Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Inspirace Trumpem: Babiš sbírá nespokojené voliče a chystá se na soudní podzim

S politickým komentátorem Lukášem Jelínkem nejen o tom, co bývalý premiér sleduje svou roadshow po republice

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Expremiér Andrej Babiš se svým obytným vozem už tři měsíce objíždí česká města a vesnice:zastavuje na náměstích, kde se setkává se svými příznivci. Říká jim, že za jeho vlády bylo mnohem líp než za té současné, fotografie a videa z těchto setkání pak putují na Babišovy profily na Facebooku, Twitteru a Instagramu. Naposledy takhle ve středu ráno uprostřed července zavítal do středočeského Kolína, kde ho člen jeho týmu vyfotografoval, jak se drží kolem ramen s mužem ve středním věku. Fotografii doprovázel popisek: „Kolín. Díky moc vám všem.“

Na svých profilech, které sledují statisíce lidí, ovšem bývalý předseda vlády nesdílí jen rozesmáté fotky s příznivci. Jen o pár dní dříve retweetoval příspěvek rozhořčeného kritika vlády Petra Fialy, který si stěžoval na drahý benzin a vyhrožoval politikům, že je lidé půjdou hnát dlažebními kostkami; mužův příspěvek Babiš doprovodil slovy „bez komentáře“. Zveřejnění příspěvku vyzývajícího k násilí – stejně jako Babišovo osočování České televize během mítinků, že mu svým zpravodajstvím prohrála minulé volby - podle některých komentátorů evokuje chování bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který po volební porážce zpochybňoval výsledky a povzbuzoval své fanoušky k útoku na Kapitol. Babiš se posouvá k chování, které v České politice dosud užívali extremisté, napsal například komentátor serveru Aktuálně.cz.

Babišovo turné tak vyvolává řadu otázek: Posunul se šéf ANO ve svém stylu do nové, agresivnější polohy? A co svojí poutí vlastně sleduje? On sám opakuje, že se nejedná o kampaň před prezidentskými volbami, jak se všeobecně soudí, a tvrdí, že ve skutečnosti jde o kampaň hnutí ANO před podzimními volbami do komunálu a Senátu. Politický komentátor Lukáš Jelínek si ale myslí, že hlavním cílem je posílit si podporu u pevného voličského jádra před podzimním soudním přelíčením v kauze Čapí hnízdo. „Před začátkem toho procesu si potřebuje utužit své voličské jádro, protože potom bude řada voličů znejistěna tím soudním jednáním a třeba by se od něj někdo mohl i odvrátit. Ovšem v okamžiku, kdy s lidmi dokáže navázat osobnější pouto, tak je to pro něj velmi dobrá investice - ať už potom bude kandidovat na prezidenta, nebo se to může hnutí ANO hodit do jakýchkoli voleb,“ říká Jelínek. Pokud jde o změnu politického stylu, soudí, že se Babiš posouvá k ještě větší lidovosti a snaží se nejspíš cílit na voliče Tomia Okamury a radikálnějších hnutí, která se nedostala do sněmovny.  „V minulosti se snažil působit jako symbol modernizace země. Dneska chce hlavně ukázat, že nepatří k elitám,“ popisuje Jelínek.

Andrej Babiš od začátku května v doprovodu svého týmu jezdí v obytném voze po republice. Za tu dobu dle svých slov ujel pět tisíc kilometrů a navštívil přes sto obcí. Jeho cesta připomíná pouť celebrity – vystupuje na náměstích, kde na něho čekají oddaní fanoušci, podepíše jim knihy, rozdá trička či čepice, popovídá si s nimi, pak jede dál, na další náměstí. Už dříve takto před volbami jezdil, je tedy aktuální turné v něčem nové?

