro nás obyvatele západní polokoule důležitou oblast života, k níž se však vztahujeme trochu paradoxně. Na jednu stranu souvislosti našeho bydlení celkem intenzivně prožíváme. Zajímá nás, jestli máme výhled do zeleně, jak moc je přes zeď slyšet televize od sousedů, zda topení není moc drahé, kde se dá v okolí zaparkovat nebo jak daleko je školka.

Na druhou stranu si moc nepřipouštíme, že by místo, kde bydlíme, nějak zvlášť ovlivňovalo naši osobnost. Své záliby a pohled na svět sice do domova otiskujeme (třeba v podobě sbírky porcelánových kočiček ve vitríně obývacího pokoje), ale svou identitu obvykle považujeme za autonomní, nezávislou na aktuální adrese.

V jiných částech světa to lidé prožívají jinak. Německý antropolog William S. Sax například zkoumal vztah k domovu v jihovýchodní Asii a zjistil, že lidé tu svou identitu od místa bydliště odvozují mnohem silněji. „Domov neznamená jen to, kde jste, ale také kdo jste,“ vysvětlil Sax v jednom rozhovoru.

Pro individualizované Zápaďany tak představuje příležitost uvědomit si hloubku pouta k místu především chvíle, kdy se trhá. Kdy naše sbírka kočiček míří obalená…

special_bydleni
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

special_bydleni
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1558

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte