Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diplomanti AVU

Staré skříně, zázraky a sexuální obtěžování

Na Akademii výtvarných umění se právě prezentuje jeden z nejsilnějších ročníků v historii

Mária Topolčanská má za sebou rok a půl ve funkci rektorky pražské Akademie výtvarných umění - a pokud se chcete zblízka podívat, v jakém prostředí pracuje, máte až do neděle tu nejlepší možnost. Na AVU probíhá prezentace letošních diplomových prací. Je jich jen šestatřicet, o dvanáct míň než loni. Diplomantky a diplomanti dostali kvůli covidové výukové pauze možnost závěrečné práce o rok odložit a řada z nich to udělala. Kdo to stihl letos, měl unikátní šanci mít mnohem víc prostoru než obvykle. I kvůli tomu je letošní ročník absolventek a absolventů jeden z vůbec nejsilnějších, jaký jsem na škole kdy viděl – a to ji sleduji skoro čtvrtstoletí.

Začněme malbou. Vynikající malířky a malíři z akademie v posledních letech paradoxně vycházejí zejména z ateliéru kresby, který ovšem vedou vynikající malíři Jiří Petrbok s Martinem Gerbocem. Petrbok letos ze školy odchází po neuvěřitelných osmadvaceti letech, v kresebném ateliéru nejdřív začal učit jako asistent (nedávno zemřelé) Jitky Svobodové a už v něm zůstal. Loučení je to pro něj důstojné, neboť v ročníku měl mimo jiné i Marcelu Putnovou.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].