Je to trošku jiné. Jednak na to jako opoziční politik má čas. A navíc ví, že v Poslanecké sněmovně toho moc nezmůže, chybí mu političtí spojenci nebo partneři, aby něco dokázal prosadit. Nemůže se opřít ani o mediální přízeň. To, co mu zůstává, jsou jeho oddaní fanoušci, s těmi komunikovat může, nikdo mu do toho nemluví, všechno je v jeho režii, a tak to má rád. Navíc, a to je další novinka, potřebuje kontakt s fanoušky teď, ještě dřív, než začne v září soudní přelíčení s Čapím hnízdem. Před začátkem toho procesu potřebuje utužit své voličské jádro, protože potom bude řada voličů znejistěna a třeba by se od něj někdo mohl odvrátit. Ovšem v okamžiku, kdy s lidmi dokáže navázat osobnější pouto, je to pro něj velmi dobrá investice - ať už bude kandidovat na prezidenta, nebo se to může hnutí ANO hodit do jakýchkoli voleb.

Myslíte, že to funguje tak, že jakmile jednou nějaké voliče získá, má je napořád?

Myslím, že u voličů, kteří tvoří jádro hnutí ANO, a to podle průzkumů sílí, to tak více méně funguje. Jsou to lidé, kteří se cítí být všemi ostatními opomíjení nebo zrazovaní - a on před nimi prostě dokáže sehrát roli bezmála spasitele, nebo prostě člověka, který je v tom nenechá, který může připomenout, co všechno dostávali za jeho vlády a co nedostávají teď. Myslím, že tahle práce s jeho pevným voličským jádrem je velmi chytrá. On ví, že své odpůrce nepřesvědčí a ty nerozhodné možná během podzimu ztratí, takže si potřebuje aspoň pojistit ty, kteří skutečně přijdou na jeho mítink, budou se s ním chtít vyfotit, budou chtít od něj podepsat knížku. Babiš je stejný typ jako nejrůznější protestní, populističtí nebo extremističtí politici napříč Evropou, kterým to prostě lépe funguje v bezprostředním kontaktu s lidmi než při komunikaci skrze média nebo skrze parlamentní řečniště. On si uvědomuje, že tohle je jeho přednost, proto na to sází. A myslím, že u pevného jádra se mu to vyplatí.

Ve srovnání s předchozími turné působí to současné tak, že se Andrej Babiš snaží být ještě lidovější. Na mítincích nikdy nemá košili, vždy tričko nebo svetr. Už nenavštěvuje technologicky špičkové provozy, jako to dělal v minulosti a jak to dělají politici, když se chtějí prezentovat jako pokrokoví. Místo toho krmí zvířata, pije pivo, jí zmrzlinu. Znamená ta snaha o lidovost a ještě větší cílení na chudší a méně vzdělané voliče než dříve?

Ta lidovost je z toho opravdu cítit. Já jsem si všiml, že on si ta trička obléká i pro vstupy do České televize - je to nejspíš i rada jeho marketingového týmu. V minulosti se snažil působit jako symbol modernizace země, nějakého posunu, proto se pohyboval i na takových místech, kam jeho současný běžný volič zpravidla nevstoupí. Dneska chce hlavně ukázat, že nepatří k elitám, že on je prostě lidový jako všichni ostatní a vlastně žije úplně všedním životem - tedy přinejmenším v době, než se vrátí zpátky k sobě domů do Průhonic. Je to naprosto jasná sázka na lidovost, na antielitářství, na to, že v žádném případě nepatří k současným rozhodujícím mocenským strukturám; že je prostě alternativou. Nevím, jak dlouho mu tato sázka může vycházet - je to přece jen sázka na určitý typ voličů, který je podmíněný sociálně a možná i generačně. Asi to není cesta na dlouhou politickou budoucnost. Ale i sám Babiš mluví o tom, že stejně by v určitém čase chtěl politiku opustit, takže přinejmenším ji chce opustit jako člověk populární mezi svými voliči, proto se tomu i v komunikaci přizpůsobuje.

Mítinky jsou také čím dál více emotivní, objevují se tam roztržky a mezi Babišovými příznivci a odpůrci, kteří tam také chodí, i když jsou v menšině. Média v posledních dnech přinesla zprávy o tom, že dochází k fyzickým napadením. Bylo to už dřív v české politice?

To bych nechtěl přeceňovat nebo zobecňovat. Ty zprávy v médiích jsem zaznamenal, ale je to dost nereprezentativní vzorek. Moc politiků v současnosti podobné roadshow nepořádá, takže nevíme, jak by lidé reagovali na jiné politické lídry. Navíc z minulosti máme zkušenosti s házením rajčat, vajec a s nejrůznějšími potyčkami, takže mě to až tak nepřekvapuje. Ale může to samozřejmě sílit. V okamžiku, kdy se u soudu začne probírat Čapí hnízdo, tak se tábory Babišových sympatizantů a odpůrců se podle mě budou ještě mnohem víc radikalizovat. Možná je to jen předzvěst toho, co nás ještě může čekat v dalších týdnech a měsících v mnohem širším měřítku.

Babiš na svém aktuálním turné trochu připomíná Donalda Trumpa. Viní Českou televizi, že způsobila jeho volební porážku. Minulý pátek na svém profilu sdílel video muže, který si stěžuje na drahý benzín a vládě vyhrožuje, že ji lidé poženou dlažebními kostkami, což v myslích mnoha lidí mohlo evokovat Trumpovy štvavé výroky před útokem na Kapitol, byť v mnohem menším měřítku. Nepřipadá vám toto jako zlom, něco dosud nevídaného?

Možná je to posun, ale není to nic, co by bylo zvlášť překvapivé. Než Babiš vstoupil do exekutivy a stal se ministrem financí, působil jako ten, kdo chce vyluxovat voliče pravicových stran a dát nový obsah liberální politice, takže tenkrát se tak chovat nemohl. V okamžiku, kdy byl ministrem nebo premiérem, se tak také chovat nemohl, protože to neodpovídalo jeho postavení. Ale v současnosti, kdy je opozičním lídrem, prostě tomuto stylu dává mnohem větší průchod. Že je jeho velkým vzorem je Donald Trump, o tom mluvil už kdysi dávno - myslím, že má velmi dobře nastudované jeho kampaně, jeho způsob komunikace a že v tom bude pokračovat. A šířit poselství, že on je posledním nárazníkem, který může zabrzdit přímý konflikt mezi nespokojenými občany a současnou vládou. A že pokud lidé budou volit tento nárazník nebo hnutí ANO, je šance předejít konfliktu ve společnosti.

Jak se v téhle roli cítí?

To je pozice, kterou může hrát spolehlivě jak ve vztahu k voličům, tak k médiím. A vlastně myslím, že je to něco, co Babišovi osobně sedí. Jak ho sleduji, on nespokojený, když musí sedět ve sněmovně, je nespokojený, když musí sedět na akcích nebo schůzích hnutí ANO, působil prý dost nespokojeně a nesoustředěně i v dobách, kdy byl předsedou vlády. A tohle je role, která od něj nic moc nevyžaduje, jen trochu komunikačního úsilí. Témata a slovník bude vybírat podle toho, aby mu zajistily co nejsilnější pozici mezi elektorátem, který se rozhodl oslovovat. A je jasné, že to je elektorát, který se podobá tomu Trumpovu ve Spojených státech.

Není zveřejnění videa vyzývajícího k násilí od bývalého premiéra na české poměry přece jen posun?

To by možná líp posoudil odborník na mediální komunikaci. Samozřejmě, že to nezapadá do obrázku standardního demokratického politika, jenže Babiš jím není. Je zajímavé sledovat, že v rámci hnutí ANO si jeho lídři trošku rozdělili role. Zatímco Babiš působí stále radikálněji, tak Alena Schillerová nebo Karel Havlíček, který si pořád zakládá na své uhlazenosti, vystupují úplně jiným způsobem a všichni tři se snaží navzájem doplňovat. Podle mě je to součást mediální komunikační strategie hnutí ANO. Že se Babiš možná radikalizuje z pohledu těch, kteří mají jinou představu o politice příliš, to asi ano. Ale myslím si, že to prostě patří k té jeho nové image. Pokud chce komunikovat s radikály, kterými přetékají sociální sítě, tak se prostě snaží chovat podobně jako oni a sdílet podobné věci jako oni. Prostě s tímhle voličstvem co nejvíc splynout.

Na jaké voliče tímhle cílí – tedy kromě těch, co ho volili dříve?

