Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Šimon Pánek o situaci v Barmě

Na podrobnosti o situaci v Barmě, české a mezinárodní pomoci nebo práci v zemích s diktátorskými režimy jste se mohli zeptat ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Šimon Pánek

:46Janka BujňačkováSkutečně je po řádění cyklonu Nargis a vojenská vláda v Barmě tak netečná? Copak tam opravdu nefunguje lidská solidarita? Nebo je to médii zkresleno?11:05Šimon PánekMyslím, že solidarita funguje obrovská - to jsou svépomocné skupiny lidí, studenti, kláštery, vedení některých nezasažených komunit v jinak celkově zasažené deltě Irawady. Ale to se netýká junty, ta ukázala mnohokrát, že jí o vlastní obyvatele nejde a pravděpodobně z obav o svoji pozici raději vydala příkaz bránit pomoci, byť lidé ji strašně potřebují, než vpustit mezi národní společenství do Barmy. Proto nezbývá než pomoc realizovat různými možnými způsoby, přes malé partnery, kláštery, apod - jde to, byť dosah jsou jen tisíce či desetitisíce lidí (v případě našich operací) a pomoc by byla potřeba ve vetším objemu.:10Tomáš FořtPomáháte především v Rangúnu? Jak se pomoc dostane k lidem z odlehlých oblastí? Jak vůbec funguje koordinace pomoci ?11:36Šimon PánekPomáháme na jih od Rangúnu, nikoli ve městě, již jsme popisoval výše jak to probíhá, koordinace je zatím slabá, celkově je pomoci v pohybu ne víc než 50% směrem do postižených míst, čili nebezpečí přezásobení pomocí opravdu není, základní koordinace je v Rangúnu formou koordinačních meetingů humanitárních organizací, což je model používaný vždy a celkem funkční.:14Petr KolářJe někdo z vaší organizace přímo v místě největšího postižení (v Barmě)? Jak moc se daří zajistit, aby se pomoc skutečně dostala přímo do rukou lidí, kteří to nejvíce potřebují? Díky za odpovědi.11:02Šimon PánekDobrý den vážení čtenáři chat-u, budu v následující hodině odpovídat na Vaše dotazy.Ano, máme v Rangúnu zkušeného koordinátora, ten řídí distribuce, které provádějí místní skupiny lidí, kláštery, malé nevládní organizace. Tedy dohaduje množství, složení pomoci (potraviny, plachty proti slunci a dešti, nádoby na vodu, kusy látek místo oblečení, apod), nakupuje se na místě v Rangúnu, přepravuje místní dopravou do postižených vesnic v deltě a distribuuje rodinám, přímo. pro zajištění kontroly máme seznamy příjemců, fotografie z distribucí a zprávy místních partnerů.:12Marta GregušováPanovaly obavy, že zaslanou pomoc bude chtít pro sebe „ukořistit“ vojenská junta, děje se to?11:13Šimon PánekAno, bohužel část oficiální pomoci zaslané USA či OSN má junta pod kontrolou, částečně ji distribuuje, částečně pravděpodobně ne, ale to nelze přesně zjistit, jde o navíc trochu zoufalý krok dárců, kteří ví, že je pomoci strašně potřeba a nemají jinou možnost než akceptovat, že junta si část zabere pro sebe. My nejsme světový dárce, nemáme takové prostředky, ani celkovou zodpovědnost a za peníze vybrané v rámci SOS Barma a prostředky z Klubu přátel ČvT můžeme v relativně malém na místě realizovat pomoc, která se určitě do rukou junty nedostane.:02Jitka VoráčkováDošlo ke katastrofě i v Číně, jaký to má vliv na humanitární pomoc v Barmě?
Podílí se Člověk v tísni na pomoci i v čínských provinciích?11:16Šimon PánekNepodílíme se na pomoci v Číne, jednak proto, že nemáme kapacitu na to smysluplně (tedy nejen symbolicky) pracovat v případech všech katastrof na světě, vyhodnotili jsme situaci tak, že Čína je rozhodně lépe schopna se se situací a množstvím lidí co potřebují pomoc vyrovnat. V prvních dnech navíc šlo především o práce pro záchranáře, speciality, což neumíme. Prostě je to tak, že někde jsme schopni pomoci a je to relevatní, jinde (to byl i New Orleans) nemáme kapacitu, či je to méně potřeba.:53KarinČeho je právě v tuto chvíli na místě katastrofy třeba? A jak tedy můžu pocomt já z Čech?
