Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 5. 12. 2012

Můj milášek se vám nelíbí? • Autor: Profimedia.cz
Můj milášek se vám nelíbí? • Autor: Profimedia.cz

08:00
Santa Claus is coming to townDobrý den, je středa 5. prosince. Svátek má Jitka a narozeniny Vít Bárta, ale těšíme se všichni. Bude přece chodit Mikuláš.A zatím trocha historie, kdyby nás večer zkoušeli čerti. Svatý Mikuláš (cca 280/286 - 345/352) byl biskup v Myře v Lykii. Byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí k potřebným, jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec po Panně Marii. V západní liturgické tradici jeho svátek připadá na 6. prosinec a oslava tohoto svátku je spojena s rozdáváním dárků dětem (obvykle v předvečer). Byl inspirací pro vytvoření postavy Santa Clause, která de facto vznikla zkomolením jeho jména.
Svatý Mikuláš je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Jedna z nejstarších legend o sv. Mikulášovi zní, že zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš jim hodil oknem po jednom sáčku se zlaťáky, takže mohly ukončit svou činnost a vdát se.Tak ať nám to taky nějak podobně vyjde, přeje si dnešní DJ. Frank Sinatra doporučuje pro dobrý výsledek nebrečet a nešpulit pusu; určitě to bude fungovat i v Česku - a na Mikuláše.

08:45
Turnerova cena za reklamní videojízdu na požárMezi informacemi o kulturních titánech, jako je Daniel Landa, se mnoha českým médiím poněkud zatoulala zpráva o vítězi britské Turner Prize. Tak tedy prestižní výtvarnou cenu letos vyhrála 46letá Elizabeth Priceová s dvacetiminutovým videem The Woolworths Choir of 1979.První část videa, které je zdaleka nejhlučnějším exponátem na výstavě finalistů v Tate Britain, představuje prostřednictvím fotografií a počítačových modelů gotický kostel ze 13. století. Na to navazují záběry koncertů dívčích kapel z 60. let, načež za zvuku kultovních The Shangri-Las přechází obraz k požáru pobočky nábytkového řetězce The Woolworths v Manchesteru, při němž uhořelo deset lidí, popisuje dílo server ihned.Podstatná je však hlavně forma. Priceová používá postupy z reklam: opakování krátkých sekvencí, které se dobře vrývají do paměti, opakování slov a textů, rychlé střihy, rytmická hudba včetně luskání. Její totální smyslový atak ukazuje, jak lze každou věc včetně dávné a tragické historie podat vtahujícím způsobem. Ale zároveň se ptá, nakolik toto pdání  může zbanalizovat původní obsah do vizuálně přitažlivého, ovšem prázdného tvaru.Podobě Priceová hledá v zobrazených událostech a informacích spojující gesta a motivy, zároveň upozorňuje na svůdnost těchto paralel. Výsledný dojem je podle ohlasů vtahující a zároveň znepokojivý. Recenzent listu The Daily Telegraph to shrnul, že sledování vítězného videa bylo dvacet nejskvělejších i nejvíc vyčerpávajících minut, které kdy v galerii strávil.Price ovšem nebyla favoritkou soutěže. Sázkové kanceláře nejvíce věřily Paul Noblovi, který už téměř dvacet let pracuje na detailních kresbách imaginárního města Nobson Newtown. Své Několikametrové výjevy vytváří pouze tužkou.Dvě ukázky z vítězného díla: zde zde

