Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 9. 7. 2010

BP má záložní plán / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
BP má záložní plán / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Vstávání s PohodouRáno! I přes loňskou tragedii, kdy bouře přerušila festival Pohoda v jeho polovině a pád koncertního stanu zmařil život jednoho návštěvníka, se organizátoři nejznámějšího slovenského festivalu rozhodli nevzdat se a pokračovat. Bohudík. Událost na trenčínském letišti, která bývá hojně navštěvovaná i českými fanoušky dnes načíná svůj druhý den. Hlavní hvězdou dnešního večera bude kmotr britpopu Ian Brown. Na začátku klipu Just Like You sice polehává, ale nic naplat stejně vstane a tančí. Pěkný start dne.

08:23
Probíhá největší výměna špionů od dob studené války Desítka ruských špionů, kteří byli odsouzeni za přípravu spiknutí, je v tuto chvíli na palubě letadla z New Yorku do Vídně, kde by zřejmě mělo dojít k výměně. Místo trestu se americká vláda po rychlé dohodě s ruskou rozhodla vyměnit skupinu špionů za čtyři své lidi, kteří si v Rusku odpykávají dlouholeté tresty. Jedná se tak od největší výměnu špionů od dob studené války. Všech deset lidí se ke spolupráci s Moskvou přiznalo, žili vesměs na klidných předměstích na východním pobřeží a pobírali peníze od ruské vlády. Všichni nyní mají doživotní zákaz vstupu na území Spojených států. Tak ať ta výměna vypadá stejně stylově jako na Glienicker Brücke. Ideální píseň bude samozřejmě od Cold War Kids.

09:08
Kubánský disident Farinas ukončil hladovkuNa pokraji smrti poté, co skoro 130 odmítal přijímat potravu, ukončil kubánský disident Guillermo Farinas svoji hladovku. Reagoval tak na prohlášení kubánské vlády, která ohlásila, že hodlá propustit 52 politických vězňů a povolí jim opustit ostrov. Byla to právě smrt jiného hladovkáře, která uvrhla Kubu pod opětovně zvýšený tlak zahraničí. Orlando Zapata Tamayo zemřel v únoru po 85 dnech hladovění a Farinas se tehdy rozhodl převzít jeho štafetu. „Tahle konfrontace nemá ani vítěze ani poražené, pouze náš národ a Kuba vyhrála,“ sdělil včera Farinas prostřednictvím nemocnice ve městě Santa, kde je hospitalizován. K prvnímu jídlu zazní hladová písnička. Temple of the Dog.

10:1
5 BP má záložní plán odčerpávání ropyPrvní dva vrty, které mají zcela zamezit úniku ropy ze zničené plošiny Deepwater Horizon by měly být hotovy již na konci tohoto měsíce. Společnost BP ovšem již nyní zveřejnila, že pokud toto opatření selže, má v plánu odvádět tryskající ropu do prázdných - několik kilometrů vzdálených - vrtů. Uvedla to agentura AP. Znamenalo by to, že by BP táhla po dně Mexického zálivu potrubí, čímž by se práce na zamezení úniku protáhly do konce srpna. Ale i to je podle odborníků optimistický výhled. „Důvěryhodnost BP je v troskách,“ rozčiluje se John Young, člen představenstva louisianského okrsku Jefferson Parish, jehož pobřeží bylo katastrofou postiženo. „Doufám, že to vyřeší, co nejdřív, ale nespoléhám na to. Nejsou v komunikaci nijak otevření."Tahle scénka je stará, ale stejně bych ji k dopoledníkávě zopakoval.

