Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 6. 6. 2012

Příště až za 105 let... • Autor: Globe Media /  Reuters
Příště až za 105 let... • Autor: Globe Media / Reuters

07:49
Na shledanou za 105 let, Venuše Zdravím vás při vstupu do první červnové středy, kdy naposledy pro příští stovku let Venuše na ranním nebi zastínila Slunce. Na rozdíl od včerejška by mělo být tepleji a aspoň do odpoledne jasno, tu a tam přeháňky.Na pravidelném zasedání vlády ve Strakově akademii v Praze se dnes bude probírat jmenování ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů a debatovat o tom, jak vypovědět dosud platnou dohodu mezi komunistickým Československem a Jemenskou arabskou republikou o vzájemném poskytování bezplatné lékařské péče diplomatům. V Bruselu zase Evropská komise představí podrobnosti svého plánu na změny v chování k hroutícím se bankám: do budoucna by se už k jejich záchraně neměly používat peníze daňových poplatníků, ale ztráty by měli nést akcionáři a věřitelé. Svátek má Norbert, takže gratulace. A samozřejmě - - Good Morning.

08:44
Morální reforma a Ztohoven Během včerejšího řečnického maratonu před vydáním hejtmana Davida Ratha trestnímu stíhání za korupci se mezi poslanci ve sněmovně šířily – jak už je známo ze včerejších zpráv - tajuplné sms. „Udělal jsem spoustu chyb, ale nikdo z nás není bez viny. Odpusťme si vzájemně naschvály, podávám vám svou ruku,“ napsal například řadě kolegů předseda Věcí veřejných Radek John a šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura zase vyzýval k „podpoře Morální reformy“. Všechny tyto zprávy byly falešné, a někteří labilnější poslanci proto dospěli včera k závěru, že je přes zdi sněmovny špehuje neznámá diverzní skupina vybavená speciálním sledovacím zařízením Agáta. Zpravodajský server Tyden.cz ale dnes ráno napsal, že za rozesíláním falešných esemesek stojí podle jeho důveryhodného zdroje umělecká skupina Ztohoven. Tu proslavil především průnik do živého vysílání České televize, v jejímž pořadu Panorama před pěti lety odvysílala fiktivní výbuch atomové bomby na hřebenech Krkonoš. Vyjádření členů Ztohoven on-line deník TÝDEN.CZ podle svých slov zjišťuje.Pěkná píseň z dílny Slim Cessna´s Auto Club, kteří dnes vystoupí v Praze.

09:44
Everybody smoking marijuana? Britská plicní společnost (British Lung Foundation) zveřejnila výsledky svého průzkumu zkoumajícího znalosti rizika kouření marihuany u dospělé populace. Experti BPS pak tyto výsledky označili za „alarmující“. Jak totiž vyšlo najevo, plná třetina účastníků průzkumu mylně věří v naprostou neškodnost marihuany a 88 procent dotázaných je přesvědčeno, že kouření tabákových cigaret škodí víc než těch s marihuanou. Ve skutečnosti je to podle BPS přesně naopak: jedna konopná cigareta zvyšuje svému kuřákovi šanci na rakovinu plic stejně jako dvacet tabákových. Je to zřejmě způsobeno tím, že kuřáci trávy vdechují dým hlouběji a zadržují ho déle než je běžné u cigaret. Proto inhalují čtyřikrát víc dehtu a pětkrát víc oxidu uhelnatého, říkají experti BPS. Takže pozor.

11:00
V Rusku se rodí parlamentarismus. MožnáRuská média od rána neprobírají nic jiného, než zákon upravující podmínky organizování demonstrací, který včera těsně před půlnocí schválila v Moskvě dolní komora Státní dumy. Zákon zpřísňuje finanční postih těch, kteří nějakým způsobem naruší pořádek na mítincích, ať již povolených či nepovolených. Původní pokutu 5000 rublů (asi 3000 Kč) navyšuje šedesátkrát - na 300 tisíc rublů (188 tisíc Kč). Mítinky podle novely navíc nebudou moci organizovat lidé se záznamem v trestním rejstříku. Zákon předložila proputinovská strana Jednotné Rusko v reakci na masivní protiputinovské protesty z poslední doby. Liberální opozice označila zákon za „drakonický“ a skandální a postavila se proti němu nebývale ostře: hlasování nakonec skončilo v poměru 241 : 147, což je pro Dumu, kde se až donedávna přijímaly zákony jednohlasně, bezprecedentní skóre. Zákon ještě musí schválit horní komora a podepsat prezident. Tam se ale nečekají žádné obstrukce.Navzdory tvrdému zákonu mnozí komentátoři dvanáctihodinový schvalovací maratón považují za „rodící se parlamentarismus“, kdy Putinovo Jednotné Rusko už nemá jistotu, že všechny zákony jím navržené budou jednohlasně schváleny, a kdy se na půdě parlamentu opravdu diskutuje.Oslavná píseň od 16 horsepower.