09:40
ČR si polepšila v žebříčku korupce; zůstává však za RwandouČesko si letos mírně polepšilo v žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila organizace Transparency International. Stouplo na 54. místo z loňské 57. příčky. Česko se Slovenskem patří tradičně k nejhorším zemím v rámci EU i celé Evropy vůbec. Horší známky mají už jen Itálie a balkánské státy, píše server idnes.S 90 body se o první místo dělí Dánsko, Finsko a Nový Zéland; nad 80 bodů má ještě devět zemí, z toho šest ze severozápadní části Evropy. Ze středoevropských zemí je Německo 13., Rakousko 25., Polsko 41. a Maďarsko 46.Před Českem, kde si vláda Petra Nečase vytkla boj s korupcí za jeden z hlavních cílů, zůstává například africká Rwanda, i když si oproti loňskému roku pohoršila o jednu příčku na 50. místo, nebo Portoriko, jenž si naopak o šest příček polepšilo (letos se dělí o 33. až 35. pozici).Česká odbočka Transparency dlouhodobě upozorňuje na nutnost přijmout priority protikorupční strategie: a sice kvalitní zákony o úřednících, o financování politických stran či o státním zastupitelství. Neméně důležité je prý posílit kontrolu hospodaření státních firem. Dalšími oblastmi, kde dochází k obrovskému plýtvání, jsou podle této roganizace evropské fondy, předimenzované IT zakázky, chybějící regulaci vodárenství nebo zoufalé hospodaření Státních hmotných rezerv.Tak už aby ten nový řád nastal

10:30
Ministerstvo obrany bude patřit LIDEM, dopravu povede ODSMy vám vezmeme to, co chceme, a dáme to, co nechceme. Tak vidí server Aktuálně.cz chystanou vládní rošádu. Podle této logiky prý premiér Petr Nečas (ODS) hodlá se šéfkou LIDEM Karolínou Peake uzavřít dohodu, na jejímž půdorysu se odehraje vládní rošáda.Na jejím konci bude Karolína Peake ministryní obrany. Zato LIDEM přepustí ODS ministerstvo dopravy, které by se mělo sloučit s ministerstvem průmyslu Martina Kuby (ODS).V minulosti peake nechtěla o křeslu po Alexandru Vondrovi slyšet. Nakonec ve středu ráno přiznala v rozhovoru pro Lidovky.cz, že je jediným kandidátem své strany na post ministryně obrany. „S panem premiérem už jsem o tom trochu mluvila,“ řekla.Nápad s výměnou křesel ministrů obrany a dopravy vzešel od ODS. „Jsme ochotní obětovat dopravu na oltář plánů Karolíny Peake na redukci agend úřadu. Pokud to skutečně skončí touto variantou, pravděpodobně se resortu chopí předsedkyně strany, která má jak potřebnou tvrdost, tak zkušenosti s vedením úřadu,“ řekl Aktuálně.cz první místopředseda LIDEM Viktor Paggio.O tom, že by Peake potkal stejný osud jako exministryni Vlastu Parkanovou, která je kvůli předraženému nákupu letounů CASA stíhána policií, Paggio obavy nemá. „Předsedkyně je z úplně jiného těsta,“ konstatoval.Tak patří Karolina Peake mezi velké startégy, nebo je blíž pravdě její tvář pilné žačky?

11:33
Ve 116 letech zemřela nejstarší žena světa, Američanka CooperováČTK přinesla zprávu, že v úterý zemřela Američanka Besse Cooperová, která byla ve 116 letech oficiálně nejstarším člověkem na světě. Primát světové doyenky držela od loňského srpna.Stala se teprve osmým člověkem který se dožil 116 let a byla posledním žijícím člověkem narozeným v roce 1896. Nejstarší žijící osobou je nyní podle údajů demografické organizace GRG Italka Dina Manfrediniová, které je 115 let a žije v americké Iowě.Cooperová se narodila 26. srpna 1896 v Tenessee, za první světové války se přestěhovala do Georgie, kde žila až do smrti. Poslední roky strávila v domově důchodců ve městě Monroe u Atlanty. Byla vdaná, měla čtyři syny. Od roku 1963 je vdovou. Když se jí dříve novináři ptali na tajemství dlouhověkosti, odpověděla, že se o sebe starala a nejedla žádné špatné jídlo.Historicky nejstarším člověkem světa byla oficiálně Francouzka Jeanne Calmentová, jež zemřela v srpnu 1997 ve 122 letech.Za nejstaršího muže světa v historii byl dlouho považován Japonec Šigečo Izumi, který zemřel ve 120 letech v únoru 1986. Japonské úřady ale jeho věk zpochybnily. Po něm pak následuje Američan dánského původu Christian Mortensen, který se dožil 115 let a 252 dnů, zemřel v roce 1998.Pokud plánujete, že se dožijete podobně požehnaného věku, nezapomeňte si začít šetřit nebo si připojistit. Bude to dlouhý důchod.

