Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 4. 9. 2012

Mimořádná chvíle nastala - Pavel Bém promluvil • Autor: HN, Martin Svozílek
Mimořádná chvíle nastala - Pavel Bém promluvil • Autor: HN, Martin Svozílek

08:02
Už jsme zase tady, dobré ránoMilí čtenáři, udeřila osmá, což znamená start dnešního vysílání. DJka přeje dobré ráno a dobrou chuť, pokud právě snídáte, a pevné nervy, pokud se snažíte dostat do práce. Máme čtvrtý zářijový den, což znamená, že do konce roku zbývá už jen 118 dní. Jmeniny dnes slaví dámy podivuhodných jmen - Jindřiška, Rozálie či Armida. Na výročí je dnešek mírně chudý, nicméně jedno, které připomíná Wikipedie, stojí za zmínku: veřili byste tomu, že to je dnes přesně šest let ode dne, kdy byla jmenována první vláda Mirka Topolánka? Ano, ta vláda, která neměla většinu ve sněmovně a v níž byl ministrem financí Vlastimil Tlustý. Připomeňme tedy raději, že jedenatřicáté narozeniny dnes slaví americká diva Beyoncé, tak si hned pusťme její Run The World (Girls)

08:33
DPH, církevní restituce a babí létoČeká nás toho dnes celkem dost. Po prázdniové pauze se sejdou poslanci a hned by měli rozhodovat o klíčových vládních zákonech - jednak o zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty a církevních restitucích. Obě klíčové normy odmítl Senát, ve sněmovně je tedy potřeba najít většinu 101 hlasu. Dopoledne se na pražském Vítkově koná rozloučení s jedním z hrdinů protinacistického odboje, kterého se komunisté báli tolik, že jej po válce na deset let zavřeli do vězení a uranových dolů - generál Tomáš Sedláček zemřel minulé pondělí. Pro připomenutí, zde je s ním rozhovor. Počasí by k tomu mělo být ukázkově baboletní s teplotami kolem pětadvaceti stupňů, na jižní a střední Moravě i o dva, tři stupně více, a s oblohou bez mraků. 

09:35
Trest za šikanu při exekuciDnešní Právo informuje o průlomovém rozsudku, který kolíkuje nová pravidla pro chování exekutorů. Jde o případ manželů Hořejších z Tachova, které loni dvojice exekutorů donutila k zaplacení desítek tisíc korun - části peněz, které dlužil jejich syn. Byť potomka neviděli léta a ani nemá na stejné adrese trvalý pobyt, vymahači trvali na svém a výhrůžkami a nátlakem manžele k vydání peněz donutili. Tachovský soud nyní konstatoval, že takový postup je nezákonný a oba exekutory potrestal čtyřměsíční podmínkou. Další podrobnosti zde na serveru novinky.cz. Jde o další z řady zásadních rozsudků, skrze něž se občané domáhají svých práv a také razí cestu pro ostatní. Tato řada stále houstne. Scénář bývá podobný - většinou jde o spor jednotlivce a instituce (státních úřadů, nemocnic), kdy jednotlivec zdánlivě nemá šanci na úspěch. Jenže občan to nevzdá, investuje čas i peníze a pomocí soudu instituce porazí.A pak že jsme národ pasivních příjemců úředních rozhodnutí…

10:30
Jak to je s bio jídlem?Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity zanalyzovali více než dvě stovky studií zabývající se bio potravinami. Závěry nejsou nijak prudce překvapivé - ve většině studií se přišlo na to, že lidé konzumující „bio“, jsou znatelně méně vystaveni chemikáliím používaným při pěstování „nebio“. Jinak ale mezi nimi žádný dramatický rozdíl není. Informuje o tom server BBC. Nejzajímavějším poznatkem vědců ze Stanfordu je ovšem zjištění, že žádná ze studií analyzující dopady konzumace bio jídla na lidské zdraví, netrvala dost dlouho na to, aby byly závěry prokazatelné. Zkoumání potravin jako takových rovněž neprokázalo, že by se například ovoce a zelenina nějak zásadně lišily v obsahu vitamínů. 

11:37
Policie zadržela náměstka ústecké hejtmanky KouduServery iDnes.cz a Aktuálně.cz informují o dalším zatýkání ve vysokých politických patrech pro podezření z mrhání veřejnými penězi - tentokrát mezi politiky a úředníky Ústeckého kraje. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zadržel a obvinil celkem šest lidí, je mezi nimi i náměstek hejtmanky za ČSSD Jany Vaňhové Pavel Kouda. Zatčení předcházelo rozsáhlé vyšetřování a razie v sídle úřadu. Podezření se týká hlavně nakládání s evropskými dotacemi.Pro sociální demokracii to bude po Davidu Rathovi další skandál před krajskými volbami - Kouda se totiž do voleb chystal jako dvojka ústecké kandidátky. Mezitím si ovšem partaj pozměnila pravidla fungování tak, aby mohlo vedení strany dle libosti zasahovat do krajských kandidátek.Jaký jiný komentář než: přirozeně platí presumpce neviny, ale zvýšené aktivitě policie a státních zástupců z posledních měsíců je nutné znovu zatleskat: takto to má vypadat.

