Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovor: Vladimir Sorokin

Při pohřbívání sovětského monstra jsme nebyli důslední, a tak znovu obživlo

S ruským spisovatelem o kořenech i budoucnosti Putinova režimu a síle literatury

Autor: Petr Machan, archiv Svět knihy Praha 2023
Autor: Petr Machan, archiv Svět knihy Praha 2023

Vladimir Sorokin je od vydání románu Den opričníka považován za jednoho z nejvýraznějších současných ruských prozaiků. Svoji nejslavnější knihu vydal v roce 2006, tedy jen šest let poté, co se v Rusku dostal k moci současný prezident Vladimir Putin, ale už tehdy popsal Rusko jako totalitní zemi. V příběhu zasazeném do blízké budoucnosti s prorockou vizí ukazuje zemi ovládanou všemocným vládcem a nelítostnou tajnou policií. Také v rozhovorech se západními novináři autor už dávno varoval, že se z Ruska znovu stává autoritářské impérium – a vývoj mu dal za pravdu. Přesto prý loňský vpád vojsk na Ukrajinu překvapil i jeho.

„Válku jsem nečekal. Přesněji řečeno, předpokládal jsem, že jako do té doby bude mít hybridní povahu. Ale ukázalo se, že život je drsnější než literatura,“ říká během návštěvy pražského veletrhu Svět knihy, jehož je hlavní hvězdou. Únorová invaze Sorokina s manželkou zastihla v Berlíně, kde už před ní střídavě žili a kde se od té doby usídlili natrvalo. Putin podle Sorokina dokázal vdechnout nový život mrtvole sovětského impéria, kterou Jelcin spolu s demokraty nedokázal v 90. letech dostatečně pohřbít, ale zároveň věří, že invaze na Ukrajině je začátkem konce současného režimu. „Vládnoucí establishment nemá žádnou strategii. Dělá jen jednotlivé taktické manévry, reaguje na situace, nevytváří žádné vlastní. Nehraje šachy, ale jen dámu,“ říká Sorokin v rozhovoru, jehož část vznikla v rámci kulatého stolu s několika českými novináři a který byl pro přehlednost upraven.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].