12:38
Albert nabízí na Vánoce koňské masoSpolečnost Ahold, která provozuje prodejny a hypermarkety Albert, zařadila do svého aktuálního letáku koňské maso. Nabízí ho jako delikatesu a věří, že se po něm před Vánoci zapráší. Ostatní řetězce prodej koňského neplánují, hlásí idnes.Kilogram koňské roštěné si mohou lidé koupit v hypermarketech Albert za 199 korun a svíčkovou za 429 Kč. Kromě vědomí, že si podle letáku kupují delikatesu, je může hřát i to, že roštěnou koupí zlevněnou o 33 procent a svíčkovou pořídí ve více než desetiprocentní slevě. Právě kvalita, nízká cena a originalita jsou podle Aholdu hlavní důvody proč řetězec s nabídkou masa z Jižní Ameriky přichází.Zemědělci však větší spotřebě masa mezi tuzemskými strávníky nevěří. Domácí porážky koní mají v datech o stavu hospodářských zvířat marginální roli. Ani šéfkuchař a restauratér Zdeněk Pohlreich si nemyslí, že koňské maso pronikne do českých kuchyní.„Je libové, nasládlé a chutí se nejvíc podobá zvěřině. Jedl jsem ho třikrát, je fajn, ale není to nic, o čem by člověk psal domů, takže jeho velkému rozšíření nevěřím. Češi navíc nejsou v jídle tak cyničtí jako já a stejně jako má žena mají problém koňské maso jíst. Kůň je nádherný chytrý zvíře a lidem se to příčí,“ vysvětluje.Aspoň doufejme, že to nejsou blázniví koně.

13:25
Výročí masových protestů v Rusku aneb Putine, odejdi sámDnes si Rusové připomínají výročí masových protestů. Přesně před rokem se totiž konal na moskevském Čistoprudném bulváru protest, na který k překvapení všech - organizátorů i pořádkových sil - přišlo až 8 tisíc lidí (čekalo se tak maximálně 1 500).Demonstrace, která začala pokojně, byla nakonec potlačena, byť byla nahlášena а byla tudířž legální. Bylo zadrženo 300 lidí, mnozí z nich byli odsouzeni k patnáctidennímu vězení a pokutě. Protest se konal jen pár dní po parlamentních volbách, které byly masově zfalšovány, a nesl se v duchu hesel „Ukradli nám hlas“, „Putine, odejdi sám“, „Vraťe nám volby“. Opozičník Boris Němcov píše na svém blogu na rozhlasové stanici Echo Moskvy, že ukradené hlasy „zajistily vládní straně Jednotné Rusko 238 křesel v Dumě“.Vlnu masových protestů také nikdo nečekal. Kreml se zalekl tisíců lidí, kteří vyšli do ulic v lednu, únoru, březnu atd. a začal narychlo přijímat zákony, které osekávají občanské svobody Rusů. Rusové se však nechtějí dát a plánují na 15. prosince další protest.Na protestu byla zadržena i publicistka a blogerka Božena Rynská. Proslavila se tehdy hláškou „Lidi, já jsem Božena, točte to“. A tady je ono slavné video - Rebjata, ja Božena, snimajteA ještě jednu píseň o svobodě, která je s masovými protesty v Rusku spjata - na fotografiích je krásně vidět, čeho se to Kreml zalekl…

