Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Už v prvním nebo až v druhém?

V ruských prezidentských volbách nejde o to, kdo vyhraje, ale zda v prvním či druhém kole. To podle všeho ovlivní, co se stane po volbách.

Půjdou do ulic za jakéhokoli počasí. • Autor: Naďa Straková
Půjdou do ulic za jakéhokoli počasí. • Autor: Naďa Straková

Dnes se v Rusku rozhostilo „ticho“. V poslední den prezidentské předvolební kampaně je zakázána jakákoli agitace proto, aby voliči mohli v klidu zvážit, komu půjdou zítra vhodit svůj hlas. Jenže s nadsázkou by se dalo říci, že dnes nastalo ticho po tichu, jelikož o předvolební kampani zde nemůže být ani řeč. Do ringu bylo vpuštěno pět víceméně prověřených kandidátů, v ulicích měst sem tam spatříte plakát, když máte zrovna štěstí, a na státních kanálech dominuje jen jeden z nich. A ten se podle očekávání všeho a všech, včetně opozice, stane už brzy vítězem.

Jediný z kandidátů, jenž se pokusil o jakousi regulérní předvolební agitaci, je nováček Michail Prochorov. Miliardář a mezi prezidentskými kandidáty benjamínek včera investoval do velkolepé podívané v Olympijském stadionu a přizval si na svou podporu zvučná jména jako Mašina vremeni a Bi-2. Velmi krátce vystoupila i hvězda dob komunistických Alla Pugačevová, jejíž tvář dávno odkvetlé růže se vedle vysokého Miši vyskytuje už delší dobu.

Na současných prezidentských volbách je kromě maximálně osekané předvolební kampaně zvláštní ještě jedna věc: debata se točí ne kolem toho, kdo vyhraje, ale jestli Vladimir Vladimirovič vyhraje už v prvním kole nebo až v druhém. A na tom bude podle expertů záviset, co bude následovat.

V Putinově rétorice se v posledních dnech hojně objevovala slova „potřeba většiny“. Jakoby tím naznačoval, že je pro něj důležité vyhrát již v prvním kole. Mnozí komentátoři tvrdí, že Putinovo ego by totiž nesneslo, že by se o post prezidenta musel ucházet ještě v druhém kole.

Jenže vyhraje-li Putin už v prvním kole, opozice se předem nechala slyšet, že bude brát výsledky jako hrubě zmanipulované. Protikorupční bloger a lídr opozice Alexej Navalnyj řekl americké televizní stanici PBS, že opozice nepřijme Putinovo vítězství v prvním kole. „Jsme přesvědčeni, že se Putin vyhlásí 5. března vítězem. Ale to my nepřijmeme, budeme nadále požadovat politické reformy, vyhlášení nových parlamentních voleb do roka a nových prezidentských voleb do dvou let,“ nastínil plán opozice čím dál populárnější Navalnyj.

O tom, že lidé budou pochybovat o Putinově čestném vítězství v prvním kole, je přesvědčen i ekonom Sergej Gurijev. „Jestli Putin opravdu vyhraje už v prvním kole, nastanou pochybnosti o poctivosti voleb. A Putin bude mít hodně práce s vysvětlováním, že volby byly skutečně čestné,“ míní Gurijev, který působí jako rektor na Ruské ekonomické škole.

Při tomto scénáři vidí Sergej Gurijev vývoj v zemi celkem jasně. Podle něj budou protesty pokračovat a Putin bude dotlačen vyhlásit nové parlamentní volby. Ty vyhraje z velké části opozice, která zpochybní výsledky prezidentských voleb a vyzve Putina k odchodu a budou vyhlášeny nové volby. A ty už budou svobodné a čestné.

S takto smělým vývojem v zemi ne úplně souhlasí nezávislý politolog Dmitrij Oreškin. V debatním duelu s Gurijevem pro server Novoje vremja říká, že na samotném Putinovi prý tolik záviset nebude. Další směr postvolebních událostí budou především udávat lidé kolem Putina, kteří do teď těžili z petro-rublů. A ti se podle Oreškina budou u moci držet zuby nehty. „Je to tam tak silně namazaný medem, že se jim bude těžko vstávat a vzdávat se svých výhod,“ míní Dmitrij Oreškin. S Gurijevovou prognózou, že Putinův režim jednou skončí, v podstatě souhlasí, ale před tím podle něj poteče krev.

Předvídat postvolební dění je v tuto chvíli jako věštit z křišťálové koule. Ať již nastane ten či onen scénář, jisté je, že probouzející se občanské vědomí ruské společnosti jen tak neusne.

Na ruské vesnici to chodí pořád trochu jinak. Fotoblog z ruské vesnice zde.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].