0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí3. 3. 20124 minuty

Už v prvním nebo až v druhém?

V ruských prezidentských volbách nejde o to, kdo vyhraje, ale zda v prvním či druhém kole. To podle všeho ovlivní, co se stane po volbách.

Půjdou do ulic za jakéhokoli počasí. • Autor: Naďa Straková

Dnes se v Rusku rozhostilo „ticho“. V poslední den prezidentské předvolební kampaně je zakázána jakákoli agitace proto, aby voliči mohli v klidu zvážit, komu půjdou zítra vhodit svůj hlas. Jenže s nadsázkou by se dalo říci, že dnes nastalo ticho po tichu, jelikož o předvolební kampani zde nemůže být ani řeč. Do ringu bylo vpuštěno pět víceméně prověřených kandidátů, v ulicích měst sem tam spatříte plakát, když máte zrovna štěstí, a na státních kanálech dominuje jen jeden z nich. A ten se podle očekávání všeho a všech, včetně opozice, stane už brzy vítězem.

Jediný z kandidátů, jenž se pokusil o jakousi regulérní předvolební agitaci, je nováček Michail Prochorov. Miliardář a mezi prezidentskými kandidáty benjamínek včera investoval do velkolepé podívané v Olympijském stadionu a přizval si na svou podporu zvučná jména jako Mašina vremeni a Bi-2. Velmi krátce vystoupila i hvězda dob komunistických Alla Pugačevová, jejíž tvář dávno odkvetlé růže se vedle vysokého Miši vyskytuje už delší dobu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Na současných prezidentských volbách je kromě maximálně osekané předvolební kampaně zvláštní ještě jedna věc: debata se točí ne kolem toho, kdo vyhraje, ale jestli Vladimir Vladimirovič vyhraje už v prvním kole nebo až v druhém. A na tom bude podle expertů záviset, co bude následovat.

V Putinově rétorice se v posledních dnech hojně objevovala slova „potřeba většiny“. Jakoby tím naznačoval, že je pro něj důležité vyhrát již v prvním kole. Mnozí komentátoři tvrdí, že Putinovo ego by totiž nesneslo, že by se o post prezidenta musel ucházet ještě v druhém kole.

Jenže vyhraje-li Putin už v prvním kole, opozice se předem nechala slyšet, že bude brát výsledky jako hrubě zmanipulované. Protikorupční bloger a lídr opozice Alexej Navalnyj řekl americké televizní stanici PBS, že opozice nepřijme Putinovo vítězství v prvním kole. „Jsme přesvědčeni, že se Putin vyhlásí 5. března vítězem. Ale to my nepřijmeme, budeme nadále požadovat politické reformy, vyhlášení nových parlamentních voleb do roka a nových prezidentských voleb do dvou let,“ nastínil plán opozice čím dál populárnější Navalnyj.

O tom, že lidé budou pochybovat o Putinově čestném vítězství v prvním kole, je přesvědčen i ekonom Sergej Gurijev. „Jestli Putin opravdu vyhraje už v prvním kole, nastanou pochybnosti o poctivosti voleb. A Putin bude mít hodně práce s vysvětlováním, že volby byly skutečně čestné,“ míní Gurijev, který působí jako rektor na Ruské ekonomické škole.

Při tomto scénáři vidí Sergej Gurijev vývoj v zemi celkem jasně. Podle něj budou protesty pokračovat a Putin bude dotlačen vyhlásit nové parlamentní volby. Ty vyhraje z velké části opozice, která zpochybní výsledky prezidentských voleb a vyzve Putina k odchodu a budou vyhlášeny nové volby. A ty už budou svobodné a čestné.

S takto smělým vývojem v zemi ne úplně souhlasí nezávislý politolog Dmitrij Oreškin. V debatním duelu s Gurijevem pro server Novoje vremja říká, že na samotném Putinovi prý tolik záviset nebude. Další směr postvolebních událostí budou především udávat lidé kolem Putina, kteří do teď těžili z petro-rublů. A ti se podle Oreškina budou u moci držet zuby nehty. „Je to tam tak silně namazaný medem, že se jim bude těžko vstávat a vzdávat se svých výhod,“ míní Dmitrij Oreškin. S Gurijevovou prognózou, že Putinův režim jednou skončí, v podstatě souhlasí, ale před tím podle něj poteče krev.

Předvídat postvolební dění je v tuto chvíli jako věštit z křišťálové koule. Ať již nastane ten či onen scénář, jisté je, že probouzející se občanské vědomí ruské společnosti jen tak neusne.

Na ruské vesnici to chodí pořád trochu jinak. Fotoblog z ruské vesnice zde.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].