Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 13. 9. 2010

Už je to tady, holky. Vyrážíme do ulic. • Autor: Tomki Němec
Už je to tady, holky. Vyrážíme do ulic. • Autor: Tomki Němec

08:00
Dobré pondělní ránoPo slunném víkendu má dnes podle meteorologů přibývat oblačnost a do Česka dorazí dešťové přeháňky. Nejvyšší teploty 19 až 23 stupňů Celsia. Servery hlásí, že Dolní Heršpice a Přízřenice zůstanou součástí Brna; pro osamostatnění obcí hlasovalo v referendu jenom 353 voličů, potřeba byla nadpoloviční většina 445 hlasů. A podle Hospodářských novin se stal největším investorem ve státem kritizovaném solárním byznysu sám stát, přesněji státem ovládaná firma ČEZ.Přejme ČEZu a státu slunný podzim!

08:15
Nový ombudsmanBývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský dnes složí slib do rukou předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové a stane se tak oficiálně druhým ombudsmanem v historii. Varvařovského navrhli senátoři, do funkce ho prosadili přes nesouhlas opozice koaliční poslanci. Ombudsman je volen na funkční období šesti let. Pavel Varvařovský se specializoval na medicínské a prcovní právo. Ústavním soudcem byl mezi lety 1994 – 2004.

08:57
Ekofarmáři, akcie na majitele aneb O čem píší dnešní novinyNa základě novely zákona o veřejných zakázkách zprůhledňují firmy svou vlastnickou strukturu. Pokud se chtějí účastnit veřejných zakázek, nesmí mít „akcie na majitele“ (není znám skutečný vlastník) ani „akcie na majitele v zaknihované podobě“. Seznam svých akcionářů zveřejnila jako první telekomunikační společnost Telefónica O2, následovat ji má teplárenská společnost Dalkia. „Změna formy akcií nebude mít žádný dopad na stávající práva akcionářů,“ uvedla podle Hospodářských novin společnost Telefónica. Mladá fronta Dnes přišla s příběhem podnikatelů, které údajně vydírali důstojníci BiS. Lidové noviny informují, že podle novely z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu se budou nové solární elektrárny v Česku stavět jen s výhradním svolením Ministerstva průmyslu a obchodu. Právo objevilo, že v Česku od začátku roku rekordně přibylo ekologických zemědělců. Jejich počet vzrostl o 30 procent na 3500 ekofarem a téměř 650 výrobců biopotravin.

09:17
Zatýkání v MoskvěPadesát lidí protestovalo v Moskvě proti stále méně populárnímu starostovi. Jurij Michajlovič Lužkov je v poslední době ostře kritizovaný za nezvládnutou likvidaci letních požárů v okolí ruského hlavního města. Demonstraci během dvaceti minut rozehnaly pořádkové jednotky, třicet demonstrantů zatkly. Lužkov patří k mocným ruským politikům s úzkými kontakty na premiéra Putina. Média ale spekulují o tom, že se jeho doba nachyluje. Televizí už proběhl dokument, který ostře kritizoval Lužkovovu zkorumpovanost. A to něco znamená. Na rozdíl od ostatních médií je v Rusku televize jako nejmocnější médium pod důslednou kontrolou státu, tedy především premiéra Putina.

10:11
Armáda v Turecku ztrácí mocTurci ve včerejším referendu rozhodli o zásadních změnách ústavy. Změní se struktura tureckého soudnictví a omezí vliv armády. Vojenská justice ztratí oproti současnosti právo soudit civilní obyvatele, naopak civilní soudy budou moci v době míru soudit příslušníky armády. Nově mají vzniknout také Ústavní soud a Vrchní justiční úřad, jehož prostřednictvím by parlament mohl jmenovat soudce a státní žalobce. Změny požadovala Evropská unie, která vede s Tureckem velmi vlažné přístupové rozhovory.Armáda sice měla v Turecku nadstandardní moc, na druhou stranu platila za garanta sekulárního směřování státu. Panují obavy, že vládní koalice vyznávající „politický islám“ nastolí náboženský režim. Premiér Recep Tayyip Erdogan se na druhou stranu projevuje jako liberál a svou Stranu spravedlnosti a rozvoje prezentuje jako islámskou verzi křesťanskodemokratických stran. Nezbývá než s napětím sledovat, jak turecký experiment dopadne.

10:59
Brigádník Pavel Bém – navrhujte, co má dělatPropagátoři městské cyklistiky z iniciativy Auto*Mat uzavřeli před časem sázku s primátorem Pavlem Bémem. Šlo o účet za tunelový komplex Blanka budovaný v Praze. Pokud cena komplexu překročí magistrátem avizovaných 25,7 miliard korun, odpracuje Pavel Bém 50 hodin jako dobrovolník právě pro Auto*Mat, zněla konečná dohoda. Po všech peripetiích s ražbou tunelu je podle Auto*Matu už nyní zřejmé, že primátor sázku prohrál. A vy stále můžete navrhovat, co by mohl dělat. Nechte se inspirovat nápady, které již padly, a přidejte svůj vlastní.

11:53
A konečně hudbaDJ chtěl původně pustit originální hip hop z Liberce, ale nakonec se rozhodl pro neméně originálního vrcholně barokního Jana Dismase Zelenku z Louňovic pod Blaníkem. Dobrou chuť (pokud právě obědváte).

