Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na rovinu

Klause by v Dioru nezaměstnali

Je na debatu, zda věnovat další pozornost nejnovější aféře českého prezidenta. Existují totiž rozdílné názory, zda to Václav Klaus otevřenou podporou Ladislava Bátory, fanouška Le Pena a xenofobního nacionalisty, tentokrát přehnal.

Řada Klausových skandálních výroků a činů, mezi něž patří třeba zlehčování romského holocaustu (Romy podle tuzemské hlavy státu v českých koncentrácích nikdo nevraždil, umírali kvůli špatným hygienickým návykům) je totiž pořádně dlouhá. Jenže podle autorky těchto řádků prezident tentokrát znovu posunul meze, za něž se bez rozpaků vydává  – a fakt, že se podobně vyjadřuje už léta, jednoduše není relevantním argumentem. Tentokrát rasistické a nacionalistické názory nejenže veřejně podpořil, ale hlavně jejich nositele prosazoval do vysoké úřednické funkce a pak jej obhajoval před nevolí, která se po zásluze zvedla.

Zaznělo to už tolikrát, ale znova – výroky tohoto druhu by v zemích na Západ od českých hranic byly u politika v takto vrcholné funkci naprosto nepřijatelné. Německý ministr obrany právě rezignoval kvůli opsané disertační práci. Už jen nacistická terminologie – tak oblíbená v českých politických kruzích - je přinejmenším nevkusná.

V těchto dnech se navíc ukázalo, že něco takového se netoleruje ani v byznyse. Ani pokud by šlo o zatím neprokázané podezření. Hlavní návrhář francouzského módního domu Dior John Galliano je umělecká i komerční ikona. Jeho šaty oceňují kritici a navíc se prodávají tak, že firma necítila potřebu Galliana vyměnit za někoho jiného už celých 17 let, což je v módě jako věčnost a kousek. Přesto společnost Galliana okamžitě suspendovala, když byl o víkendu zatčen pro údajné anti-semitské a rasistické výroky pronesené na adresu dvojice, s niž se dal do řeči v jedné z pařížských kaváren.

Není jasné, jestli je vyhazov konečný, nebo má Brit šanci na návrat, ale že by dostal od Dioru pardon, se zdá být čím dál tím méně pravděpodobné. Mezitím se totiž objevily další stížnosti na podobné Gallianovo chování v minulosti a britský The Sun dokonce zveřejnil videonahrávku, na níž se módní guru vyznává z lásky k Hitlerovi a říká svým (veřejně neznámým) partnerům v rozhovoru, kteří nahrávku pořídili, že „lidi jako vy by byli mrtví“. K vidění zde.

Co je důležité, je okamžitá a ostrá reakce, byť jen při podezření z takového chování. A to jde v Dioru o šaty, ne o politiku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].