shot by us-9149
Autor: Milan Jaroš

„Říkaly jsme si, že bychom možná radši vyhrály až příští rok. To už bude předávání naživo, člověk to víc prožije,” zamýšlí se fotografky shotby.us, tedy Lenka Glisníková a Karolína Matušková. Čerstvé držitelky ceny Czech Grand Design si totiž trofej převzaly doma, ve večerních šatech (skutečných i digitálních) a teplých papučích. Jako tvůrčí dvojice působí třetím rokem a podle toho, co všechno jsou schopné obsáhnout, vytvářejí spíš multimediální platformu než „pouhý” fotografický ateliér.

MJRS9063
Autor: Milan Jaroš

Reklama
Reklama

Menší měřítko: Na začátku jsme chtěly být dokumentární fotografky. I módní akce jsme fotily na analog, materiál potom zdlouhavě vyvolávaly a ve chvíli, kdy byly snímky hotové, nikoho už moc nezajímaly. Většinou prostě nechceš koukat na týden starou reportáž. Chodily jsme na studentské přehlídky, chtěly jsme všechno vyzkoušet, seznamovat se, ale nikoho jsme neznaly. Některé principy nám nicméně zůstaly. Rády pracujeme i v menším měřítku a soustředíme se víc na detaily - jako v editorialu se šperky pro časopis dolcevita, kdy prsteny, náramky a další objekty doplňovaly fragmenty obrazů českých umělců a umělkyň zachycené na kůži nebo na nehtech. Ty umělé nehty s obrázky malíře Honzy Vytisky tady ještě někde máme, nechaly jsme si je jako takový poklad. On sám byl nadšený - každý den se nestává námětem nehtového designu.

MJRS9080
Autor: Milan Jaroš

Drink na střeše: Tenhle prosklený ateliér v karlínské Garage Gallery obýváme teprve od loňského léta, velké výstavy jsme v těchto prostorách tedy kvůli pandemii nezažily. Je to ale dobrá myslírna. Když je hezky, vylezeme na plechovou střechu, kde se dá parádně opalovat nebo popíjet drinky po dokončení náročného projektu. Máme pocit, že se čím dál víc propojujeme a ovlivňujeme. Občas nezávisle na sobě vytvoříme podobnou věc a máme strach, že si jedna bude myslet, že ji ta druhá vykrádá. Jsme jako ti partneři, co po letech vypadají stejně.

 

MJRS9168
Autor: Milan Jaroš

Hranice kýče: Baví nás provokovat a soustavně posouvat hranice. Máme tak trochu guerillový přístup - s lidmi jsme se dřív seznamovaly tak, že jsme je značkovaly dočasným tetováním s logem shotby.us. Tak se naše značka objevovala i na fotkách všech ostatních. Náš poslední editorial pro Elle Decoration jsme taky pojaly docela humorně. Tématem byl návrat postmoderny - připadalo nám zábavné fotografie trochu pošťouchnout efektem olejomalby. Některé fotografy to může rozčilovat, je to trochu na hranici kýče. Byla to velká divočina - fotily jsme v nevytápěných prostorách Garage Gallery při teplotách kolem nuly a vozily všechny dekorace nabalené v termoprádle. Kde jsou naše hranice, popravdě zatím nevíme, neomezujeme se.

MJRS9184
Autor: Milan Jaroš

Dovolená v Brně: Máme v hlavě jeden projekt, který chceme udělat brzy, protože za rok už nemusí být aktuální. Přemýšlíme nad tím, co to je vlastně editorial, nebo proč mají lidé takové pózy, proč se konkrétní produkty zobrazují určitým způsobem. I nuda způsobená pandemickou situací a nedostatkem zakázek otevřela nové možnosti uvažování. Současnost vnímáme jako něco velkého, procházíme obrovskou společenskou změnou. Na tu jsme reagovaly třeba výstavou ve výloze fotograf gallery, na kterou navážeme i letos v Nepravidelné galerii brněnského divadla Husa na provázku. Do Brna chceme dokonce jet v červnu na dovolenou - tak moc se nám tam líbilo.

MJRS9187
Autor: Milan Jaroš

Lenka: Nedávno jsem vytvářela design pro obal nové kazety labelu Genot Centre. Jmenuje se Digital Lovers a je od finského projektu Eilien. Práce na ní byla dost intuitivní. V jedné recenzi jsem si přečetla, že ta hudba zní, jako když smícháš dohromady Enyu a Holly Herndon - dvě moje oblíbené hudebnice.

MJRS9205
Autor: Milan Jaroš

Karolína: Příroda je pro nás důležitá - asi i proto, že trávíme tolik času u počítače. Moje oblíbená dětská knížka Kočičí detektivové humorně popisuje právě vztah přírody a zvířat. Napsala ji moje sestra, ilustroval ji její manžel. Dětské knížky jsou obecně hodně inspirativní.

MJRS9022
Autor: Milan Jaroš

MJRS9035
Autor: Milan Jaroš

MJRS9037
Autor: Milan Jaroš

MJRS9071
Autor: Milan Jaroš

MJRS9044
Autor: Milan Jaroš

MJRS9076
Autor: Milan Jaroš

MJRS9111
Autor: Milan Jaroš

MJRS9239
Autor: Milan Jaroš

„Co od ceny Czech Grand Design očekáváme? Vnímáme ji spíš jako určité potvrzení, které může přinést nové příležitosti.”

Tweetni to

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Řičicová

redaktorka, podcasty

ricicova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte