0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ost-blog3. 6. 20123 minuty

Česko-maďarská družba

Astronaut

Češi sice prohráli s Maďary ve fotbale (1:2), ale v politice se chovají v poslední době mnohem více jako partneři než jako soupeři. Dokonce mají dnes tyto země k sobě mnohem blíž než k sousedním státům ve střední Evropě – Polsku a Slovensku. Mám dojem, že ještě nikdy za posledních dvacet let nebyla střední Evropa tak rozpolcená v zásadních názorech jako dnes.

Česko-maďarská družba je samozřejmě optický klam, o nějaké vřelosti vztahů nelze mluvit, nicméně Česko a Maďarsko mají v poslední době pozoruhodně mnoho společného. Oba státy se stále silněji vymezují vůči EU a izolují se.

↓ INZERCE

Příkladů je víc (například Maďarsko i Česko ohlásili strategii nové orientace na východní trhy a snížení závislosti exportu na evropských trzích, obě mají také velký problém s eurofondy), ale citáty maďarských politiků z minulého týdne mluví za všechno.

Premiér Viktor Orbán v dlouhém projevu tvrdě kritizoval „evropské byrokraty“, jejichž návrhy Maďarsko odmítá, neboť by „uškodily naší demokracii“. Musíme jít vlastní cestou a odolávat tlaku na přijímání opatření, jež jsou nevýhodná pro Maďarsko, řekl kromě jiného. A jeho pravá ruka, ekonomický ministr György Matolcsy si také přisadil kritikou evropské integrace, která „eroduje nezávislost maďarského státu“. Chceme „Evropu národů“ a ne „evropské impérium“, prohlásil.

Citáty českých vládních politiků a prezidenta jistě není třeba dokládat, podobají se těm maďarským jako vejce vejci.

Jaksi mimochodem se nám před očima rozpadá střední Evropa, přesněji to, co bývá označováno jako Visegrádská čtyřka. Polský ministr financí totiž otevřeně hlásá, že řešením evropské krize je vytvoření společných evropských dluhopisů, ministr zahraničí Radek Sikorski mluví o evropské federaci a polská vláda jako celek patří k největším zastáncům hlubší evropské integrace.

Totéž se dá říct o Slovensku, kde vláda Roberta Fica jasně podporuje myšlenku evropských dluhopisů, fiskální unie, evropské integrace a nebránila by se ani harmonizaci daní.

Důvody, proč se střední Evropa najednou takto štěpí, se dají najít v každém státě zvlášť a není účelem tohoto blogu je teď rozebírat. Nicméně je dobré si uvědomit, že se toto štěpení děje. Co se týče Česka, nejsem si jist, zda je v jeho zájmu, aby bylo vnímáno jako souputník Maďarska.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].