0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ28. 7. 20144 minuty

DJ úterý 29. července 2014

Nehoda letadla v bouři u Tchajwanu • Autor: Profimedia.cz

09:10
RánoDobré ráno z Respektu! Počasí je neveselé, vyhlídky nejasné. Svátek má Marta, aktuální recept Ládi Hrušky jsou dalamánky z brambor. Významné 29. července: když v roce 1921 zvolili Adolfa Hitlera předsedou NSDAP, ještě netušil, že o 79 let později si Jennifer Aniston vezme Brada Pitta. V roce 1958 založili NASA a nastálá doba pokroku se završila před třemi lety, kdy do kin přišel 3D film se Šmouly. Narodil se taky amerikocentrický sociolog Alexis de Tocqueville (1805), populární italský politik Benito Mussolini (1883) a Jim Marshall, který po sobě pojmenoval zesilovače (1923).Na ráno pozitivní hudební píseň.

10:35
Pil a kouřil, teď běhá maraton!S fantastickou zprávou přichází sportovní redakce idnes.cz. Referuje o hlubokém lidském příběhu maratonce Steva Waye. Ještě před pár lety kouřil krabičku denně, což si na něm „vybíralo daň“. Jedl taky hodně ve fastfoodech a dokonce pil i alkohol a celkově nežil ideálním sportovním životem. „Tělo mu však samo ukázalo vykřičník“, a tak „přetavil“ závislost na jídle v závislost na běhu. Nakonec dosáhl i nějakých maratonských rekordů a proslavil se tolik, že o něm píšou na idnesu. Ponaučení: pijte a kuřte, stane se z vás maratonec.A máme tu další líbeznou hudební píseň.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

11:28
Richard Nixon, pandí entuziastaTime.com se pustil do studia nové knihy The Nixon Tapes: 1971–1972. O americkém exprezidentu Richardu Nixonovi zjistil překvapivou novinku - byl to jeden z prvních fanoušků pand. Tehdejší čínský premiér mu dvě (jménem Ling Ling a Hsing Hsing) věnoval a Nixon projevil zájem o jejich pohlavní život. Time cituje prezidentovu konverzaci s reportérem The Washington Star Crosbym Noyesem:Nixon: Problém s pandami ale je, že neví, jak se pářit. Jediný způsob, jak se to naučí, je koukat se na páření jiných pand. Chápete?
Noyes: [směje se]
Nixon: No a tak je tam chvíli nechají - ty mladší-
Noyes: Aha.
Nixon: -aby se tak jako naučily, víte, jak se to dělá.
Noyes: Jasně, zaučit se-
Nixon: Takže, když se to nenaučí, dovezou je sem a nestane se nic, tak jsem si říkal, že byste prostě tam prostě měli mít svého nejlepšího reportéra, aby viděl, jestli ty pandy-Atakdál. Čína dostala výměnou za pandy dva pižmoně, což potvrzuje vše, co se o Americe říká.Je tu hudební píseň

12:34
Bezpečný letCNN si klade otázku: Je rok 2014 co do počtu smrtí při leteckých nehodách nejhorší? Přece jen se během jediného týdne udály tři - sestřelení malajsijského MH17 nad Ukrajinou, nehoda letadla v bouři u Tchajwanu a pád dalšího v Mali. Celkem tak spolu s březnovým záhadným zmizením MH370 a menšími nehodami je tak letošních obětí aviatiky 716. To však nejhorší statiska není ani zdaleka, jak článek ukazuje v několika grafech. Letecká doprava je ve skutečnosti čím dál bezpečnější - na milion odletů připadá 0,24 nehody. K tomu i relevantní hudební píseň.

14:24
Milióny pro KindlaGratulujeme Milanu Kindlovi, bývalému proděkanovi plzeňských práv, k získání zhruba šesti miliónů korun za rozhodování v kauze Diag Human. Kindl byl jeden ze tří rozhodců soudu, který zamítl dlouholetý požadavek zmíněné firmy na odškodnění v řádu miliard korun. Odměnu ještě musí schválit vláda, kterou Kindl a spol. předběhli překvapivě rychlým verdiktem. O věci informuje Aktuálně.cz.Na odpoledne hudební píseň.

15:48
Rodiče proti vitamínůmMagazín Slate píše o novém trendu v americkém antivakcinačním hnutí. Kromě toho, že rodiče promyšleně odmítají očkovat děti na běžné nemoci, nově nechtějí ani slyšet o injekci vitamínu K, který je nutný ke srážení krve. Vitamínová injekce je v USA běžná od šedesátých let, teď se v ordinacích lékařů začaly objevovat děti krvácející kvůli nedostatku zmiňovaného vitamínu. Slate popisuje případ, kdy rodiče vitamín K odmítli - někde si přečetli, že způsobuje leukémii - a jejich dítě muselo být hospitalizováno kvůli krvácení do mozku, které způsobilo i jeho trvalé poškození. Nedočkavě čekáme, až se podobný trend objeví i u nás.Mimochodem se pro zájemce o danou problematiku objevil i web o tom, jak funguje homeopatie. Pro ostatní aspoň hudební píseň.

16:49
Polonazí šohajovéA na závěr zase odlehčeněji: Fotograf Robert Vano (prý světoznámý) nafotil kalendář šohajů v krojích. Někteří jsou ovšem polonazí - a to pobouřilo etnografy, kteří Vana viní z pošlapávání tradice. „Já ale chtěl udělat sexy kalendář složený z fotek pěkných kluků, kteří mají rádi tradice místa, odkud pocházejí,“ brání se fotograf. Samotní pěkní kluci se pro iDnes nevyjádřili.Z Respektu přejeme pěkný zbytek dne s hudební písní.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].