12:00
Česko si oddechlo, býk zabiják je pod kontrolou Je sice už poledne a někde se asi už dějí nějaké důležité události, české zpravodajské servery ale stále hýří zásadními zprávami typu „ČSSD narazila s návrhem prověrky IZIP“, „Řeč Rathova těla dokazuje, že se cítí jako oběť“, „Ve Zlíně zavřeli dva erotické priváty“ či „Na bulharském pobřeží Černého moře našli vědci dva středověké upíry“. Vybrat z toho tu nejdůležitější je těžká volba. Zkusme tohle: V zemědělském družstvu Krasonice došlo dnes ráno při transportu zvířat na jatka k tragédii, informuje idnes.cz. „Pracovníci hnali býka naháněcí chodbou přes nakládací rampu do speciálního nákladního vozidla pro přepravu dobytka. Zvíře však přeskočilo bočnici, dostalo se do areálu, kde napadlo čtyřiapadesátiletého muže. Toho býk srazil na zem a způsobil mu těžká zranění, kterým oběť následně v jihlavské nemocnici podlehla,“ řekla serveru jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.Případ převzali kriminalisté a policejní oddíl neprodleně obklíčil louku, na kterou býk zabiják z družstva uprchl a začal se pást. Přivolaný veterinář ho ale posléze znehybnil uspávací střelou a tak, píše server, se po dvou hodinách podařilo „dostat rozzuřené zvíře pod kontrolu ošetřovatelů“.Píseň.

13:05
Freedom House odhalil putinizaci východní Evropy Americký výzkumný institut Freedom House zveřejnil svoji tradiční zprávu Státy na přechodu, ve které každý rok bilancuje stav a vývoj demokracie ve 29 státech východní Evropy a Eurasie. Současný výsledek je označován za smutný: v deseti z těchto zemí vývoj v uplynulém roce stagnoval, a v jedenácti nabral trend dokonce negativní směr. Freedom House to označil za „putinizaci“, tedy omezování osobních svobod ve východní Evropě po vzoru Ruska.Freedom House samozřejmě nalezl i pozitivní příklady. Země jako Polsko a Lotyšsko si své hodnocení znovu vylepšily a řada států zůstává stabilní. Stabilita však znamená stagnaci pro země, které by měly být na cestě k větší demokratické svobodě. „V nových členských zemích EU se neprovádějí rozhodující reformy,“ citují servery jednoho z autorů studie Christophera Walkera. „Vliv peněz na politiku a nedostatečná otevřenost práce vlád by mohly vést ke ztrátě důvěry obyvatelstva,“ varuje Walker. Německý deník Die Welt vztahuje jeho slova i na Česko republiku. „Za časů Václava Havla bylo Česko vzorem pro celý region, ale nyní dlouhodobě stagnuje. Havel sám už nemůže situaci nijak ovlivnit, neboť loni zemřel. Nyní je na nové generaci politiků, aby dokázala, že jeho sen o svobodné a demokratické budoucnosti nezemřel s ním,“ píše Die Welt.Ještě jednou 16 horsepower.

13:58
Ombudsman volá: pusťte romské děti ze zvláštních škol Kancelář veřejného obhájce práv zjistila, že počet romských dětí v tuzemských zvláštních školách se pohybuje kolem třiceti procent, což zhruba dvacetkrát převyšuje procentuální zastoupení romské menšiny ve společnosti (něco mezi jedním až dvěma procenty obyvatel). Ombudsman Pavel Varvařovský a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Minika Šimůnková označili tuto skutečnost za „nepatřičnou“ a diskriminační a ombudsman vyzval ministerstvo školství k rychlé nápravě. Je ovšem nejasné, zda jeho výzva bude mít nějaký pozitivní účinek, neboť o masivním posílání romských prvňáčků do zvláštních škol, se tady ví leta. Stejně tak se ví, že důvodem není nedostatek inteligence či bystrosti (ta je častokrát mnohem větší než u vrstevníků z většinové společnosti), ale strach škol vyrovnávat se s živostí romských školáků či s jejich špatným sociálním zázemím. Za vědomou či nevědomou snahu zdejších úřadů vyrábět z romské populace nevzdělané a beznadějné příjemce sociálních dávek bylo Česko opakovaně kritizováno Evropskou unií. Velmi kriticky se k této diskriminaci staví i většina debatérů v českých internetových diskusích. Ty všechny by teď měl ombudsman Varvařovský velmi potěšit.Stejně jako tento song.