Jsem z Mostu, tak nevím, kam případnou pomoc směřovat. Děkuji za info.11:20Šimon PánekChybí základní potraviny, základní léky, včetně ty proti průjmovým onemocněním, antibiotika, velmi potřebné by byly týmy lékařů, ale těm není dosud umožněn přístup. Dále tablety na čištění vody, plachty proti dešti a slunci, nádoby na vodu, nádoby na vaření, základní oblečení, atd, atd - podobně jako po tsunami. Nejlépe pomoci z ČR lze příspěvkem a to buď na účat 836 836 836/ 0300 u ČSOB, nebo zasláním DMS ve znění DMS BARMA na 87777 (jedna za 30 kč).:59MiriamUvažujete o založení stálé humanitární mise v Barmě?11:23Šimon PánekPravděpodobně využijeme přítomnosti našich partnerů z evropské sítě několika humanitárních organizací, která se jmenuje Alliance2015, má šest členů a dva z nich, italská a německá nevládka mají již plně zaregistrovanou misi, budeme tedy projekty obnovy, ty středně a dlouhodobé, pravděpodobně realizovat s nimi.
Více o Alianci na www.allaince2015.org.:27Jan CernochKde mate dnes v regionu „operne body“ ktere muzete v ramci humanitarnich projektu v Burme aktivovat ? ktere partnerske organisace (v regionu) mohou zvysit efektivitu vasi asistence ?11:24Šimon PánekMáme stálou misi na Srí Lance, odtamtud jsme také přesunuli kolegu, který je nyní v Barmě, dále v Pákistánu, obě tyto mise spolupracují a podporují práci v Barmě a kromě toho máme dlouhodobé kontakty v Thajsku, o které se částečně opíráme. Důležití jsou pro ná kolegové z Aliance 2015 (www.alliance2015.org), kteří jsou uvnitř, konkrétně italská CESVI a neměcká DWHH, spolu s nimi budeme realizovat větší projekty v období „early recovery“ - to jsou první týdny a měsíce po katastrofě a projekty obnovy, pokud na ně získáme dostatek prostředků.:13Matej PosZe vseho nejdriv bych Vam osobne i spolecnosti Clovek v tisni rad podekoval za vynikajici praci, kterou odvadite v „boji na ruznych frontach“ at uz v oblasti lidskych prav nebo v ramci pomoci zasazenym oblastem apod. Ma otazka je zdanlive jednoducha. Jak Vy osobne vidite spolecnost Clovek v tisni za 5–10 let? Planujete napr. „expanzi“ do jinych evropskych zemi za ucelem zvyseni moznosti ziskat sponzorske dary, granty apod. nebo se chcete soustredit na jiz nastartovane projekty a cinnosti, kterym se venujete nyni?
S pozdravem a pranim pekneho dne,
Matej Pos11:27Šimon PánekDěkujeme za pochvalu. Jsme členy www.Alliance2015.org, to je cesta naší „expanze“ či přesněji většího mezinárodního přesahu. V dalších evropských zemích vidím spíše prostor pro partnerství a spolupráci, než zakládání našich nových poboček. Co se prostředků a kapacit týče tak především pracujeme na tom, abychom byli schopni co nejvíce čerpat z EU a dalších světových zdrojů, ano, rozšiřujeme se postupně a budeme i nadále, neočekávám skokovou expanzi ČvT, ale za 5–10 let budeme pravděpodobně nejméne 2× větší než nyní a důležitý je také systémový přesah, nikoli jen realizace vlastních projektů, tedy advocacy, ovlivňování veřejných politik v sociální, humanitární a demokratizačně-lidskoprávní tématice.:22Adam Doleží, BrnoZdravím Vás. Slyšel jsem , že vojáci zabavují většinu darů přímo na letišti v Rangúnu a pak ji distribuují sami a to značně nepružným způsobem. Prý jen několika málo organizacím se podařilo dostat se legálně do země a pomáhat přímo v postižených oblastech. Jaký čekáte nejbližší vývoj?? A co byste doporučil lidem, kteří chtějí pomoct, ale jsou skeptičtí když vidí že se jejich pomoc nedostává kam má??11:27Šimon PánekLidem, kteří chtějí pomoci bych doporučil přispět na sbírku Člověka v tísni SOS Barma - jak na to viz odpověd výše či na www.clovekvtisni.cz, tam jsou také aktuální informace o našich distribucích.
