Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 16. 11. 2010

Do jaké cenové mapy spadnou asi tyto paneláky? • Autor: Matěj Stránský
Do jaké cenové mapy spadnou asi tyto paneláky? • Autor: Matěj Stránský

08:10
Dobré ráno!Obloha dnes bude spíše olověná, občas zaprší, na horách občas zasněží. Jaké události očekáváme? Začne vyšetřování letitého náměstka na různých českých ministerstvech Martina Bartáka podezřelého z korupce v armádních zakázce. Padesát anglikánských pastorů žijících v Anglii přejde v nejbližších dnech – možná právě dnes – do katolické církve; následovat tak budou svých pět biskupů nespokojených s příliš liberálními poměry u anglikánů. Česku se dostane té cti mít nového a mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ruské federace Sergeje Borisoviče Kiseleva. V Lucerně zahrají Prago Union. A „last but not least“, celý den budeme oslavovat narození muže, který jako první prokázal, že čeština není jen předmět folkloristického zájmu několika obrozenců, ale že jde o skutečný živý jazyk; zdravíme tě, Karel Hynku Mácho.Doporučená póza pro tento den: Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal. Nebo na tváři lehký žal, hluboký v srdci smích? Vyberte si.

08:31
Na Bartáka bude dohlížet AndělováNa vyšetřování případu nynějšího náměstka ministerstva financí Martina Bartáka podezřelého z úplatkářství v jedné z armádních zakázek bude dohlížet ostravská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. Ve známost vešla při vyšetřování údajné zkorumpovanosti jiného vysoce postaveného muže, bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Tehdy se odmítla podřídit tlaku politiků i svých nadřízených, aby vyšetřování záměrně protahovala. Případ ji byl kvůli tomu nakonec svévolně odebrán a – jak víme – vyšuměl do ztracena.Jak to bude tentokrát? Bude „bartákiáda“ přimomínat „čunkiádu“? Nebo se po všech těch veřejně propíraných skandálech s tzv. justiční mafií a s odchodem nedůvěryhodné nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké věci změní k lepšímu? Co tipujete?

09:03
Chceš slevu? Vstup do ODS!Od nového roku chtějí být občanští demokraté více atraktivní pro zájemce o vstup, tak všem současným i budoucím členům domlouvají výhodnější podmínky u některých poskytovatelů služeb. Jak informuje Aktuálně.cz, třeba u mobilního operátora T-Mobile, u České pojišťovny nebo údajně u jedné z českých bank. Vše bude koncentrováno na jedné slevové kartě. Manažer strany serveru Aktuálně.cz potvrdil, že i samotná ODS by mohla mít podíl na zisku ze stovek nově sjednaných smluv.Transparency International varuje, že se tak otevírá cesta ke skrytému financování politických stran. To se dá ovšem ošetřit tím, že strana zveřejní všechny smlouvy sjednávaného obchodu. DJ varuje, že strana lákající nové členy na levné telefonování, je bez myšlenek a vizí a tudíž pozbývá smyslu. To se dá samozřejmě vyřešit tím, že někdo zevnitř strany s nějakou pěknou, modrou, pravicovou myšlenkou či vizí přijde. Hlásí se někdo? Už vidím les rukou!

09:25
Velká koalice ODS a ČSSD v Praze potvrzenaJak informovala média (Lidové noviny, ČTK, iHned.cz), na pražském magistrátě budou opět vládnout socialisté s liberálními konzervativci. Předvolební ideoví rivalové znovu potvrdili, že si v hlavním městě rozumí víc, než si myslíme. Vítěz voleb TOP 09 tak půjde do opozice.V DJovi se teď pere novinář s občanem. Jako novinář si DJ myslí, že i nechvalně známé souručenství zmíněných dvou stran může tentokrát přinést hlavnímu městu pozitivní změnu. ODS má nového lídra Svobodu, ČSSD zas rebela Dienstbiera, navíc TOP 09 bude tvořit silnou opozici; šance tu prostě jsou. Jako občan ovšem DJ zuří.

09:59
Test měkké síly v Súdánu, Clooney je proV těžce zkoušeném Súdánu se opět schyluje k válce. V lednu příštího roku budou obyvatelé jihu země hlasovat pro nezávislost na severu. A vezmou si tak s sebou tři čtvrtiny ropných zásob země. Dá se předpokládat, že vládce severu, válečník Omar al-Bašír, obviněný z válečných zločinů a genocidy, si něco takového nenechá líbit a na desetitisíce civilistů dolehnou nové boje. USA už do Súdánu vyslala senátora Johna Kerryho s balíčkem návrhů, jak zajistit mír. A slavný herec George Clooney vyrukoval s peticí, která má světu objasnit, o co se teď v Súdánu hraje. Zjednodušeně řečeno: USA tu nehodlají vojensky zasahovat ani trestat zločince, ale chtějí sezvat k jednání všechny strany, rychle narýsovat hranice mezi severem a jihem; a přimět obě části země k podepsání dlouhodobé dohody o podílu na ziscích z ropy. Cílem je zamezit válce i nutnosti vojenských zásahů, které jsou sice schopné utlumit nejhorší zvěrstva, ale nikoliv jim předejít.Amerika se tak evidentně staví do role jakési zprostředkující velmoci, přesně jak to žádal už před dvěma lety Fareed Zakaria v knize Postamerický svět. Držíme palce, aby měkká diplomacie nesla lepší výsledky, než předchozí politika vojenských intervencí.