11:56
Trocha stand-up comedy k oběduDJce se minule vcelku osvědčil nápad nahrazovat hudební doprovod stand-up výstupy. Dnes tedy přidává jednoho nováčka, Donald Glover (neplést s Danny Gloverem ze Smrtonosné zbraně) je vycházející hvězda. Laskavý Youtube vysílá celý jeden hodinový program. Pokud máte více času (naučili jste se díky skvělému textu kolegyně Vránkové nakládat s časem), ke zhlédnutí zde.Jeden klasik - zde Chris Rock v již legendárním výstpu vysvětluje jeden jediný případ, kdy mohou bílí lidé nazvat své černé spoluobčany vysoce nekorektním výrazem. A jeden skoroklasik - Russel Peters tady objasňuje, jak a proč Indové vymysleli nulu.

14:40
S daněmi to je ve sněmovně nahnuté, Nečas je chce spojit s hlasováním o důvěřePřed čtyřiceti minutami začala - a vzápetí byla hned přerušena - zářijová schůzce Poslanecké sněmovny a hned se urodilo drama. Někteří poslanci ODS vyslyšeli včerejší výzvy otce zakladatele a prezidenta Václava Klause a chystají se odmítnout zvýšení DPH. Není tedy jasné, zda se ve sněmovně najde potřebný 101 hlas pro přehlasování Senátu.Premiér Nečas tak sáhl po taktice, kterou obvykle používají předsedové vlád, když chtějí k něčemu donutit vzpurné poslance - slibuje, že normu stáhne z jednání a příště ji tam pošle přikovanou k hlasování o důvěře vládě. Odpůrci zákona by tak potopili vládu.

14:46
Britové se soudí kvůli diskriminaciČtyři britští občané podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva kvůli tomu, že byli údajně kvůli své křesťanské víře v rámci svého zaměstnání nějakým způsobem diskriminováni, informuje britská BBC.Nadia Eweida vedení společnosti British Airways poslalo domů za to, že odmítla sundat řetízek s křížkem. Zdravotní sestra Shirley Chaplin má podobnou pracovní zkušenost. Gary McFarlane dostal výpověď za to, že řekl, že by měl problém poskytnout konzultaci gay páru. Lilia Ladele byla penalizována za to, že odmítla oddat pár stejného pohlaví.Všichni už se kvůli svým případům soudili a soud ve všech případech prohráli, nyní budou čekat, zda Evropský soud pro lidská práva nerozhodne jinak.No Surprises

15:40
Pavel Bém promluvil, radujme seBývalý pražský primátor Pavel Bém právě ve sněmovně obsáhle hovořil s novináři (víme to díky přenosu ČT24) o tom, že jako konzervativní politik nemůže zvednout ruku pro zvyšování daní předkládané vládou.To je ovšem, milí čtenáři, mimořádná chvíle. Poslanec Bém totiž nemluví téměř nikdy a už vůbec ne tehdy, když má skutečně na něco odpovědět, a ne jen pořádat směšně ideologické tanečky.Je tedy na místě si připomenout, na co bývalý primátor metropole odpovědět odmítá.
Proč je tunel Blanka o deset miliard dražší, když se Bém dušoval, že tomu tak nebude? Proč bude stanice metra Národní třída zavřená dva roky čistě jen kvůli soukromému projektu, když exprimátor ještě ve funkci sliboval, že to bude maximálně rok? Jak je možné, že byly na magistrátu skartovány důležité dokumenty k Opencard, což zásadně ovlivnilo policejní vyšeřování? Kompletní seznam nejasností z dob Bémova (a jeho „kolibříka“ Janouška) v Praze by samozřejmě vyžádal větší prostor. A ještě jeden aktuální dotaz - za co přesně pobírá poslanec Bém naše peníze, když kromě slézání hor nelze vystopovat žádné zprávy o jeho momentální činnosti?

16:26
Ze Sýrie uprchlo během srpna sto tisíc lidíOSN zveřejnila nejnovější odhady počtů uprchlíků, které zatím konflikt mezi povstalci a režimem prezidenta Bašára Asada vyhnal ze země. Od loňského března už domovy opustil bezmála čtvrt milion Syřanů. Zprávu přináší BBC.Číslo dramaticky narostlo během srpna, což byl podle dostupných zpráv dosud nejkrvavější měsíc konfliktu - do okolních zemí se rozptýlilo sto tisíc Syřanů. Nejvíce běženců je momentálně v Jordánsku (kolem 185 tisíc) a Turecku (80 tisíc), menší komunity v Libanonu či Iráku. 

17:06
A konecVe sněmovně zatím k ničemu zásadnímu nedošlo, Věci veřejné zdržují dlouhými projevy a není ani jasné, podle jakého harmonogramu se bude schůzce odehrávat - k hlasování o programu se poslanci taky ještě nedostali.DJka nevylučuje, že se dnes operativně ještě přihlásí s nějakou zprávou, nicméně pro tuto chvíli se loučí a přeje klidný a příjemný večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].