14:20
Jak vysoká může být věž z Lega?Na sociální síti Reddit.com se vedla diskuse, jak by musela být vysoká věž z Lega, aby svou vlastní vahou rozdrtila první kostku. Britská stanice BBC se rozhodla přijít věci na kloub. Požádala proto experty z Open University, aby výšku pomyslné věže vypočítali.Úlohu přijal Ian Johnston, který vyučuje strojní inženýrství a aplikovanou matematiku. A výsledek vědce překvapil. Opakované testy na hydraulickém zařízení ukázaly, že základní kostka Lega udrží váhu 432 kilogramů, což odpovídá 375 tisícům kostiček o váze 1,152 gramu. Věž z Lega by tedy teoreticky mohla dosáhnout do výšky 3,5 kilometru.Ty, kdo by chtěli začít stavět, ale Johnston zklamal. „Není šance, že by se to povedlo. Dřív, než by se věž zhroutila pod tíhou vlastní váhy, spadla by, protože by se příliš naklonila,“ vysvětluje.Podle Guinnesovy knihy rekordů byla dosud nejvyšší věž z této dánské stavebnice postavena letos v Praze - měřila 32,5 metru, vážila 1500 kg a skládala se ze 450 tisíc kostek (ty ovšem nebyly v jedné řadě). Čeští stavitelé tak překonali rekord ze Soulu, kde vyrostla věž z Lega do výšky 31,5 metru.Kdo má kreativní děti, může být tedy klidný

15:10
Hobit má zatím rozpačité reakceDlouho očekávané zfilmování Tolkienova Hobita zatím vyvolává smíšené reakce recenzentů. Někteří první díl s podtitulem Neočekávaná cesta označili za nudný a zbytečně podrobný; jiní byli rozčarovaní způsobem, jakým využívá 3D technologii. Jednoznačnou chválu sklidil pouze Martin Freeman v titulní roli hobita Bilba Pytlíka.Film je úvodní částí trilogie, za níž stojí Peter Jackson. Novozélandský režisér má na kontě nadšeně přijatého Pána prstenů – ale právě v této souvislosti se již dříve objevily pochybnosti, zda Hobit může toto přelomové fantasy dílo překonat. Navíc s adaptací knihy, která má mnohem menší rozsah než třídílný Pán prstenů a je spíše dětská.První díl Hobita dlouhý tři hodiny a devět minut už má za sebou premiéru na Novém Zélandu, kde se natáčel. Příští týden ho čeká celosvětová premiéra. Jen v severoamerických kinech by podle odhadů měl za první víkend vydělat 137 milionů dolarů.Leah Rozenová z serveru TheWrap.com napsala, že fanoušci Tolkienových knih budou „nepochybně tenhle film milovat“ - podle ní je „ambiciózně epický a vizuálně vynalézavý, ale není ani tak pohlcující ani vyvolávající nadšení srovnatelné s prvním dílem trilogie Pán prstenů“. Todd McCarthy z The Hollywood Reporteru zase napsal, že tvůrci filmu stvořili " potěšení všech puristů", když na plátno převedli „každou pomlčku, každou tečku a každý středník z prvních šesti kapitol knihy“.Jackson se rozhodl pro natáčení v 3D formátu s využitím 48 políček za vteřinu namísto běžných 24. Někteří fanoušci na předpremiérových promítáních ale v důsledku toho pociťovali žaludeční nevolnost a závratě.Opravdoví fanoušci a opravdové fanynky ale na takové věci nehledí a budou mít v bříšku během promítání jako v útulné hobití noře.

