08:00
Dobré ráno s ElvisemZe všech výročí, které se pojí se 24. březnem, vybíráme jedno zcela nedůležité: 24. března 1958 nastoupil Elvis Presley dvouletou vojenskou službu. Tehdy už světově proslulý zpěvák nejprve absolvoval výcvik v Arkansasu a Texasu, poté byl převelen ke třetí obrněné divizi v německém Freidbergu. Tamní základně prý nakoupil televizní přijímače a nové maskáče, výhody ale během vojny odmítal, chtěl, aby s ním armáda zacházela jako s kýmkoliv jiným. V Německu pak zažil dvě osudová setkání: s amfetaminy, které později hojně užíval, a se svou budoucí ženou Priscillou Beaulieu, jíž tehdy bylo pouhých 14 let (Presley si ji vzal až po téměř osmileté známosti). A tady je jedna známá Elvisova píseň.
08:55
Špatné počasí u nás i ve světěZ oblohy padá déšť, na horách sníh a ani během dne se to nemá změnit. V Respektu přitom zrovna vychází článek o suchu (kdybychom ho stihli otisknout o týden dříve, přišly by deště možná již minulé pondělí). Na tom, co říkají hydrologové, se ale zatím nic nemění: V krajině je málo vody a nebude-li hodně deštivé jaro, čeká nás koncem jara nebo v létě nepříjemné sucho.
Zatímco Česko trápí maximálně špatné počasí, jinde ve světě řeší mnohem vážnější problémy: Rusové dokončují přebírání kontroly na Krymem a ode dneška tam jako platidlo zavádějí rubl. V jižním Indickém oceánu již letadla nalezla předměty, které mohou být troskami záhadně zmizelého boeingu malajsijských aerolinií. V ranním zpravodajském bloku rozhlasová stanice BBC informovala, že pokud se rychle něco nestane, celá generace dětí ve Středoafrické republice bude v životě trpět vážnými psychickými traumaty kvůli násilí, jehož byly svědky. Na severovýchodě Nigérie vraždí místní obyvatelstvo islámská militantní sekta Boko Haram. K některým z těchto témat se v dnešním DJ ještě vrátíme.
11:02
Putin a jeho GoebbelsZatímco se podle velení NATO na ukrajinsko-ruských hranicích shromažďují ruská vojska v takovém počtu, že by mohla jediným úderem proniknout až do Moldavska, zatímco na Krymu padla jedna z posledních ukrajinských základen (ve Fedosii na jihovýchodě poloostrova), zatímco lídři skupiny G7 jednají o situaci v Haagu, v Rusku samém neopadají euforické nálady z nového velmocenského vzestupu země. Jsme tu možná svědky vzniku nové diktatury s podporou většiny občanů, takové, jakou bylo Německo od roku 1933 až do prvních vážných vojenských porážek.Není to srovnání, které by nějak zvlášť kulhalo. „Ta vlna nenávisti, kterou nyní Kreml vyvolal vůči Západu v rámci ukrajinské kampaně, dojde na hranice, tam se odrazí a smete poslední ostrůvky liberálnějšího myšlení v Rusku. Skončí většina nezávislých médií, rozeženou liberální ekonomy na Vysoké škole ekonomiky, vyčistí další vysoké školy. Spousta mladých se bude na té vlně chtít dostat na místa starších profesorů, kteří nejsou dostatečně loajální,“ řekl Hospodářským novinám minulý týden moskevský politolog a šéfredaktor serveru Russkij žurnal Alexandr Morozov.Článek uvádí i další znepokojivé věci: oponenty, kteří nesouhlasí s anexí Krymu, nazývají Putin a jeho klika „pátou kolonou“ nebo rovnou „zrádci národa“. Televizní publicista Dmitrij Kiseljov, který nedávno vyhrožoval Spojeným státům jadernou zkázou, během své show dokonce ukázal na obrazovce jména lidí, kteří podepsali výzvu proti válce mezi Ruskem a Ukrajinou. „Otázka Krymu a Ukrajiny je lakmusovým papírkem pro zrádce, to je aparát signalizace svůj/cizí,“ přisadil si deník Komsomolskaja pravda. Rétorika ruských médií i oficiálních míst si tak dnes již nijak nezadá s tou z dob Třetí říše.Úvahy Putinova vrchního propagandisty Dmitrije Kiseljova, tentokrát o homosexuálech, jsou k vidění zde.