15:14
Noční telefonát Cameron-Obama o záchraně Evropy Španělský ekonomický ministr Luis de Guindos se snažil vyvrátit obavy, že jeho země se chystá požádat Evropskou unii o okamžitou pomoc při záchraně hroutících se španělských bank. „Nechystáme se k žádnému rozhodnutí předtím, než bude hotov celkový audit našeho bankovního sektoru ze strany Mezinárodního měnového fondu a dalších organizací, což bude nejdřív koncem června,“ řekl ministr podle BBC.Zprávy o tom, že Španělsko bude EU o okamžitou pomoc se objevily v posledních dnech a způsobily na trzích velký rozruch. Ministr de Guindos je vyvracel v Bruselu, kam přiletěl na jednání o budoucí záchraně bank bez peněz daňových poplatníků zmíněném i v úvodu dnešní rubriky dj. A měl se svým rozháněním pochybností úspěch: akcie hlavních španělských podniků vyskočily po jeho slovech na madridské burze o tři procenta. Obavy z toho, že španělský bankovní sektor je příliš rozvrácený na to, aby přežil bez pomoci, přesto zůstávají. Španělský ministr financí Cristóbal Montoro totiž včera oznámil, že se pro jeho zemi „fakticky zavřel“ trh s dluhopisy, což přiživilo strach, že země bude přinucena následovat Řecko, Portugalsko a Irsko k prosbě o mezinárodní pomoc. Prohlubující se krize eurozóny byla i předmětem telefonického rozhovoru mezi britským premiérem Davidem Cameronem a americkým prezidentem Barackem Obamou. Oba se shodli na tom, že je třeba přikročit k „okamžitým činům“, které by zatočily s krizí a obnovily důvěru na trzích. Premiér Cameron by se měl ve čtvrtek sejít s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a otázku těchto činů s ní projednat.A ještě píseň - My name is Bob Dylan od Tuli Kupfenberga..

16:15
Odešel bojovník se zlem, kdo ho nahradí? Z Ústavního soudu odešel s koncem svého mandátu soudce František Duchoň (66). „Další kandidaturu bych nepřijal, zastávám názor ´jednou a dost´“, prohlásil muž, kterému desetileté angažmá v ochraně ústavy přineslo přezdívku „Bojovník se zlem“. Duchoň, který za normalizace odešel ze soudnictví a raději pracoval jako podnikový právník, se chce na penzi zabývat dějinami mořeplavby a především chce studovat fenomén zla v člověku a v dějinách. „Cítím, že zlo v této době dostává mnoho podob, dosud nevídaných, soustavně jinak pojmenovávaných a díky tomu má zelenou. Jeví se mi, že v zájmu nějaké podivné korektnosti jsme přestali nazývat podstatu mnohých jevů pravými jmény,“ citovala média slova odcházejícího soudce.Počet členů zdejšího Ústavního soudu se tak ztenčil už o dva lidi, přičemž jeho zaneprázdněnost stále roste. Prezident republiky Václav Klaus přitom stále není schopen nalézt nějakého přijatelného kandidáta, který by zalepil vznikající díru. Příští rok končí období dalším osmi soudcům, jejichž následovníky ovšem Klaus už hledat nebude.Píseň o tom, jaké to bylo, když byl mladý Eric Burdon mladý. 

16:58
Konec dobrý, všechno dobré - - pro velký úspěch znovu po pár týdnech Grace Slick Čínský premiér Wen Ťia-pao dnes v Pekingu řekl íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, že Čína je proti tomu, aby jakákoli země na Blízkém východě měla jaderné zbraně. Shodou okolností také právě dnes Evropská unie vyzvala Írán, aby „bez dalších průtahů“ umožnil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ověřit podstatu íránského jaderného programu. MAAE se snaží získat lepší přístup k íránským jaderným provozům, aby mohla vyloučit podezření, že Teherán pracuje na vývoji nukleárních zbraní. Íránci to popírají, ale do některých svých provozů inspektory odmítali pustit. Další kolo jednání o dohodě mezi Íránem a MAAE se má uskutečnit v pátek ve Vídni.Vynutit si kontrolu na jaderným vyzbrojováním perské říše bude ovšem obtížné. V Pekingu byl kromě íránského prezidenta i ruský prezident Putin a jeho ministr zahraničí Lavrov, který varoval, že nové sankce, jimiž by se Západ pokoušel na Íránu vynutit osvětlení jeho jaderného programu, by byly „naprosto kontraproduktivní“. Rusko a Čína posléze po jednání svých hlav vydaly prohlášení, které se staví proti nasazení „vojenské síly“ a „jednostranných sankcí“ vůči Íránu.Mějte se krásně, dnešní služba končí, venku je zase už slunečno a tu je Bílý králík v podání Grace Slick.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].