Vyluxoval levici, získal voliče sociální demokracie a komunistů, teď mu zbývá oslovit voliče Tomia Okamury, protože příznivce vládních stran asi nepřesvědčí. Může přesvědčit voliče stran a hnutí, které se do sněmovny nedostaly, což taky často byla různá radikální uskupení. A teď může mít tendenci se přetahovat o voliče s Okamurou, protože o něm se ví, že žádnou vládu nikdy nesestaví, protože na to nebude mít sílu nebo partnery, zatímco Babiš tuhle sílu i podle preferencí ANO teoreticky mít může. Takže to, co vidíme, je už podle mě nákrok k přetahování o voliče s Tomiem Okamurou.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Nedávno na mítinku v Terezíně, kde byla reportérka Respektu, řekl o podpoře Ukrajiny: „Nemyslím si, že bychom měli pokračovat v dodávání zbraní. My jsme dodávali zbraně a Putina jsme zastavili.“ Je tohle onen posun a cílení na voliče SPD, kteří mluví podobně?

To ano, ale bojím se, že už nejen voličům SPD. Podobné řeči jsem zažil nedávno v Praze mezi majitelem restaurace a jeho kamarádem, kteří se vyjadřovali úplně stejně, ačkoli byste řekl, že je to živnostník z hlavního města. Tyhle nálady ve společnosti budou sílit a nebudou se vázat jen na voliče SPD - Babiš to tuší a přizpůsobuje se tomu.

Babiš tvrdí, že kampaň, kterou aktuálně vede, je kampaní ANO před senátními a komunálními volbami. Spíše to ale připomíná prezidentskou kampaň a většina médií ji tak popisuje. Co je to podle vás?

To, co jsem říkal na začátku. I kdyby žádné volby nebyly, tak by teď tuhle kampaň dělal, protože si potřebuje posílit svoji pozici před soudním podzimem. Pro něj je to prostě vklad do politické budoucnosti, ať už hnutí ANO, nebo osobní. Myslím, že se o prezidentské kandidatuře se skutečně bude rozhodovat až podle toho, jak bude proces kvůli Čapímu hnízdu probíhat, jaké budou volební preference a nálady v společnosti. V tomhle mu celkem věřím, že ještě není rozhodnutý, protože všechno je strašně otevřené. Ale právě proto se snaží pojistit si svoji pozici touhle roadshow. Že se to hnutí ANO bude hodit v komunálních i v senátních volbách, je jasné, i ti, kteří budou hnutí ANO volit v městech a obcích nebo do Senátu, budou vždy myslet hlavně na to, že volí Andreje Babiše. Ale jak říkám, podle mě to opravdu hodně souvisí s tím, že si potřebuje vytvořit obraz před svými voliči dřív, než se spustí zářijový soud.

Pokud jde o prezidentskou volbu, průzkumy zatím ukazují, že by vyhrál první kolo, ale v druhém mu chybí dost hlasů k vítězství. Na jaký scénář Babiš hraje, aby zvítězil – resp. za jakých okolností by zvítězit mohl?

Těžko se to předjímá, když ještě neznáme pole kandidátů a nevíme, kdo by se s ním mohl ocitnout ve druhém kole. Po zkušenostech se dvěma kampaněmi Miloše Zemana Babiš ví, na jaký typ voliče cílit, ten jsme už popsali - je to ten typ voličů, který je schopný volit Donalda Trumpa, který je schopný hlasovat nespokojeně kvůli sociálním podmínkám a nějaké nacionální frustraci. Prostě může to být cokoli, ale každopádně to bude to volič nespokojený a z nějakého důvodu radikalizovaný, což v druhé půlce roku asi nebude obtížné. Myslím, že tady se Babiš nechá inspirovat kampaní Miloše Zemana nebo opět Donalda Trumpa. Šlo by hodně o to, kdo bude proti němu stát ve druhém kole a jakým způsobem k sobě dokáže přetahovat nalomené voliče, kteří by za jiných okolností volili levicového kandidáta, ale teď budou mít třeba sklon volit právě Babiše.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Teď se zdá, že nejvážnějšími konkurenty jsou generál Petr Pavel a šéf odborů Josef Středula. Který by měl proti Babišovi větší šanci?