Tím, že máme zastoupení na místě a pomoc nedovážíme do země můžeme s jistotou zaručit, že se nedostává do rukou junty. A příspěvků je potřeba, lidé jsou nejistí a přes obrovskou potřebu přispívají relativně (ve srovnání s podobnými katastrofami) málo, což je škoda. Vývoj: postupné uvolňování pro další pomoc, ale jen částečné, v období obnovy snaha to stáhnout na pár již před cyklónem registrovaných nevládek, kterým bude umožněno zůstat a samozřejmě snaha vlády donutit velké světové dárce (EU, USA, OSN) dát pomoc jim, část si nechají, část budou distribuovat lidem. Bohužel tak to je. My jako nevládky si najdeme prostor mezi, v tom to máme snažší.:49Jan KameníkJe možné, že jistý posun v přístupu barmské vlády ohledně zahraničních humanitárních pracovníků a zdravotníků způsobilo i další neštěstí ve spřízněné Číně a přístup čínských představitelů k situaci po katastrofě?11:31Šimon PánekNevím, netuším jak přesně komunikace mezi Čínou, byť je jasné, že na Barmskou junta má zásadní vliv, a Barmou funguje, možné to je, spíše junta nemůže tak úplně čelit mezinárodnímu tlaku, proto hledá únikovou cestu - viz umožnění přístupu humanitárních organizací, lékařů, atd, ale jen ze zemí ASEAN.:10Dana TomešováTo všechnu tu práci zvládne jeden koordinátor? Znamená to tedy, že jej tamní obyvatelé plně respektují a i vaše organizace tam má jméno, které znají? Není to na jednoho člověka příliš? Určitě mu za to patří díky i obdiv.11:38Šimon PánekAno, je to na něj trochu příliš, ale on to zvládne, máme problém s vízy dostat do země další lidi i trochu nedostatek tak schopných lidí na stad by. Ondřej pomoc řídí, samozřejmě přes místní partnery, nenakládá osobně každý náklaďáček, to ostatně neděláme nikde, snažíme se všude pracovat s místními (jako našimi zaměstnanci) a přes místní partnery (komunity, nevládky, školy, kláštery…atp…) - je to jejich země a tak dostat člověka kamkoli do světa je dražší, než místní spolupracovníky.:23Jan KameníkJak moc podrobně můžete informovat o tom, co a kde v Barmě vlastně váš člověk zajišťuje, aniž byste nějak ohrozili jeho bezpečnost či úspěšnost celé pomoci? děkuji.11:49Šimon PánekMůžeme informovat o tom, kde byla pomoc distribuována, co, kolika rodinám, jména vesnic, za kolik, (ex post), nemůžeme jmenovat lidi a skupiny, kláštery, apod, přes, které pracujeme, tedy ne teď samozřejmě s odstupem ano, ostatně je to podmínka vyúčtování veřejné sbírky, které se odevzdává krajskému úřadu/magistrátu. Ale samozřejmě bezpečnost partnerů v zemi, kde se ještě před půl rokem stříleli lidi za účast na demonstracích, je extrémně důležitá. Dodržíme tedy zákonné pdomínky, ale publicitu musíme omezit na minimum.:39Roman ŠenkeříkMyslíte tedy, že Vám bude následně umožněno i po odstranění nejhorších důsledků katastrofy, pomáhat při obnově lidských obydlí? Budete potřebavat nějaké další dobrovolníky či nikoliv?11:52Šimon PánekAno, předpokládáme realizaci projektů obnovy přes naše partnery (tedy s přítomností koordinátorů ČvT, ale právně přes zaregistrované jiné mezinárodní organizace), lidi obecně hledáme stále, tedy schopné lidi, podívejte se na www.clovekvtsini.cz - vpravo nahoře - „pracovni prilezitosti“.:52Luděk KortusSpolupracují s vámi na pomoci i zde žijící asijaté?11:54Šimon PánekS lidmi z Thajska a Barmy spolupracujem v ČR dlouhodobě, právě teď jistě mnozí příspívají na sbírku, vídáme se při debatách o situaci, ano, řekl bych, že spolupracujeme, pomoc však realizujeme přímo na místě, tedy zde není tak úplně na čem ohledně pomoci spolupracovat.:11Petr KohoutMáte pane Pánku aktuální informace, kde je v tuto chvíli situace nejhorší, kde naopak se již daří věci podstatně zlepšit a celkový přehled o rozsahu postižení?11:55Šimon PánekMáme poměrně slušné informace z mezinárodní sítě humanitarních organizací a ze zdrojů OCHA - office of coordination of humanitarian adi, což je struktura OSN. Podívejte se například na www.reliefweb.int, kromě toho se kolega účastní koordinačních meetingů v Ramgúnu, ale o celké znalosti zatím nelze hovořit, myslím, že ji nemá nikdo, informace jsou jen kusé. I tak je to strašně zlé.Děkuji Vám za otázky, více na www.clovekvtisni.czNashledanou.šimon pánek

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].