13:45
Vesmír v obývákuNedávný objev gravitačních vln v raném kosmu (Respekt o něm informuje v aktuálním čísle) vyvolal mezi vědci vzrušené diskuse o tom, jak se v jeho světle mění náš pohled na vesmír. Například kosmolog Marc Kamionkowski z John Hopkins University upozorňuje, že se rodina modelů, které popisují vznik a charakter vesmíru, nyní podstatně zúžila. V jeho oboru podle časopisu Nature nyní probíhá jakýsi „jarní úklid“.Andrej Linde ze Stanfordu, jeden z otců inflační teorie, podle níž prošel kosmos v prvních okamžicích své existence prudkým rozfouknutím – inflací, k tomu dodává, že 90% inflačních modelů se zhroutilo, protože s gravitačními vlnami nepočítají. Mylné jsou zřejmě i takzvané branové kosmologie, jež líčí velký třesk jako důsledek přiblížení dvou trojrozměrných kosmických „bran“ ve vícerozměrném prostoru. Paul Steinhardt z Princetonu, který se touto představou proslavil, přiznává, že pokud se nejnovější objev potvrdí, je jeho teorie mrtvá.Naopak představa chaotické inflace, s níž přišel Andrej Linde, nabývá na významu. Chaotická inflace probíhá v kosmu neustále, dochází k dalšímu a dalšímu vzniku nových vesmírů – ten náš je jednou z bublin v nekonečné rozmanitosti univerza. Nový vesmír podle ní může začít vznikat třeba ve vašem obýváku. Možnosti jsou pak dvě: buď vás to zabije (a nejen vás), nebo si toho vůbec nevšimnete. V této souvislosti DJ doporučuje rozhovor s Andrejem Lindem otištěný v Respektu v roce 2007.
15:05
Malajsijský premiér: ztracený boeing se zřítil do oceánu, katastrofu nikdo nepřežilLetadlo, které 8. března zmizelo na trase Kuala Lumpur - Peking, je ztraceno a jeho zánik nikdo nepřežil. V textové zprávě příbuzným obětí to dnes nejprve oznámil vlastník letounu, Malajsijské aerolinie. Zprávu později potvrdil i malajsijský premiér Razak. Podle nové analýzy britské firmy zpracovávající údaje ze satelitů se totiž poslední známá pozice letadla nacházela uprostřed jižního Indického oceánu, daleko od jakéhokoliv přistávací plochy. Letoun tedy nemohl mít dost paliva k záchraně a musel se zřítit do moře.Více k záhadnému zmizení letadla naleznete zde.
17:25
Válka proti civilizaciStranou pozornosti světa se odehrává válka proti lidskosti, civilizaci a veškerému pokroku vůbec. Vede ji temná středověká sekta Boko Haram (česky „Západní učení je rouhání“), operující v severovýchodní Nigérii, severním Kamerunu a Nigeru. Společnosti BBC se v Nigérii podařilo najít lidi, kteří přežili některé z letošních akcí islamistů: učitele internátní střední školy, kde útočníci z Boko Haram povraždili 29 žáků, a ženu, kterou po únosu nutili podříznout hrdlo jiného zajatce (odmítla a později se jí za dramatických okolností podařilo uprchnout v autě). Cílem sekty je ustanovit islámský stát řídící se právem Šaríja a bojovat proti vzdělání, které vnímá jako šíření ideologie Západu. Je to úspěšná mise: jen zmíněný útok na internát vyvolal vlnu zavírání škol, v severovýchodní Nigérii jich po něm přestalo fungovat téměř než sto.Zvěrstva v Africe, ale třeba i současné počínání Ruska, vedou k úvaze, zda svět nepotřebuje novou bezpečnostní architekturu. Jak by asi fungovala Rada bezpečnosti, která by měla dejme tomu 15 členů, nikdo z nich by neměl právo veta a rozhodovalo by se většinou hlasů, ať už by „většina“ znamenala cokoliv? Mírové jednotky OSN by pak mohly být mnohem akceschopnější a lze si představit i to, že by Rada bezpečnosti mohla povolat i další jednotky ze zemí, které projeví zájem daný problém řešit. Skeptici namítnou, že proti zájmům velmocí by beztak nikdo nezasáhl a že podobné úvahy poněkud připomínají Bushovy představy o šíření demokracie silou. Možná; současné bezpečnostní uspořádání světa ale nefunguje a jeho udržování „na věčné časy“ není v zájmu civilizace.S tím se dnešní DJ loučí a přeje čtenářům hezký zbytek dne.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].