0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ost-blog10. 11. 20133 minuty

Úspěch odpudivé postavy

Extremista Marián Kotleba se stal banskobystrickým županem

Nad Tatrou sa blýska • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Aktualizace (24. 11. 2013): Pravicový extremista Marian Kotleba nečekaně zvítězil v rozhodujícím druhém kole přímé volby předsedy Banskobystrického kraje. Jestliže Kotlebovo druhé místo v prvním kole krajských voleb před 14 dny bylo velkým překvapením, jeho vítězství znamená pro Slovensko šok. 

Lídr ultrapravicové Lidové strany Naše Slovensko, který v minulosti mimo jiné organizoval protiromské pochody, na středním Slovensku porazil dosavadního krajského předsedu Vladimíra Maňku (Směr) v poměru 55,5 procenta ku 44,5 procenta hlasů. Volební účast v tomto regionu přitom dosáhla výrazně nadprůměrných 25 procent. Po prvním kole sepsal Martin Šimečka následující text.

↓ INZERCE


V sobotu večer pár stovek lidí pochodovalo Bratislavou a hledalo cíl své zuřivosti. Našli jej - bůhvíproč - v budově slovenského rozhlasu, kde vytloukli sklo na vchodových dveřích. O dvě stě kilometrů dál, v Banské Bystrici a okolí, vyjádřilo svoji zuřivost 26 tisíc lidí sice civilizovaně, ale o to děsivěji: hodilo do volební urny hlasy pro extrémistu Mariána Kotlebu. Obě skupiny se liší ve způsobu protestu, jinak mají ale mnoho společného: pojí je nenávist k politikům a Romům. 

Na první pohled se zas tak moc nestalo. Až na vytlučené dveře rozhlasu a na postup Kotleby do druhého kola v soutěži o hejtmana - jemuž se na Slovensku říká župan a volí se přímo - proběhly volby klidně a za naprostého nezájmu většiny obyvatel; voličská účast byla pouhých 20 procent. Rozložení politických sil se potvrdilo: Smer Roberta Fica ovládl celou zemi s výjimkou Bratislavy, kde naopak prohrál s pravicovými stranami na celé čáře a v regionálním parlamentu bude mít jediného poslance. 

Přesto mě Kotlebův úspěch hodně zneklidňuje. Kandidoval nejen na župana, ale i do regionálního parlamentu v banskobystrickém kraji a jako budoucí poslanec dostal suverénně nejvíc hlasů. Mluvil jsem s člověkem, který Kotlebu volil, přestože se ho štítí, a až dosud býval pravidelným voličem solidní slovenské pravice. „Chtěl jsem slovenským politikům ukázat, že pokud nezačnou řešit problém s Romy, budeme volit Kotlebu,“ řekl mi. 

Kotleba je odpudivá postava. Chodí v mundúru připomínajícím uniformy Hlinkových gard, které organizovaly transporty Židů do Osvětimi, čímž dává najevo, že je také připraven vzít do rukou zbraň. Všichni vědí, proti komu by ji rád obrátil, neboť organizuje výhrůžné pochody do romských osad.

Premiér Fico hned prohlásil, že Kotleba je problémem slovenské pravice (protože nasadila nepopulárního kandidáta, jehož Kotleba s převahou odsunul na třetí místo). Jenže premiér Fico se mýlí. Kotleba je problém celé slovenské politiky i společnosti a jeho úspěch je v jádru především prohrou slovenské vlády.

Dát hlas člověku, jehož hlavní činností je nahánění hrůzy, je projevem buď čiré zuřivosti, anebo čirého zoufalství. Oba typy emocí - pokud se obrátí proti politice - jsou pro demokracii smrtelným nebezpečím a mají ve zvyku se šířit jako nákaza. Kotleba koneckonců nemá jiný cíl než ten, který tak nešikovně vyjádřilo oněch pár stovek lidí v Bratislavě rozbitím skla: zničení demokratických institucí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].