11:00
Dobročinnost z hazardu? Na motorky a rallyeNejvětší díl z balíku peněz, které hazardní firmy povinně posílají na dobročinné účely, jde na motoristické sporty. Spočítaly to Hospodářské noviny. Na veřejně prospěšné účely šlo loni z hazardu 3,3 miliardy korun, motoristé dostali 190 milionů. Nadační peníze rozdělují firmy provozující hazard podle netransparentních pravidel a sami zástupci ministerstva financí, které má dohled nad hazardem na starosti, Hospodářským novinám přiznávají, že nedovedou kontrolovat, kam peníze z hazardu plynou.Že vám to přijde jako obehraná písnička? DJovi také. Česko je královstvím nekontrolovaného hazardu a změna je v nedohlednu. Tak nezbývá, než to každý rok znovu a znovu připomínat. Občas se ale podaří natrefit i na nějakou novou informaci. Vzpomínáte, jak prezident Klaus loni bez jediného rozumného zdůvodnění nepodepsal zákon, který měl umožnit obcím, aby mohly regulovat hazard na svém území? Respekt už tuší, jaké měl Klaus důvody. A bude o nich informovat.

12:00
Smrt (a dívka) k oběduJak jinak připomenout narození velkého českého romantika Karla Hynka Máchy, než romantickým kvartetem Smrt a dívka od velkého rakouského romantika Franze Schuberta? Hraje Alban Berg Quartet.Doporučujeme přikusovat skývu suchého chleba.

13:11
Rusko hájí svého obchodníka se zbraněmiDnes byl v okovech převezen vojenským speciálem z Thajska do USA ruský občan Viktor Bout. Oficiálně podniká jako mezinárodní speditér, médii je ale přezdíván jako „obchodník se smrtí“, který už léta ilegálně dodává zbraně komukoliv, kdo zaplatí. To se také podařilo potvrdit americkým agentům, kteří si od něj v přestrojení za členy kolumbijské gerily zbraně objednali Rusko podalo proti vydání Bouta do USA ostrý protest, prohlásilo ho za nevinného a podle oficiálního stanoviska ruského ministra zahraničí udělá vše pro to, aby ho dostalo zpátky do Ruska.Příběhem Viktora Bouta byl inspirován působivý film Obchodník se smrtí, v hlavní roli Nicolas Cage.

14:00
Prasečí chřipka je opět tuEpidemiologové na Vysočině potvrdili první letošní případ pandemického viru H1N1, který minulý rok vyděsil celý svět. Podle serveru iHNed virus napadl mladého studenta, který je nyní v nemocnici hospitalizovaný se zápalem plic. Nebezpečné komplikace vyvolává virus právě u mladých lidí a u seniorů. Počet virových onemocnění je nicméně zatím hluboko pod hranicí epidemie.

15:06
Nečas i Sobotka proti velké koalici v PrazePředsedové ODS a ČSSD se vzácně shodli. Nelíbí se jí právě dojednaná velká koalice jejich stran na pražském magistrátě. A to je asi tak všechno. Primátorem bude volební lídr ODS lékař Bohuslav Svoboda. Opoziční TOP 09 odmítla post protikorupčního radního, které jí obě strany nabídly.Vlci vyjí, karavana jede dál!

16:00
Diskutujte o deregulaci nájemného a tzv. cenových mapáchLetos skončí regulace nájemného přibližně pro 400 tisíc bytů v Česku. Případné spory mezi majiteli bytů a nájemci o výši deregulovaného nájemného budou řešit soudy, kterým budou pro snazší rozhodování k dispozici tzv. cenové mapy nájemného „v místě a čase obvyklého“, které dá dohromady ministerstvo pro místní rozvoj. Tak rozhodla vláda.Více k tomu Jan Macháček v pravidelném Auditu, pod kterým se rozproudila živá diskuse. Zapojte se!

17:30
Architektura a demonstraceZa hodinu Klub Za starou Prahu vyhlásí svou cenu za „novou stavbu v historickém prostředí“. Minulý rok zvítězila budova Národní technické knihovny. Kdo letos? Na kandidáty se můžete podívat sem. Jsou z Brna, Ostravy i Turnova. A co se bude dít zítra? Slavit a demonstrovat. Na čtvrtou hodinu odpolední je pod sochu sv. Václava v Praze svolána přes Facebook demonstrace proti dnes dohodnuté velké magistrátní koalici. 

17:36
Vzdělávejte mentálně postižené. VyděláteČeská školní inspekce vyzkoumala a veřejnosti odhalila, že bývalé zvláštní školy vzdělávaly zdravé děti v programu pro lehce mentálně postižené. Díky vyšším dotacím na tento program tak neoprávněně vyinkasovaly 7,5 milionu korun. Názvy konkrétních provinilých škol ovšem inspekce nezveřejní a nechá na zřizovatelích, krajských úřadech, jestli školám neoprávněné dotace prominou, nebo budou požadovat jejich vrácení.Některé vzdělávací ústavy zničily dětem – konkrétně jich bylo 324 – budoucnost tím, že je neoprávněně zařadili do kategorie „lehce mentálně postižených“. A to všechno má teď být jaksi utajeno a pod koberec zameteno. Asi by to chtělo posvítit si na samotnou Českou školní inspekci. K čem ten úřad vlastně je?

18:00
Výzva pro diskutéry na rozloučenouDJ se loučí a zároveň pro příště navrhuje některým diskutérům, aby svůj nesouhlas s DJovými vstupy formulovali a) méně agresivně nebo b) pod vlastním jménem s přiloženým mailem. DJ pak bude rád odpovídat a vysvětlovat proč napsal, co napsal. Mějte se krásně a díky všem slušným diskutujícím!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].