11:00
Slovensko má novou vládu. Necelý měsíc po volbáchSlovenský prezident Ivan Gašparovič dnes jmenoval do funkcí vicepremiéra a ministry nové vlády Ivety Radičové. Demisi odcházející vlády Roberta Fica přijal už včera. Nová slovenská vláda tak začíná fungovat dříve než česká, přestože se volby na Slovensku konaly o dva týdny později než v České republice. Vládu, jež se opírá o parlamentní většinu (79 ze 150 poslanců) tvoří koalice čtyř stran: Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany (SDKU-DS), Svobody a Solidarity (SaS), Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a maďarsko-slovenské strany Most-Híd. Kromě postu premiérky obsadila SDKÚ-DS i ministerstvo financí, zahraničních věcí, školství a spravedlnosti a má tak nejvíce křesel. Znovuobnovení se ve vládě dočká ministerstvo životního prostředí, které Fico k 1. červenci zrušil. Vzhledem k tomu, že Slováci mají premiérku a my v nové vládě nemáme jedinou ženu, připadá mi vhodná skladba Patriarchát od Peťo Tázok & Karaoke Tundra

11:34
Řetězce Kaufland a Ahold v podezření z poškozování svých dodavatelůÚřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení s obchodními řetězci Kaufland a Ahold kvůli porušení zákona o významné tržní síle. Uvedla to dnes ČTK. Jde o první firmy, které úřad podezírá z porušení nového zákona, který vstoupil v platnost letos v únoru. Ten mimo jiné upravuje vztahy obchodních řetězců s jejich dodavateli, což jsou zejména potravinářské firmy. Zákon například stanovuje, že zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily (mimo sezónních výprodejů). Kauflandu a Aholdu, tak za zneužití tržní síly hrozí buď pokuta až deseti milionů korun, nebo deset procent z obratu. Neříkám, že je to dobrá píseň – spíš úplně hrozná - ale jmenuje se Státní příslušnost Kaufland. Když si budete chtít spravit chuť lepším hitem z obchoďáku nabízímJane's Addiction. Nebo Travis.

11:57
Letadlo s ruskými agenty přistálo ve VídniCharter, na jehož palubě by mělo být 10 špionů vyhoštěných ze Spojený států, právě přistál na vídeňském letišti. Zpravodajové agentury AP hlásí, že zároveň s ním na runway dosedl i ruský speciál, který by měl převážet čtyři osoby, jež si žádá americká strana. Oba letouny nyní parkují po svém boku. Novináři, podle zpráv BBC, ovšem nemají k dispozici žádné oficiální informace o tom, jak přesně výměna proběhne.Vienna Calling

12:57
Oficiální íránské pánské účesy. Dlouhé vlasy nebo nagelované střapatice jsou nepřípustné Íránská vláda tento týden zveřejnila vzorník schválených pánských účesů. Stejně jako ženy musí na veřejnosti zahalovat obličej šátkem i pro muže začala platit přísná pravidla, co se týče vzhledu. Došlo k tomu poprvé od islámské revoluce v roce 1979. Nejenže jsou nepřípustné dlouhé vlasy, ale na indexu je i vysmívaný fotbalistický účes mullet. Tedy ofinka s delšími vlasy vzadu. Stejně tak nepřipadá v úvahu, aby si od nynějška nechal íránský muž vytrhat obočí. Írán se snaží zamezit bujení západních novinek a definovat cosi jako národní vzhled. Do něj spadají variace na sestřih Elvise Presleyho, krátké vlasy a v pořádku se zdají být i licousy. Pravda ale je, že mullet je skutečně ďábelský účes. Beck

13:55
Volba nového ombudsmana skončila bez výsledkuPoslanecká sněmovna dnes nezvolila veřejného ochránce práv, který by do úřadu nastoupil po úmrtí Otakara Motejla. Neuspěl žádný ze čtyř kandidátů Anna Šabatová, Eva Dundáčková, John Bok ani Iva Brožová. Do druhého kola nejprve prošly Anna Šabatová a Eva Dundáčková, ale nezískaly dostatečný počet hlasů. Pro Šabatovou hlasovalo 84 poslanců, pro Dundáčkovou 59. Senát a prezident mají nyní 60 dnů lhůtu, aby navrhli nové kandidáty.Můj dnešní kandidát jsou Joy Division. Z filmu Control.

14:11
Výměna špionů uskutečněnaObě letadla zaparkovaná bokem k sobě se na vídeňském letišti zdržela zhruba hodinu a půl. Během té doby došlo k největší výměně agentů (celkem 14) od dob studené války, načež americký Boeing 767–200 i ruský Jak-42 opustily letištní plochu. Další zastávka letounů ovšem není známa. Tak ještě jednu patetickou o Vídni. Ultravox.