16:00
IQ výřečnosti vzrostlo o pětinuVerbální inteligence se dospělým lidem za posledních padesát let zvedla o pětinu. Vyplývá to z výzkumu sociologa Jamese Flynna. Vědec zvýšení verbálního IQ o 18 bodů (průměr populace je 100) vysvětluje tím, že lidé mnohem víc než před padesáti lety musí zpracovávat informace, jež se na ně valí z novin, televize, internetu a dalších zdrojů. Rozšiřují si tak slovní zásobu.Novozélandský sociolog zveřejnil výsledky svého bádání v publikaci Jsme stále chytřejší? Souhlasí s nimi Tomáš Blumenstein, předseda české Mensy, tedy spolku lidí s vysokým IQ: dnes má podle něj mozek více podnětů, více ho používáme a tím roste jeho výkonnost. „Jednou z příčin růstu IQ jsou i kvalitnější potraviny. Díky nim se průměrná výška lidí zvyšuje - a ani mozek není nic jiného než orgán, který funguje podle kvality výživy,“ dodává.Překvapivé je, že verbální inteligence neroste tak rychle u dětí. Nižší růst IQ (jen o 4 procenta) přičítá Flynn tomu, že méně píší a čtou. Blumenstein potvrzuje, že podobně nevyvážený růst schopnosti komunikovat pozorují i v Česku. Děti to nicméně vyvažují vyšší schopností rozumět obrazům či grafům.IQ výřečnosti pak lidem naroste v dospělosti s nástupem do zaměstnání.No kdo by to řekl. A některým to mluví vážně rychle.

16:40
Soud potvrdil silničnímu pirátovi podmíněný trestPražský vrchní soud potvrdil Aleši Trpišovskému dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na dálnici D1. Trpišovský má také sedmiletý zákaz řízení. Proti rozsudku středočeského krajského soudu se odvolal Trpišovský i státní zástupce, vrchní soud ale obě odvolání zamítl, informovala ČTK.Trpišovský podle spisu v prosinci 2010 nejprve na 13. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil. O něco později na 30. kilometru provedl stejný manévr, auto za ním však nestačilo zastavit a havarovalo.Trpišovskému původně hrozilo až dvanáctileté vězení za pokus o těžké ublížení na zdraví. Soud ale použil mírnější právní kvalifikaci a podnikateli tak hrozily za pokus o přečin ublížení na zdraví maximálně tři roky vězení.Státní zástupce Tomáš Milec chtěl Trpišovského poslat do vězení minimálně na pět let. Dozoroval totiž podobný případ agresivního řidiče Luboše Laciny, který byl odsouzen k pěti letům vězení za vytlačení pomalejšího auta mimo dálnici D1. A podle Milce byla společenská škodlivost obou těchto případů shodná.Znalci se v průběhu procesu shodli, že Trpišovského intelektové schopnosti jsou podprůměrné a má sklony k impulzivnímu jednání. 

18:02
Senát odmítl daňový balíček, koalice může veto změnit ve SněmovněSenát podle očekávání odmítl vládní daňový balíček, který počítá s jednoprocentním zvýšením daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent a ruší některé daňové výhody. Zamítnutí prosadila ČSSD, která má v horní komoře většinu. Veto Senátu může koalice za dva týdny přehlasovat ve Sněmovně. S přijetím balíčku počítá státní rozpočet na příští rok.Pokud by se balíček nepodařilo prosadit do konce měsíce, od příštího roku by platila sjednocená sazba DPH ve výši 17,5 procenta. Citelněji by se patrně zvýšily ceny potravin nebo léků, které nyní patří do snížené 14procentní sazby. Levnější by naopak mohlo být spotřební zboží, které podléhá 20procentní sazbě DPH.Řešit by se to podle sociálních demokratů dalo rychlým přijetím další novely, kterou by se sazby ponechaly aspoň na současné úrovni. „Všichni dobře víme, že se nevybere ani o korunu více,“ uvedl ke zvýšení sazeb předseda senátorů ČSSD Petr Vícha.S touto zprávou se  s vámi loučíme a běžíme za tím Mikulášem. Pěkně svižně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].