Ve druhém kole by měl podle mě větší šanci Josef Středula, protože by dokázal pracovat i s voliči Miloše Zemana, s voliči, kteří jsou nespokojení se svojí sociální situací a nemuseli by fandit miliardáři, který z ničeho nic vstoupil do české politiky. Druhé kolo mezi Babišem a Středulou by podle mě bylo celkem jasné, protože ke Středulovi by se přidal i antibabišovský tábor, byť třeba se skřípěním zubů. Ale pro Josefa Středulu bude velmi obtížné postoupit do druhého kola. Pokud by Andrej Babiš kandidoval, je pravděpodobnější, že by se tam s ním dostal buďto Petr Pavel nebo Danuše Nerudová - nebo kdyby s nějakým úžasným kandidátem ještě přišla vládní koalice. Tam by ale hrozilo to, co se stalo už v předchozích dvou přímých volbách – že by kandidát středopravého tábora nedokázal na svoji stranu získat rozhodující díl voličů. To by byla pro Babiše velmi dobrá situace nebo příležitost, aby se prezidentem stal. Ale jak říkám, hodnotíme vše na základě dnešní situace: nevíme, co všechno u soudu zazní, jak se bude chovat Babiš, jak budou reagovat jeho političtí soupeři, jaká bude atmosféra ve společnosti. Ale na přímo položenou otázku říkám, že by Babiše dokázal mnohem snáz porazit umírněný středolevý kandidát než někdo, kdo by vůbec neměl tendenci tento typ - řekněme - sociálně cítících voličů oslovit.

Na turné Babiš hodně tematizuje inflaci a neschopnost vlády zajistit nižší ceny pohonných hmot nebo energií a potravin. Do jaké míry mu tuhle kartu usnadňuje vláda svojí politikou, která možná ne úplně pomáhá sociálně slabým a potřebným, anebo třeba kauza STAN v Praze?

Samozřejmě, že to vše hrne vodu na Babišův mlýn. Počínaje tím, že vláda pozdě reaguje na nálady ve společnosti, trvá jí to, než přijme nějaký krok, a když už ho přijme, trvá jeho kritika tak dlouho, že vláda přijme nějaký další; zkrátka utíká trochu za událostmi. Kauzy typu Hlubuček letí strašně rychle, ty na nic nečekají a vždycky se to dá prezentovat jako návrat kmotrů do české politiky, o kterém jsme si mysleli, že už nepřijde. To jsou věci, které Babiš těžit velmi dobře dokáže. Už když vláda začala uvažovat o nových daních, o tom, že by se pracovalo s progresivním zdaněním, nebo o zdanění nečekaného zisku, Babiš se postavil do role toho, kdo odmítá jakékoli zvyšování daní, protože přece za něj se daně nezvyšovaly a není důvod je zvyšovat. Je vidět, že Babiš bude úplně proti všemu a vždy si pro to najde argument, který dokáže svým voličům předložit. Je to asi dáno tím, že vláda je ve velmi nešťastné a složité době, ale možná by měla pečlivěji sledovat, jak se vyvíjí životní úroveň a nálada ve společnosti. Může dojít k odlivu voličů i od vládních stran a bude důležité, kam ten odliv poplyne. Pokud k hnutí ANO, pak by se dalo říci, že Fiala dělá Babišovi kampaň.

Je sice vysoká inflace, ale nezaměstnanost je velmi nízká a jsou prázdniny. Jak se může změnit nálada po létě, až se lidé vrátí?

Všimněte si, že Babiš cílí na ty voliče, kteří ani nikam moc na dovolenou nejedou, protože na to třeba nemají nebo jsou to senioři. Čtu názory sociologů nebo ekonomických analytiků, že náraz přijde, až budeme muset platit doplatky na energie. A nedej bože, kdyby celá Evropa musela šetřit energie, protože by z Ruska neteklo nic - to jsou všechno věci, které s veřejným míněním můžou zamávat. Umím si představit, že hodně lidí se snaží odcestovat na dovolenou a nekazit si léto, ale o to drtivější může být pak návrat. Ony se ty problémy můžou i kumulovat, může pokračovat válka na Ukrajině, třeba přijde další uprchlická vlna a nejspíš nás čeká další vlna covidu, k tomu inflace, růst cen energií, to může být strašně výbušný a nebezpečný mix.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].