15:30
Kožený a Vostrý dostali za podvody 10 let Nejvýraznější figury kupónové privatizace, bývalý prezident harvardských fondů Viktor Kožený a jeho kolega Boris Vostrý, byly dnes v nepřítomnosti Pražským městským soudem odsouzeny na 10 let vězení za podvody. Harvardskému průmyslovému holdingu způsobili šestnáctimiliardovou škodu, kterou musí podle rozsudku nahradit. Obžaloba se týkala celkem 110 obchodů s cennými papíry. Více k případu najdete ZDE. Rozsudek je zatím nepravomocný a lze se proti němu odvolat. Šance, že by uprchlík Kožený ale nakonec skončil za mřížemi jsou minimální. Bahamy kvůli mezinárodnímu zatykači neopouští a Česko stejně jako Spojené státy o jeho vydání roky marně žádají. Vostrý se skrývá v Belize. Existuje spousta písniček vhodných za mříže, ale v téhle jsou holky. Dum Dum Girls.

16:12
Věci veřejné zastavily internetové hlasování o koaliční smlouvěInternetové referendum o vyjednaných podmínkách, za kterých má strana podepsat koaliční smlouvu s ODS a TOP 09, spustily Věci veřejné dnes dopoledne. Nicméně po několika hodinách byly nuceny hlasování kvůli kolapsu serveru zastavit. "Referendum v této chvíli zastavíme a hlasuje se nově od soboty, celou neděli a bude se hlasovat ještě v pondělí," uvedl předseda strany Radek John pro server Aktuálně.cz. Dnešní výsledky se do celkového součtu započítávat nebudou. Koaliční smlouva by měla být podepsána v pondělí večer. Osud vlády tak má stále ve své moci 18 tisíc příznivců strany. Výsledek bude pro vedení závazný, když se vypsané ankety zúčastní alespoň deset procent. John je ovšem stále optimistický a nepřipouští, že by hlasování mohlo dopadnout negativně. Když jsme u těch vévéček. Pod inicály VV dříve vystupovala šikézní zpěvačka kapely The Kills, Alison Mosshart.

17:16
Google znovu získal licenci od čínských úřadů Čínské úřady obnovily americké společnosti Google licenci na provozování internetového vyhledavače v Číně. Agentuře Reuters to dnes řekla mluvčí Courtney Hohne. Firma tak zůstává na současném nejperspektivnějším internetovém trhu. Platnost původní licence vypršela minulý týden a její obnovení nebylo úplně automatické, protože mezi Čínou a Googlem panuje dlouhodobé napětí. Na začátku roku Google oznámil, že nehodlá nadále dodržovat čínské zákony, které ho nutí filtrovat výsledky vyhledávání. V březnu čínský web vypnul a přesměroval uživatele z Číny na svůj hongkongský portál, který cenzuře nepodléhá. To vše k velké nelibosti čínské vlády. Minulý týden Google sice znovu zprovoznil původní čínskou stránku, ale víceméně naoko: funguje jen jako link na hongkongskou verzi. Berte to i jako pozvánku na beznadějně vyprodaný festival Colours of Ostrava, kde vystoupí Iggy and The Stooges. Najdi a znič.

17:58
Poslední díl špionážního seriáluLetadlo s deseti ruskými špióny přistálo v průběhu odpoledne na moskevském letišti Domodědovo, zatímco americký Boeing se čtveřicí prozápadních agentů dosedl v Londýně. Rychlá výměna pomohla zamezit zvýšení napětí mezi Moskvou a Washingtonem. Uchránila navíc Rusko před trapnými detaily skutečnosti, že jeho agenti kromě toho, že nejspíš přinesli málo užitečných informací, byli pod dlouhodobým dohledem FBI. Konec týdne má být tropický, podle ČHMÚ se teploty vyšplhají až ke 34 °C. Užívejte si prázdniny jako Mozarti… krásný Vampire Weekend přeju.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].