13:13
Zdroj obnovitelný a neobnovitelný aneb Debata vpravdě metafyzickáVláda chce prostřednictvím ministra životního prostředí Pavla Drobila navrhnout, aby EU považovala jádro za obnovitelný zdroj. A kolega Macháček se tomu ve svém sloupku diví. Prý každé malé dítě ví, že při produkci elektřiny z jádra vzniká jaderný odpad a ještě nikdo nevymyslel, co s tím odpadem dělat atd. atd. Připomeňme mu tedy, že podle mnohých nejen jádro, ale i uhlí je obnovitelný zdroj, jak napsal už před dvěma lety Drobilův stranický kolega Prof. Ing. Václav Roubíček, CSc.Je to tak: uprostřed české kotliny vznikl nový filosofický směr, který bychom mohli nazvat „metafyzikou obnovitelnosti“.Na základě logiky, empirie a dějinného optimismu vyvozuje, že všechno je obnovitelné, neboť všechno se tak či onak v dlouhodobém horizontu miliónů až miliard let jednou obnoví. I ten rozštěpený atom.

14:17
NEPŘEHLÉDNĚTE: Soudnictví v době postkučerovskéWeb Respektu a jeho DJ doporučují k přečtení rozhovor kolegyně Ivany Svobodové s poradcem ministra spravedlnosti a členem ústavně právního výboru Pavlem Staňkem z ODS. Jak bude justice vypadat poté, co vrchní pražský soud zbavil funkce místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru? (Soudci v kárném řízení konstatovali, že Kučera na politické zadání ovlivňoval průběh vyšetřování bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka.) Posílí nezávislost státních zástupců?

14:43
ČSSD žádá zvláštní schůzi sněmovny kvůli korupci na obraněNejsilnější opoziční strana chce prosadit na příští týden schůzi sněmovny, na které by se měli poslanci zabývat odhalenou korupcí při nákupu vojenské techniky na ministerstvu obrany. Shání přitom podporu u koaličních Věcí veřejných, které se prezentovaly jako důsledně protikorupční strana. Bez podpory poslanců koalice totiž sociální demokraté svolání zvláštní sněmovní schůze neprosadí. Je přitom čím se zabývat. Jak dokládá článek Nebezpečný let v dnešním Respektu, nový náměstek pro výzbroj armády Jan Fulík (vystřídal Jaroslav Kopřivu přichyceného novináři MfD při dojednávání mnohamilionových úplatků) je sám zapletený do předraženého a netransparentního nákupu vojenských letadel CASA.

15:37
Už je to tady, v návaznosti na škrty přicházejí protestyOdboráři sdružující zdravotní sestry a sociální pracovníky dnes vyhlásili stávkovou pohotovost. Pokud se nedohodne s vládou, chtějí stávkovat v den voleb 15. října. Podle některých propočtů by totiž měly po vládních škrtech třeba kvalifikovaným sestrám klesnout platy na dvanáct tisíc korun. Na 21. září už oznámili demonstraci příslušníci armády, policistů a hasičů. Členové Lékařského odborového klubu hrozí podáváním hromadných výpovědí.A to zdaleka není vše, vláda bude muset hodně vysvětlovat.

16:54
Lady Gaga. Je její hudba o něčem, o ničem anebo vůbec neexistuje?Jestliže před ní také nemůžete uniknout, vaše dcery a synové ji zbožňují a ona vás přitom tak trochu odpuzuje, přečtěte si sound explorer blogera Respektu Benjamina Slavíka a diskutujte s ostatními – o fenoménu Lady Gaga. Některé diskusní příspěvky pro vás DJ předvybral. A taky nabízí akustickou verzi hitu Paparazzi. Co vy na to? Z dikuse pod blogem: – Lady GaGa je vynikající perfomátorka, která je schopna vyjádřit pocity a náladu společnosti, a to, co jí hýbe pak představí v obrazech sebe sama. – Osobně poslouchám nejradši klasickou hudbu a k Lady Gaga jsem se dostal přes svoji dceru. Připadne mi, že je výborná zpěvačka a aranžmá hudby je velmi nápadité. – Osobně jsem viděl jen pár fotek této obskurní ženštiny, která je vskutku spíše ošklivá (a podle mě i velice nešťastná), jednou jsem si ze zvědavosti o co jako jde pustil její klip na jůtůb. Nešťastná žena už neví coby a tak se vymódí a dělá všechno možné aby zaujala. – Samozřejmě že hudba GAGY je o ničem. To ostatní slouží jen k upoutání pozornosti, prvoplánově a bez nápadu, za účelem zajištění prodejnosti značky GAGA. – Existuje vůbec nějaký jev "lady gaga"? Není to trochu jako s létajícími talíři? –

18:05
Je nás stále vícJak oznámil Český statistický úřad, v prvním pololetí letošního roku přibylo obyvatel Česka – o devět tisíc. V republice žije 10 515 milionu lidí. Letos poprvé se také více než polovina prvorozených dětí narodila rodičům mimo manželství (51,2 procenta prvorozených). Rozvodů ale statistici registrovali do konce června 15 tisíc, což je o 430 méně než loni.DJ se s vámi loučí. Milujte se a množte se!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].